Neler Yeni

Çözüldü✓ İLK AÇILIŞTA MONİTÖRE GÖRÜNTÜ GELMİYOR

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey
İyi forumlar. Sıfırdan sistem topladım. Sorunum şu. PC yi ilk açtığımda açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. ama reset atarsam ya da windows üzerinden normal olarak yeniden başlat dersem (ekranı görmeden tuş kombinasyonunu ezberledim restart yapabiliyorum) ekran açılıyor ve sorunsuz kullanıyorum. Hatta ilk power tuşuna basıp kasa ışıkları yandığı anda resete basarsam yine görüntü geliyor. ama ilk açılışta direk görüntü gelmiyor. 4 gündür çok araştırdım çok denmeler yaptım çözümü bulamadım. Yardımcı olabilecek var mı?

Ekler

• WhatsApp Görsel 2024-05-04 saat 22.56.56_02aac666.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-05-04 saat 22.56.56_02aac666.jpg
    105.9 KB · Hit: 290

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey
Harici sabit sürücüler, USB bağlantıları, Wi-Fi antenleri, VR kulaklıkları ve diğer aksesuarlar önyükleme sırasında sorunlara neden olabilir. Bilgisayar ekranınız başlangıçta siyahsa, bilgisayarınızın çalışması için gerekli olmayan her şeyin fişini çekin.Sadece monitörünüzü, farenizi ve klavyenizi takılı bırakın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Nvdia App (Beta olan) onu yükle. Ordan en güncel sürücüyü indirip kur seçeneğine bas. Sonra hızlı kurulum ve özel kurulum seçeneği gelecek -özel kurulum seç ve onun aşağısında temiz kurulum kutucuğu var ona tıkla. https://www.nvidia.com/tr-tr/software/nvidia-app/

Windows Updatelerin hepsini yap.
Msi kendi sitesinden chipset driverını tekrar kur. https://www.msi.com/Motherboard/PRO-B650M-P/support#driver

Senin işlemcin için en kararlı bios sürümünü yükle. Bios güncellemesinden sonra tekrar bios menüsüne gidip default ayarlada dönüp kaydetmeyi unutma.
Merhaba, dediklerinizi titizlikle uyguladım. Nvidia Appten haberim yoktu. onu kurdum. ama maalesef çözüm olmadı. Yani nedir nasıldır hiç anlayamıyorum.

atiizdmr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Atilla
Merhaba, dediklerinizi titizlikle uyguladım. Nvidia Appten haberim yoktu. onu kurdum. ama maalesef çözüm olmadı. Yani nedir nasıldır hiç anlayamıyorum.
Buna benzer bir sorun vardı görüntü geç geliyordu boot olduktan sonra çok kaliteli bir DP kablom vardı paggue marka, monitör içinden gelen dp kabloyu takınca düzeldi sorunum

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,817
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Anakartda sorun olabilir, başka anakart ile denersen düzelir diye düşünüyorum. Msı da var böyle bir sıkıntı Z590 da yaşamıştım şimdi de B450A Pro Max`de yaşıyorum. Sistem çalışıyor, ekrana görüntü gelmiyor. Sistemi kapatıp tekrar açtığımda Amerikan Megatrend devreye giriyor bu şekilde görüntü alıyorum.

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey
Buna benzer bir sorun vardı görüntü geç geliyordu boot olduktan sonra çok kaliteli bir DP kablom vardı paggue marka, monitör içinden gelen dp kabloyu takınca düzeldi sorunum
2 farklı kablo 2 farklı monitör denedim bir faydası olmadı hocam. ayrıca bir tane de hdmı denedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakartda sorun olabilir, başka anakart ile denersen düzelir diye düşünüyorum. Msı da var böyle bir sıkıntı Z590 da yaşamıştım şimdi de B450A Pro Max`de yaşıyorum. Sistem çalışıyor, ekrana görüntü gelmiyor. Sistemi kapatıp tekrar açtığımda Amerikan Megatrend devreye giriyor bu şekilde görüntü alıyorum.
Olabilir ama başka ekran kartı sorunsuz çalıştı. Aklıma oda geldi ama anakartta sorun olsa diğerinde de sorun yapardı diye düşünüyorum.

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey
Resize BAR ayarını devre dışı bırakıp denedin mi? Belki ondan kaynaklı da olabilir. Bu dediğim şekilde onu da kapat. Gene BIOS'tan Settings'e gir. Advanced sekmesine tıkla. Oradan da PCI Subsystem Settings yazana basıp Resize BAR ve Above 4G ayarını Disabled yapıp kaydedip çık.
Emre hocam merhaba, İlginç bir şekilde bir kaç kez direk açıldı ama Pcyi kapatıp tekrar denediğimde görüntü gelmedi. Açıldığı zaman pcnin açma düğmesine bastığımda çok hızlı şekilde monitör tepki verip DP bağlantısını gösterip (sol üst köşede DP ikonu çıkıyor) ve açılıyor. Ama görüntü gelmediği zamanlarda pc açma tuşuna bastığımda monitör açılıyor ancak hiç görüntü gelmiyor ekrana. Bir süre sonra Stand by yazısı ekranda belirip, monitör uykuya geçiyor. Tabi bu arada kasa çalışıyor. Yani anladığım bir şekilde monitörü görmüyor pc ilk açılışta. resetten sonra görüyor. başka PSU da denedim bu akşam sorun ondanda değil. Belki bir şey çağrıştırır sizde diye paylaşmak istedim

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,395
İsim
Emre Zengin
Emre hocam merhaba, İlginç bir şekilde bir kaç kez direk açıldı ama Pcyi kapatıp tekrar denediğimde görüntü gelmedi. Açıldığı zaman pcnin açma düğmesine bastığımda çok hızlı şekilde monitör tepki verip DP bağlantısını gösterip (sol üst köşede DP ikonu çıkıyor) ve açılıyor. Ama görüntü gelmediği zamanlarda pc açma tuşuna bastığımda monitör açılıyor ancak hiç görüntü gelmiyor ekrana. Bir süre sonra Stand by yazısı ekranda belirip, monitör uykuya geçiyor. Tabi bu arada kasa çalışıyor. Yani anladığım bir şekilde monitörü görmüyor pc ilk açılışta. resetten sonra görüyor. başka PSU da denedim bu akşam sorun ondanda değil. Belki bir şey çağrıştırır sizde diye paylaşmak istedim
Ben sorunun sadece BIOS kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yeni BIOS'ların gelmesini bekle bakalım. Bir de bu Resize BAR ayarını aktif ettiğin yerin ekran görüntüsünü atar mısın?

Mitra

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Birol Olcaytürkan
İyi forumlar. Sıfırdan sistem topladım. Sorunum şu. PC yi ilk açtığımda açılıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. ama reset atarsam ya da windows üzerinden normal olarak yeniden başlat dersem (ekranı görmeden tuş kombinasyonunu ezberledim restart yapabiliyorum) ekran açılıyor ve sorunsuz kullanıyorum. Hatta ilk power tuşuna basıp kasa ışıkları yandığı anda resete basarsam yine görüntü geliyor. ama ilk açılışta direk görüntü gelmiyor. 4 gündür çok araştırdım çok denmeler yaptım çözümü bulamadım. Yardımcı olabilecek var mı?
Bios pilini çıkarın 5 dk bekledikten sonra tekrar takın ve çalıştırın.

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey
Ben sorunun sadece BIOS kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yeni BIOS'ların gelmesini bekle bakalım. Bir de bu Resize BAR ayarını aktif ettiğin yerin ekran görüntüsünü atar mısın?

enable veya disenable olması bir şey farkettirmiyor

Ekler

• WhatsApp Görsel 2024-05-11 saat 16.35.21_4bb479b4.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-05-11 saat 16.35.21_4bb479b4.jpg
    133.7 KB · Hit: 8

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,395
İsim
Emre Zengin

enable veya disenable olması bir şey farkettirmiyor
PCI_E1 Gen Switch'i Gen 4 olarak ayarla bakalım. Sorun gene devam ederse Gen 3'e çekip dene bir de.

naRos26

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Oğuzhan Güzey
PCI_E1 Gen Switch'i Gen 4 olarak ayarla bakalım. Sorun gene devam ederse Gen 3'e çekip dene bir de.
BIOS güncellemesi gelmiş onu yaptım olmadı. Gen3 denemiştim gen4 yaptım olmadı. donanımsal bir bağlantıyı yanlış yapmış olamam değil mi öyle bir sonucu olmaz onun? sonuçta reset atınca düzeliyor çok nadir de olsa tekte açılıyor?

Mitra

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Birol Olcaytürkan
Top Bottom