Neler Yeni

temel dini terimler özet.

Dinlerin temellerini anlattığım makaleye hoş geldiniz.

Teizm: Tanrı vardır peygamber gönderir.
Örnek: İslamiyet, Hristiyan'lık, yahudilik.

Deizm: Tanrı'nın ibadete ihtiyacı yoktur peygamber göndermez.
Örnek yoktur.

Agnostizm: Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu bilinmez.
Örnek yoktur.

Apateizm: Tanrı'nın var olduğu veya olmadığı kimseyi ilgilendirmez umursamazlık.
Örnek yoktur.

Henoteizm: Tanrı'yı kabul eder ama birden fazla Tanrı vardır.
Örnek: Tengricilik.

İetsizm: Yaratan vardır ama bu yaratanın ne olduğu bilinmez.
Örnek yoktur.

İgnostisizm: Tanrı'nın var olduğunu veya olmadığını tartışmak saçmadır.
Örnek yoktur.

Katenoteizm: Bir sürü Tanrı vardır bunlar sadece kendine tapanla meşgul olur.
Örnek yoktur.

Monoteizm: Tanrı'lar birleşmelidir.
Örnek yoktur.

Omnizm: Bilgiler değişmiştir çoğu dinde haklılık vardır.
Örnek yoktur.

Pandeizm: Tanrı evrendeki her şeydir iç içedir.
Örnek yoktur.

Politeizm: Bazı Tanrı'lar gerçek bazıları yalandır.
Örnek antik Yunan dinleri.

Transteizm: Tanrı her şeyi yaratmıştır ancak sonra yarattıklarından daha da güçsüzleşmiştir evren kendi kendine işler.
Örnek yoktur

Makale bu kadardı yanlışlarım için özür dilerim.

Not: Örnek yoktur yazılarının çoğu kendi kendine bir görüştür ona bağlı bir din yoktur.

En popülerler:
Teizm 1
Ateizm 2
Deizm 3
Agnostizm 4

Kerem gök

80+ Silver
tek tek dediğin her şeyi açıklayacağım Allah her şeyi ayarlamaz ama bilir gaybı sadece Allah biliyor ama seni sorgulayacak ve cehenneme ya da cennete gitmene karar verecek olanlar melekler Allah senin kaderini belirlemiyor senin kaderini biliyor ve bu belli bi şey biz kadere inanırken kaderimizi değiştiremeyeceğimize inanıyoruz çünkü kaderimiz Allah ın bilidiği bir şey ve biz bunu değiştiremeyiz. imtihandayız çünkü Allah cennet ve cehennemi yarattıı ve cennete girip girememeye layık olma konusunda imtihandayız peki 2 yaşında bebek örneyi vermişsin o bebeyği allah doğrmuyor veya öldürmüyor bu onun anne babasının sorumluluğu ve bebeğini kaybeden ebeveynler içinde evlat acısı ayrıa bir sınavdır ve o bebekte cennette ailesi ile belki tekrar buluşacak
yolda yürürken biri arkadan gelip sana kılıcı saplıyor bu da senin ailenin imtihanı mı

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
632
İsim
oguz kagan
İlgilendiği Kategoriler
pc toplama. hazır sistemler
Discord
kaan8765
yolda yürürken biri arkadan gelip sana kılıcı saplıyor bu da senin ailenin imtihanı mı
evet o acı o üzüntü tabii ki aileme bir imtihan eğer üzüntüden gidip intihar edecek ya da bunu yani kaderi kabullenecek

Xeaph

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
408
İsim
Ahmet Aytekin
tanrı varsa işi gücü yokta bizim gibi önemsiz küçücük varlıkları sınava sokmakla mı uğraşıyor. madem çok kudretli o zaman neden insanların ona iman etmesine ihtiyacı var
Bir uygulama tasarlıyorsun. Bunu app marketlerde yayınlıyorsun. Onu birilerinin indirip kullanmasını istersin değil mi? Bunca evren dümdüz bir doğal sürecin ilerlemesi için yaratılmadı elbet. Buna oyun adını ver, eğlence adını ver fark etmez. Gün sonunda bir ödül ve karşılığında bir beklenti var.

maury

80+
Seni ikna etmek amacım yok. Düşünceni merak ettiğim için soruyorum. Cinler, melekler vs. yok kabul ettik. Bu tanrının yokluna bir delil anlamına nasıl geliyor?
Çünkü ruhani varlık. Görünmüyor. Etkisi yok. Bir çocuk tecavüzcüsüne müdahale etmiyor. İlla ölmesi gerek ki Tanrı huzuruna çıksın. Ya ölene kadar onlarca insana tecavüz ederse? O mağdur kişilerin suçu ne? Yıllarca kaçak yaşan suçlular var. Suçsuz insanları öldürüyor vs. Neden o an müdahale etmiyor? İnsanların acı çekmesi tanrının hoşuna mı gidiyor?

tek tek dediğin her şeyi açıklayacağım Allah her şeyi ayarlamaz ama bilir gaybı sadece Allah biliyor ama seni sorgulayacak ve cehenneme ya da cennete gitmene karar verecek olanlar melekler Allah senin kaderini belirlemiyor senin kaderini biliyor ve bu belli bi şey biz kadere inanırken kaderimizi değiştiremeyeceğimize inanıyoruz çünkü kaderimiz Allah ın bilidiği bir şey ve biz bunu değiştiremeyiz. imtihandayız çünkü Allah cennet ve cehennemi yarattıı ve cennete girip girememeye layık olma konusunda imtihandayız peki 2 yaşında bebek örneyi vermişsin o bebeyği allah doğrmuyor veya öldürmüyor bu onun anne babasının sorumluluğu ve bebeğini kaybeden ebeveynler içinde evlat acısı ayrıa bir sınavdır ve o bebekte cennette ailesi ile belki tekrar buluşacak
Evet yine bir sınavcı. Güzel dostum kaderimizi tanrı belirlediyse ben neden sınavdayım? Beni neden sınava sokuyor? Beni kötü biri yaratan tanrı değil mi? Birini öldüreceğini tanrı belirlemedi mi? Kul gitti öldürdü. Neden cehenneme gidiyor? Bunu tanrı zaten ' evet bu olay bu tarihte şurada olacak' diye yazmadı mı? Madem ben kaderimi değiştiremem neden beni yarattı? Neden sınavdayım?

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
632
İsim
oguz kagan
İlgilendiği Kategoriler
Discord
kaan8765
tanrı varsa işi gücü yokta bizim gibi önemsiz küçücük varlıkları sınava sokmakla mı uğraşıyor. madem çok kudretli o zaman neden insanların ona iman etmesine ihtiyacı var
ihtiyacı yok ki hem biz önemsiz varlıklar değiliz kuranda Allah ın bizi ne kadar sevdiği ve affedici olduğu yazıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çünkü ruhani varlık. Görünmüyor. Etkisi yok. Bir çocuk tecavüzcüsüne müdahale etmiyor. İlla ölmesi gerek ki Tanrı huzuruna çıksın. Ya ölene kadar onlarca insana tecavüz ederse? O mağdur kişilerin suçu ne? Yıllarca kaçak yaşan suçlular var. Suçsuz insanları öldürüyor vs. Neden o an müdahale etmiyor? İnsanların acı çekmesi tanrının hoşuna mı gidiyor?

Evet yine bir sınavcı. Güzel dostum kaderimizi tanrı belirlediyse ben neden sınavdayım? Beni neden sınava sokuyor? Beni kötü biri yaratan tanrı değil mi? Birini öldüreceğini tanrı belirlemedi mi? Kul gitti öldürdü. Neden cehenneme gidiyor? Bunu tanrı zaten ' evet bu olay bu tarihte şurada olacak' diye yazmadı mı? Madem ben kaderimi değiştiremem neden beni yarattı? Neden sınavdayım?
kaderini Allah berilemiyor knk öldüreceğini de belirlemiyor ama bu sadece Allah için belli bir şey çünkü gaybı sadece Allah biliyor

Kerem gök

80+ Silver
ihtiyacı yok ki hem biz önemsiz varlıklar değiliz kuranda Allah ın bizi ne kadar sevdiği ve affedici olduğu yazıyor
madem kurana bu kadar önem veriyorsun, kuranda allahın kuranı koruyacağı da yazıyor (sözde) o zaman ilk kuran neden yakıldı, şuan değişip değişmediğini bilmiyorsun

maury

80+
Evett.. Kader ve sınavla ilgili sorulara cevap veremedikleri için şimdi Kurana yöneldiler. Evet bekliyoruz Zeyd'in karısını alan peygamberin ayetlerini de.

DEDİKLERİ TEK ŞEY GAYBI ALLAH BİLİYOR. SINAVDAYIZ. BAŞKA BİR ŞEY BİLDİKLERİ YOK.

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
632
İsim
oguz kagan
İlgilendiği Kategoriler
Discord
kaan8765
madem kurana bu kadar önem veriyorsun, kuranda allahın kuranı koruyacağı da yazıyor (sözde) o zaman ilk kuran neden yakıldı, şuan değişip değişmediğini bilmiyorsun
bilmiyorum ama inanıyorum islamiyet zaten inanç esaslı ve zaten bu yüzden bir sınav

Evett.. Kader ve sınavla ilgili sorulara cevap veremedikleri için şimdi Kurana yöneldiler. Evet bekliyoruz Zeyd'in karısını alan peygamberin ayetlerini de.
cevap evrdim işte knk niye vermedğimi söylüyorsun ki

Xeaph

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
408
İsim
Ahmet Aytekin
O zaman şöyle düşünelim; polis ne için var? Ülke içinde düzeni korumak ve olaylara müdahale etmek vs. Peki polisin müdahale edemediği her olaya şahit olduğumuzda polis gereksiz mi oluyor? Kurtardığı canları görmezden mi geliyoruz? Bu polisin mükemmel olmadığına işarettir ve gayet doğal. Senin düşünden hareketle soruyorum, Allah'ın mükemmel olmadığını kabul etsen, onu Allah olarak saymayacağın anlamına mı geliyor? Yani Allah ya mükemmel olacak ya da yok olacak, öyle midir?

Kerem gök

80+ Silver
bilmiyorum ama inanıyorum islamiyet zaten inanç esaslı ve zaten bu yüzden bir sınav

cevap evrdim işte knk niye vermedğimi söylüyorsun ki
tek dediğin şey sınav, belli ki allah kendisine tapan insanlar olmadan var olamıyor sonucunu çıkarıyorum ben buradan

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,027
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ
Yaratan biri var yada yok .
her şey sana bağlı . İnanmak mı istiyorsun inan .yada tam tersi . Sonuçta kendi kararın .
İnanç olan bir şey zaten kesin değildir. Adı üstünde inanç. Öyle olmasına inanıyorsun.
İnanmayan da öyle bir şeye inanmıyor.
Yok sınavmış , anlammış , kadermiş , boş işler. Biri yazmış ya Allah sonu bilir içindeki olayları bilmez diye. Onu bende bilirim . Ölüm gerçek sondur. Sonrası ise inançlı isen ne olacağına bildiğine inanırsın. Değilsen tam bir muamma. İçindeki tek şey meraktır.

Kerem gök

80+ Silver
O zaman şöyle düşünelim; polis ne için var? Ülke içinde düzeni korumak ve olaylara müdahale etmek vs. Peki polisin müdahale edemediği her olaya şahit olduğumuzda polis gereksiz mi oluyor? Kurtardığı canları görmezden mi geliyoruz? Bu polisin mükemmel olmadığına işarettir ve gayet doğal. Senin düşünden hareketle soruyorum, Allah'ın mükemmel olmadığını kabul etsen, onu Allah olarak saymayacağın anlamına mı geliyor? Yani Allah ya mükemmel olacak ya da yok olacak, öyle midir?
kendisi kuranda mükemmel olduğunu söylüyor zaten???? tabii ki bi tanrı varsa mükemmel olacak. sen kusurlu tanrı düşünebiliyon mu

Top Bottom