Neler Yeni

TP-Link EX20V (VX230V) Modem hız, kopma ve bufferbloat sorunu

Fantastiktürk

80+ Bronze
Geçen gün modemin bozulması üzerine yeni modem taktı Turktelekom ekipleri (Turknet). Gelen modem EX20V diye Wi-fi 6 destekli, gigabit internete verdikleri yeni bir modem. Yani iyi olsa gerek. Sorun şu ki eski modemim gibi iyi internet alamıyorum. Wi-fi'da hız 70'den bir anda 35'lere çakılıyor bazen. Kablolu'da bazen stabil 93, bazen 70'e düşüp geri yükseliyor. Bufferbloat +15ms A alırken şu an +45ms B alıyorum. Ara sıra kopma oluyor. Modemden olduğunu düşünüyorum çünkü kapa-aç, sıfırla VS. deneyince bir süre düzeliyor.

Nasıl çözebilirim bu sorunu?

Son düzenleme:

Fantastiktürk

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Parazitlenme vs. olabilir belki. SNR Margin değerlerini falan kontrol ettiniz mi peki?
Fiber internet.

Parazitlenme sanmıyorum. Birebir aynı yerde, birebir aynı cihazlar bağlı.

Daha önce bir kişi daha bu sorunu yaşamiş galiba bu modemle. Acaba yazılımsal sıkıntı mı? Firmware kendim güncelleyebilir miyim? Ya da ISS'e firmware güncellemesi yapar mısinız diye sorabilir miyim?

Son düzenleme:

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,129
İsim
Semih Boran
Fiber internet.

Parazitlenme sanmıyorum. Birebir aynı yerde, birebir aynı cihazlar bağlı.

Daha önce bir kişi daha bu sorunu yaşamiş galiba bu modemle. Acaba yazılımsal sıkıntı mı? Firmware kendim güncelleyebilir miyim? Ya da ISS'e firmware güncellemesi yapar mısinız diye sorabilir miyim?
Ayarlarda denetleme olması lazım. Yok ise tp-linkin sitesinden indirip yükleyebilirsiniz.

Fantastiktürk

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ayarlarda denetleme olması lazım. Yok ise tp-linkin sitesinden indirip yükleyebilirsiniz.
Eve geçince denetle kısmına bakarım.

Ancak modemin orijinali VX230V imiş (Galiba sorunlu bir modelmiş.). Turk telekom firmware atıp EX20V demiş buna. Dolayısıyla güncelleme yapmaya izin verir mi bilmiyorum, verse bile ISS modemi olduğu için firmware bulamadım. VX230'un firmware uyar mı acaba?

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,129
İsim
Semih Boran
Eve geçince denetle kısmına bakarım.

Ancak modemin orijinali VX230V imiş (Galiba sorunlu bir modelmiş.). Turk telekom firmware atıp EX20V demiş buna. Dolayısıyla güncelleme yapmaya izin verir mi bilmiyorum, verse bile ISS modemi olduğu için firmware bulamadım. VX230'un firmware uyar mı acaba?
Donanım aynı ise olabilir.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Şu modemse versiyona göre siteden güncellersiniz.
https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax20/
Modem değerlerine bakmak lazım; snr kendiliğinden düşüyor hat zayıflaması crc artıyorsa kabloda sorun olabilir. Kablo ucu jakları ve ek varsa yenileyip deneyin.
Yok hocam o değil. Ben yanlış bakmışım. Modeli: EX20V. Gerçek adı VX230V.

Fiber internettede mi o dediğiniz değerler oluyor? Bunları bilmiyorum. Ama kablo, jak benim de aklıma geldi. Yarın değişecektim.

Kabloları ve jakları değişip, yapabilirsem güncelleme yapıp haber edeceğim. Teşekkürler.

Top Bottom