Neler Yeni

Laptop islemci 90 derece isinmasi normal mi

Bestistaken

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
264
İsim
Ferid Mammadov
Merhaba, Asus TUF A15 satin almayi dusunuyordum ozelikleri Ryzen 7 4800H Rtx 2060 ekran karti 70 civarlarinda dolasiyor ama islemci Battlefield 5 gibi oyunda hersey ultrada 1080p de islemci 85-95 derece araliginda geziyor sorun olurmu

ErnGnc

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Eren
Merhaba, Asus TUF A15 satin almayi dusunuyordum ozelikleri Ryzen 7 4800H Rtx 2060 ekran karti 70 civarlarinda dolasiyor ama islemci Battlefield 5 gibi oyunda hersey ultrada 1080p de islemci 85-95 derece araliginda geziyor sorun olurmu
95c sınır zaten 95 e yaklaşınca frekans düşürmeye başlar ve dahada ısınırsa kendini kapatır 80 85 derece idare edilebilir ama 90 üstü biraz riskli gibi

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,766
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
asusun tuf serilerini önermem usta onun yerine msi i5 9300h veya 10300h işlemcili veya da i7 10750h işlemcili laptop öneririm bunlarda rtx 2060 ekran kartlı olanı da var

ErnGnc

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Eren
Olmaz . AMD ve leptoplar. Hep böyle.
şimdi amd ye laf atmaya gerek yok phenom(phenom 2 lerde sorun yok sadece 1 lerde olması lazım) işlemciler ve fx serisi biraz fazla ısınıyor olabilir ama amd ısınma konusunda ıntel in önünde gibi tdp si daha düşük işlemciler üretiyor (ıntel in i7 h serisi laptoplarının ne kadar ısındığını çoğu kişi bilir)laptoplarda çoğu zaman yüksek güçteki işlemciler fazla ısınır

Bestistaken

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
264
İsim
Ferid Mammadov
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Olmaz . AMD ve leptoplar. Hep böyle.
Nasil olmaz baktigim testlerde ozelikle rekabetci oyunlarda 50 70 derece gibi sicakliklarda dolasiyor ama ayarlari yukseltince 90 civarlarinda
Mesaj otomatik birleştirildi:

şimdi AMD ye laf atmaya gerek yok phenom(phenom 2 lerde sorun yok sadece 1 lerde olması lazım) işlemciler ve fx serisi biraz fazla ısınıyor olabilir ama AMD ısınma konusunda ıntel in önünde gibi tdp si daha düşük işlemciler üretiyor (ıntel in i7 h serisi laptoplarının ne kadar ısındığını çoğu kişi bilir)laptoplarda çoğu zaman yüksek güçteki işlemciler fazla ısınır
Aynn Intel 10 nesil Alienware laptopta 99 dereceye ulasiyor

Tbagbagwell

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
397
İsim
Ömer Can Yıldırım
Nasil olmaz baktigim testlerde ozelikle rekabetci oyunlarda 50 70 derece gibi sicakliklarda dolasiyor ama ayarlari yukseltince 90 civarlarinda
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynn Intel 10 nesil Alienware laptopta 99 dereceye ulasiyor
Ben bu konuyu ne zamandır araştırıyorum. Gidin biraz daha araştırın o zaman. Laptoplardaki amd işlemcilerin ağır yükteki sıcaklıklarına bakacaksınız. AMD ryzen 5 3550h kullanıcısıydım 101C gördüm sıfır laptopta. AMD işlemcilerin sınırları daha yüksek oluyor zaten.

şimdi AMD ye laf atmaya gerek yok phenom(phenom 2 lerde sorun yok sadece 1 lerde olması lazım) işlemciler ve fx serisi biraz fazla ısınıyor olabilir ama AMD ısınma konusunda ıntel in önünde gibi tdp si daha düşük işlemciler üretiyor (ıntel in i7 h serisi laptoplarının ne kadar ısındığını çoğu kişi bilir)laptoplarda çoğu zaman yüksek güçteki işlemciler fazla ısınır
Laf atmakla alakası yok. Fiyat performans ürünleriyle ön plana çıkan amd, iyi bir soğutma bekliyor. Laptoplar bunu sağlayamıyor maalesef. Ayrıca sıcaklık değerini sadece TDP değeri de belirlemez. Termal macun, cihaz dizaynı gibi birçok faktör daha var masada. Ayrıca bir ek bilgi: AMD mobil işlemcilerde undervolt yapılamıyor. Intel 9300h de oldukça sıcaklık düşüşü gözlemledim undervolt ile. Son bir not: işlemcinin çıktığı sıcaklık kadar o sıcaklıktaki stabilitesi de en az bir o kadar önemlidir. Ryzen 5 3550h 95C de dahi stabil, thermal throttling e girmeden işlem yapabiliyordu. Fakat intel tarafında ortalama 80C max görsem de 79-87-83 gibi dengesiz değerler gördüm. Bu da önemli bir nokta.

soyluadam

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Normal gibi ama 90 ın üstü artık risk teşkil eder.

Dahası  
Reaksiyon skoru
76
İsim
tevfikhan ekmekci
normal bir sıcaklık tanıdığım birinde msı laptop var rtx 2070 var içinde işlemcisi intel 100 derecelere kadar çıkıyormuş msı daha serin diye bişey yok yani

Top Bottom