Neler Yeni

1 nisan’ dan itibaren kredi kartına taksit sınırı

Mechanist

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,892
İsim
Sarp Yılmaz
Merhaba arkadaşlar 1 nisandan sonra kredi kartlarına ciddi sınırlama gelecek diyorlar aydınlatabilir misin bu neyi neleri kapsıyor

Hayatın ateş pahası olduğu şu dönemde kredi kartları taksitleri olmadan işimiz zor
Durum şöyle ki yüksek ihtimalle gelecek sınırlamalardan bir kaçı kredi kartı limitleri düşürelecektir , taksit sayıları azaltılacaktır , faizleri arttıracaklardır , kampanyaları sonlandırıp olabilecek minimum düzeyde kullanım sunacaklar insanlara diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:

nightsoldier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
368
İsim
C.S.
Kredi kartından nakit avans 3 taksitle sınırlandırıldı. Buna rağmen geçen yıla oranla kart harcamaları %140 civarında arttı.
12 aya varan taksitleri sınırlayacaklarını twitterdan ben de okudum. Maksimum taksit sayısının sektör bazlı olarak 3 ve 6 şeklinde olması öngörülüyor. Seçimden sonra yaşayıp göreceğiz. Kredi kartını bilinçli kullanmak çok önemli. Her ne kadar enflasyonist ortamda hemen her şeyi taksitle alın diyorlarsa da bence Acil ihtiyaç yoksa taksit işine girilmemeli. Zira ekstrede onlarca kalem taksitli alışveriş oluyor ve kartın baz ödemesi taksitlerden dolayı yükseliyor. Hemen her alışverişi de 12’ye bölerseniz, kartın yüksek baz tutarını bir yıl ödemek durumunda kalırsınız.

Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
mustafa kalaycı
Acaba kaldırıp yüksek faizli krediye mi mecbur bırakacaklar

yed4ever

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Yusuf
Sayın arkadaşlar kimse bir şey almaz almaz diyorsunuz ama öyle bir alırlar ki... Benim gözlemlerime göre yılbaşı ile taksitler kalkmaya başladı, eve geçen sene Ekim-kasım gibi süpürge aldım ve 6 taksite böldüler. Şubatta bir de onun bir küçüğünü aldım 6 taksit yapmıyorlardı. Hatta Teknosanın sitesinde kredi kartına 6 taksit ibaresi durmasına rağmen ve benim bankama 6 taksit yapıldığını gösteren şablon olmasına rağmen yapmadı :d arkadaşların da başına ocakta böyle olaylar gelmiş, anladığım kadarıyla yılbaşından itibaren yavaş yavaş hepsini kaldırıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekleme: bunun sebebini de biraz bankalara bağlıyorum. Şirkette çalışan bir arkadaşım 50 bin civarına kendisine MacBook aldı geçen yaz, o aldıktan sonra 2 kere peş peşe zam geldiği yetmediği gibi vade farksız 6 taksitle aldı. Şimdi düşünün bu adam Ağustosta aldı taksit Eylülde başlayacak, şubata kadar devam edecek. Şu an o makinenin fiyatı kafadan 65-70 bin lira o adam aldığı zaman bankanın ödediği miktar (hani kredi kartında parayı sizin yerinize banka ödüyor ya siz sonra bankaya geri ödüyorsunuz) sallıyorum 2000 dolardı (50000 tlnin karşılığı sallamasyon o miktara geliyor olsun) şimdi bu adam bankaya o parayı 50000 olarak geri ödeyecek 2000 dolar olarak değil. E, TL değer kaybediyor dolar artıyor. Adam Şubat'ta 50000 TL'yi ödemeyi bitirdiğinde belki de 1500 dolar ödemiş olacak geri olarak. Belki de daha azı, ben elbet bankacı değilim, babamın da bankası yok ve size banka savunmuyorum. Sadece taksiti neden kaldırma işine yöneldikleri yönündeki teorimi aktarıyorum. Yoksa bakacak olursanız banka asla zarar etmez zaten dolar bazında kaybettiği marjinal zararı gecikme faizleri ve kredi faizlerinden kazanıyor ama her neyse siz demek istediğimi anladınız.

Son düzenleme:

AGUMBA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
614
İsim
Sercan GÖKALP
Ben senin dediğini anlıyorum fakat senin demek istediğin devletin önemsizliği ile alakalı bunun bende farkındayım, fakat tek suçlu hükümet diyemiyorum halkında suçu var, Bizim 2005 te dükkanımız vardı iflas ettik neden mi ? çünkü kriz vardı insanlar harcama yapmıyordu esnaflar çok büyük sıkıntıya girmişti, Ozaman millet harcamıyordu paradan kısıyordu piyasada para dönmüyordu sende yaşamışşındır bunu. Hatta babam hep söyler dükkanı 2005 te değilde 2020 de açsaydık batmazdık diye aksine parayı katlardık.

Fakat günümüzde böyle değil işte kriz var ve deli gibi para harcıyorlar bu yüzden enflasyon düşmüyor, evet dışa bağımlılık var ülke üretmiyor buralar ayrı konu ama ben sana halkın enflasyonu etkilediğini söyledim sende devletin yattığını söylüyorsun ikimizde haklıyız. Bende devletin önlem almadığını düşünüyorum, denetleme bile yapmıyorlar herkes kafasına göre zam yapıyor TL nin değersizleşmesini fırsata çevirdi esnaflar.

Benim almanyada arkadaşlarım var TR için diyorlar ki siz ekonomik sıkıntı yaşadığınız halde nasıl bu kadar lüks şeyler alıyorsunuz yani dışardan bakınca ülke çok kaliteli duruyor ama hindistan gibi ekonomimiz var çok garip işte dünyada böyle ülke yok başka.

Pandemiden sonra fiyatların düşmesi gerekirken TR de yükselmeye devam etti çünkü fırsatçılık var serbest piyasa aldı başını gidiyor ve ülke asla denetlemiyor.

Bu sistemin değişmesi gerekiyor ülkenin eğitim hukuk vs komple anayasanın reset atılması lazım ve gençlerin dediği gibi özgür bir yasa değil aksine aşırı katı ve cezalandırıcı bir sistem gelmeli yoksa bu ülke asla toparlanamaz.
Yazından da anlaşılacağı üzere asıl sorun insanların harcama yapması değil asıl sorun sistemden paranın çıkıyor ama geri girmiyor olması. Ülkenin bütün yükü halkın sırtına yüklenen vergiler ile taşınmaya çalışılıyor burda sorun bikaç milyon insanın internet üzerinden yaptığı 3 kuruşluk harcamalar değil fabrika kuracak, sanayi oluşturacak şirketlerin de mecburen nerdeyse her makinayı yurt dışından temin etmesi. Bzim burda biri bir makina aldı Hollanda dan çünkü Türkiye'de yoktu adamlar makinayı mühendisle beraber yolladılar sen düşün. Sen sağlam üretsen, sağlam denetlesen, vatandaşına o güveni versen vatandaş ta kemerini sıkar sana yardımcı olur ama insanlar hümükete olan güvensizliği den dolayı haklı olarak bu tarafa yanaşmak istemiyorlar. Yani demem o ki biz üretmedikçe samanı bile dışardan aldıkça bu ülkenin yarını nüfustan dilden yine bir şey değişmez. Kovada bir delik var ve giren sudan fazlası dışarı akıyor bu çok sıkıntılı bir durum hemde çok

nightsoldier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
368
İsim
C.S.
Sayın arkadaşlar kimse bir şey almaz almaz diyorsunuz ama öyle bir alırlar ki... Benim gözlemlerime göre yılbaşı ile taksitler kalkmaya başladı, eve geçen sene Ekim-kasım gibi süpürge aldım ve 6 taksite böldüler. Şubatta bir de onun bir küçüğünü aldım 6 taksit yapmıyorlardı. Hatta Teknosanın sitesinde kredi kartına 6 taksit ibaresi durmasına rağmen ve benim bankama 6 taksit yapıldığını gösteren şablon olmasına rağmen yapmadı :d arkadaşların da başına ocakta böyle olaylar gelmiş, anladığım kadarıyla yılbaşından itibaren yavaş yavaş hepsini kaldırıyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekleme: bunun sebebini de biraz bankalara bağlıyorum. Şirkette çalışan bir arkadaşım 50 bin civarına kendisine MacBook aldı geçen yaz, o aldıktan sonra 2 kere peş peşe zam geldiği yetmediği gibi vade farksız 6 taksitle aldı. Şimdi düşünün bu adam Ağustosta aldı taksit Eylülde başlayacak, şubata kadar devam edecek. Şu an o makinenin fiyatı kafadan 65-70 bin lira o adam aldığı zaman bankanın ödediği miktar (hani kredi kartında parayı sizin yerinize banka ödüyor ya siz sonra bankaya geri ödüyorsunuz) sallıyorum 2000 dolardı (50000 tlnin karşılığı sallamasyon o miktara geliyor olsun) şimdi bu adam bankaya o parayı 50000 olarak geri ödeyecek 2000 dolar olarak değil. E, TL değer kaybediyor dolar artıyor. Adam Şubat'ta 50000 TL'yi ödemeyi bitirdiğinde belki de 1500 dolar ödemiş olacak geri olarak. Belki de daha azı, ben elbet bankacı değilim, babamın da bankası yok ve size banka savunmuyorum. Sadece taksiti neden kaldırma işine yöneldikleri yönündeki teorimi aktarıyorum. Yoksa bakacak olursanız banka asla zarar etmez zaten dolar bazında kaybettiği marjinal zararı gecikme faizleri ve kredi faizlerinden kazanıyor ama her neyse siz demek istediğimi anladınız.
Her şeyin fiyatı aynı kalsa haklısınız, taksit taksit ödemek rahat oluyor. Ancak insanın hayatında tek gider kalemi macbook değil ki? Lüks tüketim sayılacak böyle bir harcama yapmadan evvel iyi tartmak lazım. Kira, elektrik,su,doğalgaz,telefon, internet gibi zorunlu giderleri çıktıktan sonra geriye gıda alışverişi kalıyor ki ipin ucu burada kopuyor. Fiyatlar günden güne değişiyor hal böyle olunca bütçe yapmak zorlaşıyor. Asgari açıklandığında açlık sınırı asgari ücretin altındaydı. Şu anda açlık 20 bin, yoksulluk sınırı 55 bin.
Biz 3 kişilik bir aileyiz. İşin içine bebek bezi ve mama girdiği için aylık market harcamamız yaklaşık 5-6 bin civarı oluyor. Haftalık 1, 1.5 k gibi bir harcamamız var ki bunun içinde temel gıda zaten var ancak et,tavuk vs gibi besin değerleri sürekli alınmamakta.

O yüzden kredi kartına taksit şu anda çok riskli. Üstelik faizler her gün yükselirken, aylık taksite ödeyeceğiniz tutar anlamsız yüksek oluyor. Ayrıca sizin bugün aldığınız bir ürünü, 2 ay sonra daha pahalıya satmanız kar yaptığınız anlamına gelmez, bilakis paranın değersizleştiği anlamına gelir zira aynı macbook bilgisayarı, elinizdekini satıp almak için üzerine para eklemeniz gerekir. Ben de iphone 12yi 9 k ya almıştım. Şimdi 28k. Bu benim paramın 3 kat değerlendiği anlamına gelmiyor zira ben 12 mi şimdi satsam 20ye zor satarım. Aksine benim param 3 kat değer kaybetmiş. O zamanın 9 bin lirası, şimdinin 28 bin lirası ediyor.

yed4ever

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Yusuf
Her şeyin fiyatı aynı kalsa haklısınız, taksit taksit ödemek rahat oluyor. Ancak insanın hayatında tek gider kalemi macbook değil ki? Lüks tüketim sayılacak böyle bir harcama yapmadan evvel iyi tartmak lazım. Kira, elektrik,su,doğalgaz,telefon, internet gibi zorunlu giderleri çıktıktan sonra geriye gıda alışverişi kalıyor ki ipin ucu burada kopuyor. Fiyatlar günden güne değişiyor hal böyle olunca bütçe yapmak zorlaşıyor. Asgari açıklandığında açlık sınırı asgari ücretin altındaydı. Şu anda açlık 20 bin, yoksulluk sınırı 55 bin.
Biz 3 kişilik bir aileyiz. İşin içine bebek bezi ve mama girdiği için aylık market harcamamız yaklaşık 5-6 bin civarı oluyor. Haftalık 1, 1.5 k gibi bir harcamamız var ki bunun içinde temel gıda zaten var ancak et,tavuk vs gibi besin değerleri sürekli alınmamakta.

O yüzden kredi kartına taksit şu anda çok riskli. Üstelik faizler her gün yükselirken, aylık taksite ödeyeceğiniz tutar anlamsız yüksek oluyor. Ayrıca sizin bugün aldığınız bir ürünü, 2 ay sonra daha pahalıya satmanız kar yaptığınız anlamına gelmez, bilakis paranın değersizleştiği anlamına gelir zira aynı macbook bilgisayarı, elinizdekini satıp almak için üzerine para eklemeniz gerekir. Ben de iphone 12yi 9 k ya almıştım. Şimdi 28k. Bu benim paramın 3 kat değerlendiği anlamına gelmiyor zira ben 12 mi şimdi satsam 20ye zor satarım. Aksine benim param 3 kat değer kaybetmiş. O zamanın 9 bin lirası, şimdinin 28 bin lirası ediyor.
Ben zaten fiyatının artmasını cihazın değerlenmesi olarak değerlendirmedim ki dolar karşılığını da yazdım. Banka parayı 50000₺ yani 2000 dolar olarak ödedi fakat parayı 2000 dolar olarak değil 50000₺ olarak geri alacak onun da karşılığı taksit bittiğinde azalan grafiğe göre 1700 dolar olsun. Banka bu alışverişten zarar etti. Olay Macbookun pahalanması değil isterse sabit kalsın, banka o gün 2000 dolar ödedi fakat 6 ay boyunca TL değer kaybettiği için sizin ödemeniz bittiğinde dolar bazında totalde 1700 dolar geri ödemiş oldunuz. 300 dolar uçtu. Banka bunun için vade farkı da almadı, banka 300 dolar kaybetmiş oldu. İsterse Macbookun fiyatı düşmüş olsun bankanın ödediği paranın marjinal değeri, geri aldığı paranın marjinal değerine göre daha yüksek. Bu da bankanın aslen para kaybetmesi demek oluyor.

DePiedra54

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
230
İsim
Eren Bilal Cihan
Taksitler kalkacakmı diyorsunuz tam anlayamadım böyle bir şey olması mümkün değil kimse 20 binliralık bir sisteme tekte o parayı veremez firmalar batar ekonomi çöker
Hangi ekonomi

Dahası  
Reaksiyon skoru
5,884
İsim
Burak Karadağ
E zaten daha yeni 3 taksit sınırlaması getirdiler. Dana neyin derdindeler

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,623