Neler Yeni

12500 TL Bütçe ile işlemci,psu,anakart

yasarr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Yaşar Kanmaz
Bütçe
12500
Öncelikle merhaba arkadaşlar başlıkta yazdığım parçalar mahalledeki elektrik kablosunun kopması sonucu yandılar ve yenilerini almam gerekiyor (parayı karşılamayacaklar). Aşağıya geriye kalan parçaları ve almayı düşündüğüm parçaları yazacağım.

Ekran kartı: RX 6700 10GB
SSD: MLD 500GB M300
Ram: GeIL 2x8 3200Mhz

Almayı düşündüğüm parçalar:

Anakartı bir türlü seçemedim birkaç tane anakart var ama kendilerinden emin olamıyorum;

Sizce bu parçalar mantıklı mı? 1-2 sene sonra genel anlamda fps konusunda sıkıntı yaşar mıyım? daha iyi seçenekler varsa yardımcı olabilir misiniz?

kad1RRR

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,917
İsim
kadir
Yanan sistemdeki PSU modeli neydi merak ettim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,514
İsim
Murat Orhan
Anakart gigabyte b650 3500 tl

Ryzen 5 7500f 5800 TL

Apacer panther 5200 Mhz ram 1900 TL

Thermalright assasin 1300 TL

PSU'da attığın alınabilir bu şekilde elinde ki ramleri de satarak DDR5e geçebilirsin. Ayrıca işlemcinin yanma olasılığı çok düşük. Anakart psu bozulmuş olabilir ama işlemcin ne ise bozulmamıştır yüksek ihtimal.

Kadir güzelkan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
397
İsim
Kadir
Öncelikle merhaba arkadaşlar başlıkta yazdığım parçalar mahalledeki elektrik kablosunun kopması sonucu yandılar ve yenilerini almam gerekiyor (parayı karşılamayacaklar). Aşağıya geriye kalan parçaları ve almayı düşündüğüm parçaları yazacağım.

Ekran kartı: RX 6700 10GB
SSD: MLD 500GB M300
Ram: GeIL 2x8 3200Mhz

Almayı düşündüğüm parçalar:

Anakartı bir türlü seçemedim birkaç tane anakart var ama kendilerinden emin olamıyorum;

Sizce bu parçalar mantıklı mı? 1-2 sene sonra genel anlamda fps konusunda sıkıntı yaşar mıyım? daha iyi seçenekler varsa yardımcı olabilir misiniz?
5600x e 5k vericeğine 6k ya 7500f al ve soğutucu x123 al

• Beğen
Reaksiyonlar: dlep

yasarr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Yaşar Kanmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakart gigabyte b650 3500 tl

Ryzen 5 7500f 5800 TL

Apacer panther 5200 Mhz ram 1900 TL

Thermalright assasin 1300 TL

PSU'da attığın alınabilir bu şekilde elinde ki ramleri de satarak DDR5e geçebilirsin. Ayrıca işlemcinin yanma olasılığı çok düşük. Anakart psu bozulmuş olabilir ama işlemcin ne ise bozulmamıştır yüksek ihtimal.
işlemcim i3 12100F'di

Bilgisayarın neresi bozuldu diye bilgisayarcıya verdik o da ordan başka bir bilgisayarcıya o da ordan farklı bir bilgisayarcıya verdi. Normalde böyle bir şeyin asla yapılmaması gerekiyor galiba ama durum pekte benim elimde değil, babamdaydı. İlk bilgisayarcı işlemcinin çalıştığını söyledi 2.bilgisayarcı ne dedi ne yaptı bilmiyorum o da ordan 3.bilgisayarcıya verdi büyük ihtimalle benim işlemcimi yakan 3.bilgisayarcı fakat daha anlaşılır olsun diye yukarıya yazmadım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,514
İsim
Murat Orhan
işlemcim i3 12100F'di

Bilgisayarın neresi bozuldu diye bilgisayarcıya verdik o da ordan başka bir bilgisayarcıya o da ordan farklı bir bilgisayarcıya verdi. Normalde böyle bir şeyin asla yapılmaması gerekiyor galiba ama durum pekte benim elimde değil, babamdaydı. İlk bilgisayarcı işlemcinin çalıştığını söyledi 2.bilgisayarcı ne dedi ne yaptı bilmiyorum o da ordan 3.bilgisayarcıya verdi büyük ihtimalle benim işlemcimi yakan 3.bilgisayarcı fakat daha anlaşılır olsun diye yukarıya yazmadım.
İşlemci yakılmaz hocam. Gidin işlemcinizi kurtarın hatta tüm parçalarınızı geri alın almadıysanız.

Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Lütfü A
bu ne la. bilgisayarcılara çarpılmadan hizmet alamıyoruz ya parça hüpletiyolar ya fiyatı geçiriyorlar

• Beğen
Reaksiyonlar: dlep

yasarr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Yaşar Kanmaz
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemci yakılmaz hocam. Gidin işlemcinizi kurtarın hatta tüm parçalarınızı geri alın almadıysanız.
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Babama bunu anlatmaya çalışacağım büyük ihtimalle dediğimi kabul etmeyecek biraz bilgisayarcı ne derse doğru kafasında.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,514
İsim
Murat Orhan
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Babama bunu anlatmaya çalışacağım büyük ihtimalle dediğimi kabul etmeyecek biraz bilgisayarcı ne derse doğru kafasında.
Ben de bilgisayar teknisyeniyim bu bilgiyi benden aldığınızı söylerseniz bir nebze olsun dinleyecektir.

dlep

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Muhammed Koçak
babana şöyle internetten işlemcinin kolay kolay bozulmadığına dair makaleler oku kafasını şişir git al bilgisayarcıdan işlemcini ve ankartını muhtemelen psu kendini feda edip anakartı ve kalan bileşenleri korudu anakarttan pek ümitli değilim ama şans bozulmamışta olabilir

yasarr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Yaşar Kanmaz
Ben de bilgisayar teknisyeniyim bu bilgiyi benden aldığınızı söylerseniz bir nebze olsun dinleyecektir.
Merak ettiğim bir soru var. İşlemci hiçbir şekilde yanamaz mı? Çünkü adam anakartı veya işlemciyi tamir etmeye çalışayım derken kendi işlemcimizide yaktık dedi. Adam tamamen yalan mı söylüyor?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,514
İsim
Murat Orhan
Merak ettiğim bir soru var. İşlemci hiçbir şekilde yanamaz mı? Çünkü adam anakartı veya işlemciyi tamir etmeye çalışayım derken kendi işlemcimizide yaktık dedi.
İşlemciyi tamir etmek mi? :DD işlemciyi nasıl tamir edecekmiş onu sorsana bi? İşlemci yakmak öyle kolay olacak bir şey değil. He diyelim yaktı her türlü o parçaları sana geri vermek zorunda hangi hakla kendine alıyor öyle düşün? Arızalı parçayı ne yapacak adam? Senden arızalı diye alıp başkalarına kakalayacak en kötü ihtimalle işlemciyi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
978,551
Üyeler
154,763
Son üye
saliberkzz
Top Bottom