Neler Yeni

Çözüldü✓ 13600KF, hava soğutucu ile kullanılabilir mi? (Tecrübelerim)

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
Merhabalar. Bugün sizlere kısa bir tecrübemi sizlere aktarmak ve bilgi sahibi olmanız adına bu konuyu açmak istedim. Umarım yanlış anlaşılmam. ^^
Ayrıca konu işlemci ile alakalı olduğundan işlemci konu başlığı altında konumu açıyorum, yanlış yapmış isem şimdiden özür dilerim.

Cuma akşamı, Vatan Bilgisayardan Intel Core i5 13600KF işlemciyi mağazadan elden satın aldım. Ürün mağazada 11K TL fiyatta iken, Web mağazasında 9.380 TL idi. Bende mağazadaki ilgili arkadaşa webe özel fiyatın uygulanmasını talep ettim. Sağolsun yardımcı oldu ve fiziki mağazada webe özel fiyat uygulanarak elden satın almış oldum. Satın alım konusunda güzel bir tecrübe yaşamış oldum.
Ayrıca S-Linkin 800W hava üfleme makinesini de aynı gün elden 1.600 TL ye satın aldım. (Bu ürünü bu forumda öneren arkadaşlara da ayrıca teşekkürlerimi sunarım. Cidden çok iyi hava üfleme makinesi, sadece birazcık ağır.^^)

Cumartesi günü gündüz gözüyle sistemi komple söktüm, önce hava üfleme makinesi ile bir güzel tozlarını aldım. Tozlarını aldıktan sonra tüm parçaları hafif nemli bezle dikkatlice sildim. Kasayı ve parçaları tertemiz ettim. Sonrasında yeni işlemcimi, yeni PSU'mu vs. güzelce montajını yapıp kablolamalarını temiz bir şekilde yaptım.
Sonrasında ise temiz bir Win 11 formatı ile gerekli driver ve yazılımları kurup, Win 11 güncellemelerini de temiz bir şekilde yaptım.
Sistemi OCCT ile tüm parçaları aynı anda tam yüke sokacak bir test yaptım. Test 1 saat sürdü. Hem yeni PSU yu test etmiş oldum, hem de yeni işlemcimin hava soğutucu ile maksimum kaç derece göreceğini test etmiş oldum.

Hava soğutucum "Arctic Freezer 34 e-Sports Duo", 2 yılı aşkındır kullanmaktayım ve memnunum. Termal macunum ise yine "Arctic'in MX-4" orijinal termal macunu. Anakartım ise "Asus Prime B660M-K D4". İşlemciyi almadan önce zaten BIOS güncellemelerini yapmıştım, bu tür hususlara dikkat eden biriyim.
Ancak aklımdaki soru işareti ise, acaba elimdeki hava soğutucum, 13600KF yi yeteri kadar soğutabilecek mi? Yoksa sıvı soğutucu masrafına da girecek miydim?
Öncelikle işlemcide hiçbir undervolt vs. işlemler uygulamadım. Stok hali neyse o şekilde teste tabi tuttum.
Tam 1 saatlik OCCT stres testinin sonucunda, 13600KF, Arctic Freezer 34 e-Sports Duo hava soğutucu ile birlikte tam yükte maksimum "78 dereceyi" gördü. Bu beni gerçekten çok ama çok mutlu etti. Beni sıvı soğutma masrafından vs. kurtarmış oldu. Anakartımda işlemciyi gayette iyi sırtlıyor ve anakartımın da sıcaklıkları max 45-50 derecelerde geziyor. ^^ (Bu testleri yaptığımda saatler gece yarısı olduğundan ekran görüntülerini almayı akıl edemedim, ancak ekran görüntüsü de isterseniz bu akşam tekrardan 1 saatlik test yapıp test sonuçlarının ekran görüntülerini sizlerle paylaşabilirim.)
Ayrıca işlemci boşta iken 25 derecelerde geziniyor. Şunu gördüm ki işlemci hem güçlü hem de gücüne göre gayette serin ve stabil çalışıyor.
Ha ben daha serin çalışsın bütçemde var derseniz, elbette ki güzel bir sıvı soğutma almanız çok daha iyi olur.
Evet yaşadığım tecrübelerim bu şekildeydi. Bu tarz orta-üst seviye işlemcileri kaliteli bir hava soğutucunun da gayette yeteri kadar soğutabildiğini sizlere aktarmak istedim. Belki aklınızın bir köşesinde bulunur. Umarım hoşunuza gider.
Sormak istediğiniz veya farklı önerileriniz olursa da konuya yazabilirsiniz.

Hepinize iyi forumlar ve güzel günler dilerim. ^^

Top Bottom