Neler Yeni

temel dini terimler özet.

Dinlerin temellerini anlattığım makaleye hoş geldiniz.

Teizm: Tanrı vardır peygamber gönderir.
Örnek: İslamiyet, Hristiyan'lık, yahudilik.

Deizm: Tanrı'nın ibadete ihtiyacı yoktur peygamber göndermez.
Örnek yoktur.

Agnostizm: Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu bilinmez.
Örnek yoktur.

Apateizm: Tanrı'nın var olduğu veya olmadığı kimseyi ilgilendirmez umursamazlık.
Örnek yoktur.

Henoteizm: Tanrı'yı kabul eder ama birden fazla Tanrı vardır.
Örnek: Tengricilik.

İetsizm: Yaratan vardır ama bu yaratanın ne olduğu bilinmez.
Örnek yoktur.

İgnostisizm: Tanrı'nın var olduğunu veya olmadığını tartışmak saçmadır.
Örnek yoktur.

Katenoteizm: Bir sürü Tanrı vardır bunlar sadece kendine tapanla meşgul olur.
Örnek yoktur.

Monoteizm: Tanrı'lar birleşmelidir.
Örnek yoktur.

Omnizm: Bilgiler değişmiştir çoğu dinde haklılık vardır.
Örnek yoktur.

Pandeizm: Tanrı evrendeki her şeydir iç içedir.
Örnek yoktur.

Politeizm: Bazı Tanrı'lar gerçek bazıları yalandır.
Örnek antik Yunan dinleri.

Transteizm: Tanrı her şeyi yaratmıştır ancak sonra yarattıklarından daha da güçsüzleşmiştir evren kendi kendine işler.
Örnek yoktur

Makale bu kadardı yanlışlarım için özür dilerim.

Not: Örnek yoktur yazılarının çoğu kendi kendine bir görüştür ona bağlı bir din yoktur.

En popülerler:
Teizm 1
Ateizm 2
Deizm 3
Agnostizm 4

Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ebubekir usta
Şarjım bitiyor. Ofise geçince devam ederiz.
Bak dostum. Tüm kutsal kitapları oku ya da sesli kitap olarak dinle. Türkçe ama.
Tek diyeceğim bu. Hadislere sonra girersin. Önce Tevrat - İncil - Kuran'ı oku ve bitir.
tefsir , sahih hadis'İn önemini burdan anlıyoruz.

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,817
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Kendisini kötü hissetti diye bir hocaya gitmesi tabi ki çok saçma. Sadece bundan dolayı dinden çıkmamıştır diye ümit ediyorum. Ama kesin bir şekilde "okumadı" demek doğru olmaz.
Okumak derken şimdi okumak var okumak var, olayları doğru koymak lazım kur'an insan'ın bakış açısını baştan oluşturan bir kitap sen bu kitap ne anlatıyor diye okursan ve seni iğneleyici ayetleri senin şuanki düşüncene ters düşüyor diye kabul etmezsen o kitabı anlamazsın bu adam da okumuştur elbette ama Türkiye de doğduğu için kültüre yerleşmiş bazı hurafeler var kur an la zaten TR yaşantısı ve inanışı neredeyse değil direkt zıt bu dogmalardan kurtulup bir de başta dediğim şekilde yaklaşmadığı sürece ki bu kur an için değil her ideoloji için geçerli anlayamaz. Sadece okumuştur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

madem kurana bu kadar önem veriyorsun, kuranda allahın kuranı koruyacağı da yazıyor (sözde) o zaman ilk kuran neden yakıldı, şuan değişip değişmediğini bilmiyorsun
Sen bu kaynağa nereden ulaştı bi anlatsana bakayım nasıl bir izah da bulunacaksın.

IKeeqo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
İbrahim
Okumak derken şimdi okumak var okumak var, olayları doğru koymak lazım kur'an insan'ın bakış açısını baştan oluşturan bir kitap sen bu kitap ne anlatıyor diye okursan ve seni iğneleyici ayetleri senin şuanki düşüncene ters düşüyor diye kabul etmezsen o kitabı anlamazsın bu adam da okumuştur elbette ama Türkiye de doğduğu için kültüre yerleşmiş bazı hurafeler var kur an la zaten TR yaşantısı ve inanışı neredeyse değil direkt zıt bu dogmalardan kurtulup bir de başta dediğim şekilde yaklaşmadığı sürece ki bu kur an için değil her ideoloji için geçerli anlayamaz. Sadece okumuştur.
Artık onu bilemiyorum. @maury e sormak lazım, okuduğunu anladığını veya okuyup okumadığını.

maury

80+

Sen bu kaynağa nereden ulaştı bi anlatsana bakayım nasıl bir izah da bulunacaksın.
Artık onu bilemiyorum. @maury e sormak lazım, okuduğunu anladığını veya okuyup okumadığını.
Geldim. Furkan'ın bana ithafen yazıların gülerek okudum. Neyse.
Öncelikle yazdığım yazıda Kısaca diye belirttim. Olay daha geniş ama anlatmak istediğimi yazdım sadece. O zamanlar aradaydım. Bazı olaylar yaşadım ve her cahil gibi ben de cinci hocaya gittim. Yaptığı ritüellerin bir halta yaramadığını görünce kendi kendimi iyileştirmeye kadar verdim. Birkaç seans da psikolojik destek aldım. Hayatın kıyısına gelmiş her insan gibi ben de her bulduğum dala tutunmaya çalıştım. Ama bir şekilde hayatta kaldım. Evet cahillik ettim farkındayım ama o an bunu düşünemedim. Bunların bir işe yaramadığını düşününce kitap okumaya, kendimi bir şeylerle meşgul etmeye başladım.
İlk baktığım kitap Yasin-i Şerifti. Merak ettim ve komple Kuranı okumaya başladım. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Kısaca bazı ayetleri mantıksız buldum. İçime orada kurt düştü. Sorular sormaya başladım. Cami hocasına sordum. Tabi aldığım tepkiler sertti. Ona da takıldım. Neden bir din adamı soru sorunca kızıyor dedim. Neden bir din dogmatik dedim. Soru soruyu sordu. Ayetleri okudukça birinin sürekli olarak önde tutulduğunu fark ettim. VS.
Kuranı okudum. Ama sizin tabirinizle 'okumuş geçmiştir' 'okuduysa müslüman olmalıydı' falan okumadım. Not aldım, kaydettim, googleye sordum, yakınlarıma danıştım. Tarihle bağdaştırmaya çalıştım. Kendimi iyice buna verdim.
Sonra PP'deki adamla tanıştım. Tüm dinciler bu adamı neden sevmez ki dedim. Ortaya attığı teoriyi okudum. Kendi yazdığı kitapları okudum. Anlamaya çalıştım ama o sadece başlangıçtı. Onun hakkında da çok soru sordum. Gözlerimiz nasıl oluştu, kadın erkek diye nasıl cinsiyet oluştu, balıktan nasıl insan oldu gibi. Fiziksel ispatlarla pekiştirdim. Ve evrimi anlamaya çalıştım.
Sonra evrim ile dinleri kıyasladım. İlk insan diye bir şey olamazdı. Mantıksızdı. Hadi oldu diyelim nüfusun artması için sürekli olarak cinsel ilişki ve doğumlar oldu. Çapraz da olsa ensest ilişkiydi bunlar. İnsanlığın dini inanışına göre bu şekilde olduğunu o zaman fark ettim. Mantıksız geldi. Kardeş kardeşle cinsel ilişkiye girmiş ama nasıl engelli doğum olmadı diye de düşündüm. Sordum Allahın hikmeti dendi. Madem hikmet neden bir anda binlerce insan yaratmadı dedim. Yine aynı cevap Allah öyle istedi. Her sorduğum soruya papağan gibi bu cevap verildi. İşte orada din kapısını yavaş yavaş kapattım.
İşte youtube kanallarından dinsiz olmuştur falan da diyebilirsiniz. Olabilir. Sonuçta sorularıma cevap arıyorum. Her türlü cevaba açığım ve hangisi mantığıma uyarsa onun peşinden gittim.
İlk insan olayı mantıksız geldiği için evrime yöneldim.
Ateist forum vardı şu an kapalı orayı keşfettim. Tüm sorularım aslında daha önceden sorulmuş ve tartışılmış. O tartışmaları okudum. Kuran ve hadislerle kıyasladım.
Örnekler vermeden kısaca dinsiz oluşumu anlattım. Ve hala da İncil okuyorum.
Yani sizin tabirinizle AKP ile dinsiz olmadım. Hiç alakası yok. Kendi kendime yaptığım şeylerle dinsiz oldum.

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,027
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ
Öncelikle yazdığım yazıda Kısaca diye belirttim. Olay daha geniş ama anlatmak istediğimi yazdım sadece. O zamanlar aradaydım. Bazı olaylar yaşadım ve her cahil gibi ben de cinci hocaya gittim. Yaptığı ritüellerin bir halta yaramadığını görünce kendi kendimi iyileştirmeye kadar verdim. Birkaç seans da psikolojik destek aldım. Hayatın kıyısına gelmiş her insan gibi ben de her bulduğum dala tutunmaya çalıştım. Ama bir şekilde hayatta kaldım. Evet cahillik ettim farkındayım ama o an bunu düşünemedim. Bunların bir işe yaramadığını düşününce kitap okumaya, kendimi bir şeylerle meşgul etmeye başladım.
İlk baktığım kitap Yasin-i Şerifti. Merak ettim ve komple Kuranı okumaya başladım. Uzun uzun yazmaya gerek yok. Kısaca bazı ayetleri mantıksız buldum. İçime orada kurt düştü. Sorular sormaya başladım. Cami hocasına sordum. Tabi aldığım tepkiler sertti. Ona da takıldım. Neden bir din adamı soru sorunca kızıyor dedim. Neden bir din dogmatik dedim. Soru soruyu sordu. Ayetleri okudukça birinin sürekli olarak önde tutulduğunu fark ettim. VS.
Kuranı okudum. Ama sizin tabirinizle 'okumuş geçmiştir' 'okuduysa müslüman olmalıydı' falan okumadım. Not aldım, kaydettim, googleye sordum, yakınlarıma danıştım. Tarihle bağdaştırmaya çalıştım. Kendimi iyice buna verdim.
Sonra PP'deki adamla tanıştım. Tüm dinciler bu adamı neden sevmez ki dedim. Ortaya attığı teoriyi okudum. Kendi yazdığı kitapları okudum. Anlamaya çalıştım ama o sadece başlangıçtı. Onun hakkında da çok soru sordum. Gözlerimiz nasıl oluştu, kadın erkek diye nasıl cinsiyet oluştu, balıktan nasıl insan oldu gibi. Fiziksel ispatlarla pekiştirdim. Ve evrimi anlamaya çalıştım.
Sonra evrim ile dinleri kıyasladım. İlk insan diye bir şey olamazdı. Mantıksızdı. Hadi oldu diyelim nüfusun artması için sürekli olarak cinsel ilişki ve doğumlar oldu. Çapraz da olsa ensest ilişkiydi bunlar. İnsanlığın dini inanışına göre bu şekilde olduğunu o zaman fark ettim. Mantıksız geldi. Kardeş kardeşle cinsel ilişkiye girmiş ama nasıl engelli doğum olmadı diye de düşündüm. Sordum Allahın hikmeti dendi. Madem hikmet neden bir anda binlerce insan yaratmadı dedim. Yine aynı cevap Allah öyle istedi. Her sorduğum soruya papağan gibi bu cevap verildi. İşte orada din kapısını yavaş yavaş kapattım.
İşte youtube kanallarından dinsiz olmuştur falan da diyebilirsiniz. Olabilir. Sonuçta sorularıma cevap arıyorum. Her türlü cevaba açığım ve hangisi mantığıma uyarsa onun peşinden gittim.
Ateist forum vardı şu an kapalı orayı keşfettim. Tüm sorularım aslında daha önceden sorulmuş ve tartışılmış. O tartışmaları okudum. Kuran ve hadislerle kıyasladım.
Yani sizin tabirinizle AKP ile dinsiz olmadım. Hiç alakası yok. Kendi kendime yaptığım şeylerle dinsiz oldum.
O kadar uzun yazıya gerek yoktu bence .
Seninle dalga geçenler, yok AKP yüzüne yok şu yüzüne hemen dinden çıktı diyorlar. Ama bende merak.ediyorum . Onların düşüncelerini. Gerçekten ictenler mi ? Karşılık bekleyerek mi inanıyorsunuz? Bu soruyu çevremdekilere de sorarım. Genelde öbür dünya var derler , cehennem derler , odullendirilmeden bahsederler , Allah yakar derler , daha çok şey derler . Bana göre inanç karşılıksız yapılmalı. Karşılık bekleyerek yapıyorsan gerçekten inançlı olarak sayilabilirmisin orası meçhul. Karşılık bekleyerek yapıyorsan içten değilsin demektir . Isin ucunda karşılığın olmasa yapmayacaksın demektir . Böyle dediğimde ise öyle şey olur mu derler. Ee sen dedin demin ödül ceza diye dediğimde ben öyle demedim derler . Ama gerçekten karşılık beklemeden inanlar da vardır. Onlara sözüm yok .

YankıÖzkan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
242
İsim
Yankı Özkan
Allah hidayet etsin biraz okudum da gençlik bitmiş

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,027
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ
Allah hidayet etsin biraz okudum da gençlik bitmiş
Bu işin gençlikle alakası yok . Neden inanıyorsun? Ne bekliyorsun ? Korktuğun için mi ? Odullendirilmek için mi ? Yoksa gerçekten içten olduğun icinmi ?
Benim için önemli olan sorular bunlar .

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,027
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ
Senin için içten olup olmamam umrumda mı sence önemli olan Allahın gözünde içten olup olmadığımdır
Peki hocam . Yanlış anlamayın beni . Dediğiniz gibi umurunuzda olmamalı da zaten . Ben Düşüncelerimi belirttim. Diğerleri de benim umurumda değil. Ama gençlik bitmiş sözünüze ithafen yazmıştım. Diğerinin düşünceleri sizin umurunuzda değilken sizin düşünceleriniz diğerlerinin neden umurunda olsun ki .

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,817
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Yazdığın yazı ile beni pekiştirdiğin için teşekkür ederim, öncelikle şu husus da teşekkür ederim gayet kibarca yazıyorsun. Ama ben şu toplumdaki illeti sende de görüyorum o da şu ki hurafeler dini ele geçirmiş aynı hristiyanlarda -zamanında- old gibi. Mesela ensest ilişki konusu kur'an'da hiç bir yerde ensest ilişkiden çoğaldı diye bir ayet geçmez. Tam aksine yasaklanmıştır. Başta demiştin insanlar, adem ve eşi olarak 2 kişiden değil topluluk olarak doğmalıydı diye evet doğru bildin zaten kur'an da bu şekilde geçiyor ama TR'de kur'an yerine sözde islam olan ama islam ile zıt olan bir din var ve kaynaklar da hep bu şekilde hacı hocalar ve onların kitapları işte. İslam -sözde- tarihi de böyle kuran dışı acayip bir mezhepleşme ve ilim adı altında tonlarca işe yaramaz çöp parçası ama kalın kalın kitaplarla dolu hepsi de şirk üzerine. Sorsan müslüman x bir aileye bir seferlik kardeş evliliği old vs tarzı şirk sözlerini söylerler. Ben %100 mümin hakkıyla müslümanım demiyorum, %100'de uymuyorum bu da benim acizliğim ama şu kur'an çok net şekilde ister allah de ister X de ister tanrı de ayetleri kendi içerisinde bak senin görüşüne göre yanlış olabilir bir şeye nereden bakarsan ona göre şekil alır bakış açın ama kur'an'ın bak dediği taraftan baktığın zaman kendi içerisinde tutarlı bir kitap bu insanın uyması için zor beni de kapsıyor ama bende uymuyorum diye hakikat değişmiyor doğru kitap orada asıl sorun o doğruyu ne kadar istediğinle alakalı. Dediğin gibi düşünen bir insan isen kendi çıkarın için kafandakiler atarak temiz bir sayfa ile okumanı öneririm benim bir kazancım yok çok da aslında umurumda değil, herkes kendi bacağından asılır.

YankıÖzkan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
242
İsim
Yankı Özkan
Peki hocam . Yanlış anlamayın beni . Dediğiniz gibi umurunuzda olmamalı da zaten . Ben Düşüncelerimi belirttim. Diğerleri de benim umurumda değil. Ama gençlik bitmiş sözünüze ithafen yazmıştım. Diğerinin düşünceleri sizin umurunuzda değilken sizin düşünceleriniz diğerlerinin neden umurunda olsun ki .
Tamam sen umursama benim düşüncelerimi zaten istemiyorum senin umursamanı

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,887
Üyeler
145,278
Son üye
muguruludag
Top Bottom