Neler Yeni

12000TL Bütçe ile yayın ve oyun amaçlı sisteme eleştiri ve öneri yapar mısınız ?

BigBoss52

80+
Arkadaşlar merhaba. Şimdiden fikir belirtip yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim. 12.000 lira sadece kasaya ayırdığım bütçe. Sistemde yapacağım ve olmasını istediğim şeyleri söyleyeyim ona göre yardımcı olun lütfen. Büyük ihtimalle 2 monitör kullanacağım. Oynayacağım oyunlara örnek vermem gerekirse Apex, COD Warzone, PUBG gibi sistemi benim düşünceme göre zorlayan oyunlar oynayacağım. 6-7 Yıl kullanacağım bu bilgisayarı. İşlemci ve ekran kartı önemli diye biliyorum bu yüzden 3700X ve 2060s bulunan bir sistem düşünüyorum. 2060s istememin sebebi üst modelleriyle arasında 20-30 FPS fark görmüştüm testlerde bundan dolayı o aradaki farkı vermek biraz anlamsız gibi geldi. 3700X de 8 çekirdek 16 işlem parçacığı olmasından kaynaklı. 3200 mhz 2x8 ram ve 1 tb da samsung 860 QVO ssd düşünüyorum. SSD ilk etap için bu şekilde 5-6 ay sonra daha iyi bir ssd alıp onuda takabilirim. Kasanın güç ihtiyacı konusunda pek bilgim yok. Genel araştırmama göre 700W 80+ yeterli ve güvenli. Eğer 650W da yeterli oluyorsa oda alınabilir. Bronz sertifika gibi şeylerin olması daha güvenli değil verimli kılıyormuş araştırdığım ve edindiğim bilgilere göre. RGB hiç önemli değil. Hava akışı, ısınma, darboğaz vb. sorunlar olmasın simsiyah kasaya bile razıyım. Kartların ve kasanın boyutunu da göz önünde bulundurursak çok güzel olur. Anakart konusunda çok detaylı bilgim yok. İleriye yönelik bir kartta olabilir güncel olarak performansı yansıtacak bir kartta olabilir.

Kendi topladığım bilgisayar anakart olmadan bu şekilde :
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2060 Super OC Evo Gaming 8 GB 256Bit GDDR6 PCI-e 4.0 ekran kartı.
AMD Ryzen 7 3700X 3, 6GHz 36MB cache soket AM4 işlemci.
Corsair 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM.
Samsung 860 QVO 1TB 550MB-520MB/s SATA 3 2.5" SSD.
=8600TL
Xigmatek Cockpit Mesh Panel 4x120mm fanlı X-Power 700W 80Plus MidT ATX kasa.
1100 TL'de bu kasa 9700TL oluyor.
Kalan kısmı'da anakart için kullanmayı düşünüyorum. Anakart'a bu bütçe fazla diyorsanız diğer ekipmanları yükseltebilir veya kullanmayabiliriz. Bende o parayla kulaklık vb. şeyleri alırım. Eğer OC'dan yeterli verimi almama engel olarak ürün varsa onuda değiştirebiliriz. Mümkünse buraya anakart önerip yorum yapın ama bu paraya daha performanslısı bu olur derseniz sizde kendi bilgi birikiminizle sistem önerebilirsiniz.
İtopya, incehesap gibi yerlerden almayı düşünmüyorum. Vatan bilgisayar, n11 yada hepsi burada'da direk satıcının hepsiburada olduğu ürünleri almayı düşünüyorum. Belki hepsiburada üzerinden puanı yüksek satıcılardan da alabilirim. Yanlış bildiğim bir şey varsa belirtirseniz onuda düzeltip ona göre araştırıp alayım.

Son düzenleme:

e_mir

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Arkadaşlar merhaba. Şimdiden fikir belirtip yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim. 12.000 lira sadece kasaya ayırdığım bütçe. Sistemde yapacağım ve olmasını istediğim şeyleri söyleyeyim ona göre yardımcı olun lütfen. Büyük ihtimalle 2 monitör kullanacağım. Oynayacağım oyunlara örnek vermem gerekirse Apex, COD Warzone, PUBG gibi sistemi benim düşünceme göre zorlayan oyunlar oynayacağım. 6-7 Yıl kullanacağım bu bilgisayarı. İşlemci ve ekran kartı önemli diye biliyorum bu yüzden 3700X ve 2060s bulunan bir sistem düşünüyorum. 2060s istememin sebebi üst modelleriyle arasında 20-30 FPS fark görmüştüm testlerde bundan dolayı o aradaki farkı vermek biraz anlamsız gibi geldi. 3700X de 8 çekirdek 16 işlem parçacığı olmasından kaynaklı. 3200 mhz 2x8 ram ve 1 tb da samsung 860 QVO ssd düşünüyorum. SSD ilk etap için bu şekilde 5-6 ay sonra daha iyi bir ssd alıp onuda takabilirim. Kasanın güç ihtiyacı konusunda pek bilgim yok. Genel araştırmama göre 700W 80+ yeterli ve güvenli. Eğer 650W da yeterli oluyorsa oda alınabilir. Bronz sertifika gibi şeylerin olması daha güvenli değil verimli kılıyormuş araştırdığım ve edindiğim bilgilere göre. RGB hiç önemli değil. Hava akışı, ısınma, darboğaz vb. sorunlar olmasın simsiyah kasaya bile razıyım. Kartların ve kasanın boyutunu da göz önünde bulundurursak çok güzel olur. Anakart konusunda çok detaylı bilgim yok. İleriye yönelik bir kartta olabilir güncel olarak performansı yansıtacak bir kartta olabilir.

Kendi topladığım bilgisayar anakart olmadan bu şekilde :
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2060 Super OC Evo Gaming 8 GB 256Bit GDDR6 PCI-e 4.0 ekran kartı.
AMD Ryzen 7 3700X 3, 6GHz 36MB cache soket AM4 işlemci.
Corsair 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM.
Samsung 860 QVO 1TB 550MB-520MB/s SATA 3 2.5" SSD.
=8600TL
Xigmatek Cockpit Mesh Panel 4x120mm fanlı X-Power 700W 80Plus MidT ATX kasa.
1100 TL'de bu kasa 9700TL oluyor.
Kalan kısmı'da anakart için kullanmayı düşünüyorum. Anakart'a bu bütçe fazla diyorsanız diğer ekipmanları yükseltebilir veya kullanmayabiliriz. Bende o parayla kulaklık vb. şeyleri alırım. Eğer OC'dan yeterli verimi almama engel olarak ürün varsa onuda değiştirebiliriz. Mümkünse buraya anakart önerip yorum yapın ama bu paraya daha performanslısı bu olur derseniz sizde kendi bilgi birikiminizle sistem önerebilirsiniz.
İtopya, incehesap gibi yerlerden almayı düşünmüyorum. Vatan bilgisayar yada hepsi burada'da direk satıcının hepsiburada olduğu ürünleri almayı düşünüyorum. Belki hepsiburada üzerinden puanı yüksek satıcılardan da alabilirim. Yanlış bildiğim bir şey varsa belirtirseniz onuda düzeltip ona göre araştırıp alayım.
Asus Rtx 2060 süper yerine Rtx 2070 süper gaming of düşünebilir (gigabyte)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asus Rtx 2060 süper yerine Rtx 2070 süper gaming of düşünebilir (Gigabyte)
Rtx 2070 super gaming oc

e_mir

80+ Gold
En İyi Cevap
2

BigBoss52

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Çınar Yaşar

80+ Gold
Bu paraya 2080 Süper toplanır sen ne yaptın reis

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,601
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Yukarıdaki metinde belirtmiştim aslında. Ekran kartı değişimini de hesaba katarsam 500 lirada daha anakart bütçesinden kısmış olacağız ve 1700TL anakarta kalmış olacak.
Dostum daha ne kalsın Allah'ın aşkına ya :D. 1700 ₺'ya ya MAG B550 TOMAHAWK alırsın ya da MPG B550 GAMING EDGE WIFI alırsın ve keyfine bakarsın. VRM'leri çok iyi bu anakartın. O fiyata alacağın X570 chipsetli anakartlardan çok daha iyi olurlar.

Çınar Yaşar

80+ Gold
Valla dostum destek olup fikir belirtirseniz ben dinlerim. İşlemciden kısma yoluna gitmekte çok isteksizim. 8 çekirdek ve 16 iş parçacığından dolayı. Diğer ürünleri yorumlayıp yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Monitör dahil mi 13K paraya

weiwuer

80+ Bronze
Ssd yerine m2ssd al bari

BigBoss52

80+
Monitör dahil mi 13K paraya
M2 yi daha sonra almayı düşünüyorum. Monitör dahil değil bu miktara. Yazıyı kimse okumuyor anlaşılan :D .

Dostum daha ne kalsın Allah'ın aşkına ya :D. 1700 ₺'ya ya MAG B550 TOMAHAWK alırsın ya da MPG B550 GAMING EDGE WIFI alırsın ve keyfine bakarsın. VRM'leri çok iyi bu anakartın. O fiyata alacağın X570 chipsetli anakartlardan çok daha iyi olurlar.
Peki benim aldığım sisteme mi bu 2 anakart iyi olur yoksa ekran kartını değiştirdikten sonra mı ? Eğer çok fark etmez dersen bu 2 anakart'tan birini alıp %100 bütçeyi kullanmadan almaya başlayacağım.

Çınar Yaşar

80+ Gold
M2 yi daha sonra almayı düşünüyorum. Monitör dahil değil bu miktara. Yazıyı kimse okumuyor anlaşılan :D .

Peki benim aldığım sisteme mi bu 2 anakart iyi olur yoksa ekran kartını değiştirdikten sonra mı ? Eğer çok fark etmez dersen bu 2 anakart'tan birini alıp %100 bütçeyi kullanmadan almaya başlayacağım.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,601
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Pek anlamadım aslında. Anakartı alırsan ekran kartını almayacak mısın? :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,480
Üyeler
138,364
Son üye
Legishi
Top Bottom