Neler Yeni

Rehber Mobil/İnternet site arayüzü nasıl yapılır?

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx
XD yi ben free yükledim kendi sitesinden arkadaşın yönlendirdiği gibi.
Yıllık 1500tl ucuz bu arada para kazanan biri için bu yazılımdan.
AUTO CAD in tek programı yıllık 10k oluyor.
Deneme sürümü değil mi o ?

İsmail Aslan

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,745
İsim
İsmail aslan
İlgilendiği Kategoriler
Monitör , ekran kartı
Steam
irexaTR
Reddit
İsmailAslanx

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
Kalıcı ve ücretsiz.
Kişisel kullanımlar için.

Berat Gazi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Berat Gazi Yurtseven
Merhabalar, bu gün sizlere "Adobe XD" adındaki programın ne olduğunu ve bu program sayesinde neler yapabileceğinizden bahsedeceğim.
Not : ilk kez rehber hazırlıyorum, bir hatam olursa affola.
Öncelikle Adobe XD'nin ne olduğunu ve nasıl elde edilebileceğinden bahsedelim;​
  • Adobe XD internet site,mobil uygulama,kullanıcı arayüzleri tasarlamak için kullanılan bir Adobe programıdır.​
  • Tekil kullanıcı iseniz başlangıç versiyonu ücretsizdir.​
  • Basit ve hızlıca Adobe Creative Cloud üzerinden temin edilebilir.​

Programı açtığınızda karşınıza çıkan ekran üzerinden oluşturmak istediğiniz projenin boyutlarına göre hazır şablonlar seçebilir ya da "Custom Size" ile özel bir şablon oluşturabilirsiniz.

Bir şablonu seçtiğinizde karşınıza Tasarım ara yüzü gelmektedir, bundan önce bir Adobe programı kullandıysanız aşina olduğunuz semboller görebilirsiniz.
Öncelikle sol tarafta yer alan sembolleri tanımak ile başlayalım;
Mouse sembolü : Bir katmanı/görseli seçerken işinize yarayan araçtır. ( kısayol tuşu V )
Kare sembolü : Artboardınız üzerinde kare sembolü seçili iken mouse kullanırsanız bir kare oluşturur. Eğer Shift tuşuna basılı tutarsanız eşit ölçülerde oluşturur. ( kısayol tuşu R )
Daire Sembolü : Artboardınız üzerinde daire sembolü seçili iken mouse kullanırsanız bir daire oluşturur. Eğer Shift tuşuna basılı tutarsanız eşit ölçülerde oluşturur. ( kısayol tuşu E )
Üçgen sembolü : Artboardınız üzerinde üçgen sembolü seçili iken mouse kullanırsanız bir üçgen oluşturur. Eğer Shift tuşuna basılı tutarsanız eşit ölçülerde oluşturur. ( kısayol tuşu Y )
Çizgi sembolü : Artboardınız üzerinde çizgi sembolü seçili iken mouse kullanırsanız bir çizgi oluşturur. Eğer Shift tuşuna basılı tutarsanız kusursuz bir çizgi oluşturur. ( kısayol tuşu L )
Kalem sembolü : Kalem sembolü seçili iken Artboardınız üzerinde özel semboller oluşturabilirsiniz. ( Kısayol tuşu P )
T sembolü : T sembolü seçili iken Artboardınız üzerinde bir yere tıkladığınızda yazı yazmanıza olanak sunar. ( Kısayol tuşu T )
Sayfa sembolü : Sayfa sembolü seçili iken artboardınızın dışında bir yere tıklarsanız yeni çalışma alanı yaratır. ( Kısayol tuşu A )
Büyüteç sembolü : Büyüteç sembolü seçili iken bir yere tıklarsanız %100 olarak seçilen kısımı büyütür. ( Kısayol tuşu Z )

Kitap sembolü : Bu proje üzerinde daha önce kaydettiğiniz renkleri/katmanları/sembolleri/görselleri bulabileceğiniz bir kütüphane açar.
Sayfa sembolü : Sayfa sembolüne tıklandığında artboardınızda yer alan katmanları/görselleri görebilirsiniz.
Lego sembolü : Lego sembolüne tıkladığınızda projenize yeni pluginler ekleyebilir işlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Bir katman seçildiğinde sol tarafta bulunan panelin aktif olduğunu göreceksiniz. Şimdi bu paneli yakından tanıyalım;Alıntıyı görüntüle
İki adet katmanı Shift'e basılı tutarak seçin ve en altta bulunan katmana otomatik olarak hizalamak için üst panelde yer alan sembolleri kullanabilirsiniz.
1. Sembol : Üstteki katmanı alt katmanın en üst kısmına otomatik olarak hizalar.
2. Sembol : Üstteki katmanı alt katmanın yatay olarak orta kısmına otomatik olarak hizalar.
3. Sembol : Üstteki katmanı alt katmanın en alt kısmına otomatik olarak hizalar.
4. Sembol : Eğer 2'den fazla bir katman seçtiyseniz en üst katmanı alttındaki katmanların ortasına otomatik hizalar.
5. Sembol : Üstteki katmanı alt katmanın sol kısmına otomatik olarak hizalar.
6. Sembol : Üstteki katmanı alt katmanın dikey olarak orta kısmına otomatik olarak hizalar.
7. Sembol : Üstteki katmanı alt katmanın sağ kısmına otomatik olarak hizalar.
8. Sembol : Eğer 2'den fazla bir katman seçtiyseniz en üst katmanı alttındaki katmanların ortasına otomatik hizalar.

Repeat Grid : Bir katmanı seçtip Repeat Grid'e basarsanız seçili olan katmanı aynı katman içerisinde dikey/yatay olarak kopyalamanızı sağlar.

Transform ( Boyutlandırma ) :
W'nin açılımı :
Width'tir, seçili olan katmandaki görseli/objenin genişliğini ayarlar.
H'nin açılımı : Height'tir, seçili olan katmandaki görseli/objenin yüksekliğini ayarlar.
Eğer W-H'nin ortasındaki kilit sembolü açıksa otomatik olarak yazdığınız rakama en yakın genişlik-yüksekliğini ayarlar.

X ve Y : Katmanınızda bulunan objenin/görselin yatay ve dikey eksenini ayarlar.

H'nin altında yer alan semboller katman seçili ise aktif olur ve katmandaki görseli/objeyi dikey ve yatay olarak çevirmeye yarar.

Layout kısmında yer alan butonları diğer rehberimizde anlatacağız.

Appearance kısmına geldiğimizde ;
Opacity :
Katmandaki görselin/objenin transparanlığını ayarlamaya yarar.

Blend Mode : Üstte yer alan bir katmanın alt katman dosyasına nasıl etki edeceğini ( üst katman örnek olarak kırmızıdır alttaki siyah beyaz bir görsel ise Color'u seçtiğinizde alt katman dosyanının rengi kırmızı olur) ayarlamaya yarar.

Kare ve kesili kare işareti : Bir obje seçili iken 0'ı değiştirirseniz objenizin radius yani ovallik değerleri ile oynamış olursunuz.

Fill : Görselin rengini eğer var ise içindeki resmin görülüp görülmeyeceğini ayarlar.
Border : Objenize/katmanınıza kenar ekler ;
Size : Kenarınızın kalınlığını temsil eder.
Dash : Kenarınızın aralığını temsil eder.
Gap : Kenarınızın ne kadar boşluklu olacağını temsil eder.

Size'nin altında sol tarafta yer alan semboller kenarınızın iç yada dış tarafta olacağını seçmenize yarar.
Gap'ın altında yer alan semboller kenarınızın oval mi yoksa keskin hatlara mı sahi olacağını belirler.

Shadow : Objenize/görselinize gölge eklemeye yarar.

Background Blur:
Eğer background blur kullanırsanız katmanınızda bulunan obje blurlanır ve arkaplan görseli ortaya çıkar.

Object Blur:
Eğer object blur kullanırsanız katmanınızda bulunan obje blurlanır ancak arkaplandaki görsel/obje ortaya çıkmaz.

Uyarı :

Diğer Adobe XD rehberlerimiz bu konuda link olarak paylaşılacaktır,takip ederek haberdar olabilirsiniz.
Adobe xd tam olarak ne işe yariyor

unknownuser

80+ Bronze
En İyi Cevap
4
Adobe xd tam olarak ne işe yariyor
Adobe XD internet site,mobil uygulama,kullanıcı arayüzleri tasarlamak için kullanılan bir Adobe programıdır.

Piyasaya sürülmeden önce hatta bir site/program/uygulama koda dökülmeden önce firma yetkilisine sunum için görsel hazırlamaya yarayan bir program diyebiliriz.

Berat Gazi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Berat Gazi Yurtseven
Adobe XD internet site,mobil uygulama,kullanıcı arayüzleri tasarlamak için kullanılan bir Adobe programıdır.

Piyasaya sürülmeden önce hatta bir site/program/uygulama koda dökülmeden önce firma yetkilisine sunum için görsel hazırlamaya yarayan bir program diyebiliriz.
Tesekkur ederim

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Maalesef henüz bugün adobe xd beni yarı yolda bıraktı. Mobil uygulama geliştiriyorduk, animasyon vs ayarladım anasayfayı tam olarak bitirdim fakat fluttere aktarmak o kadar sorunlu ki...
Şimdilik ben o kısımla uğraşana kadar kodlamacı arkadaşımı yalnız bırakmak zorunda kaldım:(
Umarım kodlama dilleri ile olan entegrasyonu arttırırlar .
Güzel rehber ellerine sağlık
Mesaj otomatik birleştirildi:

Maalesef henüz bugün adobe xd beni yarı yolda bıraktı. Mobil uygulama geliştiriyorduk, animasyon vs ayarladım anasayfayı tam olarak bitirdim fakat fluttere aktarmak o kadar sorunlu ki...
Şimdilik ben o kısımla uğraşana kadar kodlamacı arkadaşımı yalnız bırakmak zorunda kaldım:(
Yani bir nevi animasyon ve sunum için hazırlamış olduk sadece. O konuda entegrasyon için daha çok vakti var bu uygulamanın ama arayüzü çok güzel ve kullanımı zevkli 👍

Yani bir nevi animasyon ve sunum için hazırlamış olduk sadece. O konuda entegrasyon için daha çok vakti var bu uygulamanın ama arayüzü çok güzel ve kullanımı zevkli 👍
Screenshot_2021-01-31-23-51-48-474_com.adobe.sparklerandroid.jpg

Screenshot_2021-01-31-23-51-28-416_com.adobe.sparklerandroid.jpg

Çöpe attık sayılır tasarımları o yüzden belki fikir verir diye paylaşmakta sorun görmüyorum 👆.
Not birinci foto animasyonun geçişi sırasında alındı .

Son düzenleme:
Top Bottom