Neler Yeni

Öneri 15.06.2022 Tarihinde önerdiğim toplama sistemler. (Orta bütçe)

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Evet, okulların resmi olarak kapanmasına sadece 2 gün kaldı. Bilirsiniz neredeyse herkesin ailesi "Karneni al sonra sana bilgisayar alacağım" gibi şeyler söylemiştir. Bu yüzden hem bunu duyanlar varsa, hem de şu aralar PC almak isteyenler varsa onlara bir rehber niteliğinde yapayım dedim. Hem de canım sıkılmıştı birazcık. İndirimler 1 gün bile durmuyor, arada güncellerim burayı.
Eğer eklememi istediğiniz F/P bir ürün varsa konunun altına atabilirsiniz.

İşlemci konusunda 3 tane tercihimiz var. Ryzen 5 5600, i5 12400F ve i3 12100F. Parçaları en güçlüden en düşüğe şekilde yukarıdan aşağıya atıyorum.
2999 TL
3950 TL
1929 TL
İstediğinize göre tercih edebilirsiniz. Önerim i5 12400F'tir. Adobe programları kullananlar kesinlikle inteli tercih etmeli. Ekran kartı RTX 3060Ti veya RX6700XT'den daha yüksek düşünenler ise i3 12100F tercih etmemeli. (1080p için.)

Şuanda bunun dışında bir AMD Anakart önermiyorum.
1550 TL

Mortarın indirimi bittiği için onun kadar kaliteli şu anakartı bırakıyorum.
1850 TL.
Bir de bütçem hiç yetmiyor diyenler için,
1250 TL.

İntel olarak, i3 12100F için B660 serisine ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. i5 12400F içinse B660'larda iyi bir indirim olmadığı için aynı şekil H610 öneriyorum.
En güçlü H610'lardan birisidir. o yüzden bu seçildi.
1799 TL
Gerçekten çok iyi bir anakart. ileriye dönüklüğü maximum seviyede bile denilebilir. DDR5 olmaması dışında.
3199 TL
İleride K serisi bir işlemciye geçmek isteyenler varsa diye, bunuda bırakıyorum.
3800 TL

Tüm sistemlere bu ramleri öneriyorum. Çipleri iyi, Overclock ile iyi performans veriyorlar. kaliteliler. şuanda indirimdeler ve fiyatları ucuz.
RX6700XT veya 3060Ti üstü bir kart düşünenler, 4 Tane almalı. geri kalanlar 2 tane alabilir.
2 Tane 1240 TL. 4 tane 2480 TL.

Şimdi, SSD Konusunda çok seçeneğimiz yok. F/P olarak Kioxia Exceria zayıf bir model olmasına rağmen önerimdir. 650TL'ye Vatanda bulabilirsiniz sürekli.
Ondan biraz daha güçlü olarak, CS3030 öneririm. Dramli, TBW değeri hafif düşük olan ama kaliteli bir SSD'dir.
914 TL.
Birde, kaliteli PCI4.0 SSD arayanlar için, Okuma yazma hızı gerçekten iyi olan bu SSD'yi öneririm.
1391 TL.

Kasa olarak bir sürü seçeneğimiz var aslında. O yüzden onlar hakkında çok bilgi vermeyeceğim. direkt yukarıdan aşağıya en iyiden en kötüye şeklinde sıralıyorum. En alttaki ürün kötü değildir, diğerlerine göre hafif daha zayıftır.
Fan kalitesi çokta iyi olmayan bir ürün. Ama geniştir. size rahatlık sağlar.
999 TL
Genel anlamda en iyi kasa denilebilir aralarında. Malzeme kalitesi hafif düşüktür o kadar. Fanları iyidir ve güzel soğutur. Hacmi çok geniş olmasada küçükte değildir.
1040 TL
Menteşeli camıyla, 4 tane iyi fanıyla ve ekran kartı sarkma aparatıyla tam bir F/P canavarı denilebilir. İç hacmi hafif küçüktür. 34-35 CM üstü Ekran kartları sığmayabilir. ama malzeme kalitesi olarak iyidir.
988 TL
Burasının en F/P ürünü denilebilir. Fanları sadece 2 tane olmasına rağmen geniş bir kasadır. uzun değildir, enine geniştir. Fiyatıda gerçekten soğutmasına göre çok uygun. Öneririm.
799 TL

Şuanda genel olarak önerdiğim sadece 2 tane güç kaynağı var. çünkü fiyatları gerçekten çok iyi.
Tüm standart korumalara sahip, fiyatıyla cezbeden bir PSU. 12V'dan tam güç verebiliyor neredeyse.
699 TL
799 TL
Birde, AŞIRI yüksek derecede watt değeri isteyenler için, kalitenin dibine vurmuş şu PSU'yu önerebilirim. fiyatı tuzlu ama kalitesine göre iyi bile denilebilir.
1499 TL.

Bütçesi yetmeyenler, Stok soğutucuları kullanabilir bir süre. çünkü LGA1700 ve AM4 stok soğutucuları o kadar da kötü değiller. Birazcık UV ile sağlıklı sıcaklıklarda idare edilebilir.
Öneri olarak,
i3 12100F tercih edenlerin almasını öneririm. T6 Ultranın neredeyse aynısıdır. Ama daha güzel görünür ve daha ucuzdur. Ama tek sorunu, Eğer 12. nesil bir intel işlemciye takacaksanız LGA1700 aparatı almak zorundasınız. yoksa takamazsınız.
290 TL
Bu kategorinin en F/P ürünü. Fan kalitesini ve soğutma bloğunun güzelliğini bırakın, yanında TG25 macun geliyor. TG25 MX-4 muadili hatta ara sıra ondan daha iyi olan bir macun. Yanında LGA1700 Kiti hediyeside cabası. fan neredeyse 300 TL'ye falan gelecek.
İlla ben sıvı soğutma istiyorum diyenlere, ancak bunu önerebilirim şuanlık. Ama indirime girdiğinde MSI MAG CORELIQUID 240R V2 Modelide alınabilir. veya diğer modeller. B tier, en iyisi olmasada yine yeterli bir sıvı soğutucudur.
1165 TL.

Ekran kartı olarak sisteme öncelikle şekilde RX6600 öneriyorum. sebebi, en F/P ürünlerden olması. fiyatına göre verdiği FPS değeri gerçekten muazzam. Yukarıdan aşağıya en güçsüzden en güçlüye şekilde sıraladım.
6000 TL
8100 TL
7100 TL
10184 TL
10599 TL
11000 TL.
Birde performansı ve F/P'liği görmeniz için şu grafiği bırakayım.
1655279452179.png

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,099
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
eline sağlık hocam döktürmüşsün
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam xpg pylon 650w mag forge 100r alırsam ona uyarmı

cakaresul

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
293
İsim
Resul ÇAKAR
çok güzel ve açıklayıcı bir sistem önerisi olmuş helall

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1
PSU konusunda Pylon ile Core Reactor'un fiyat baglaminda arasinda su var:

Eger butceniz varmazsa buna da bakabilirsiniz, ancak Core Reactor her bakimdan ustun bunu da bilin.

Kasa konusunda da Graphite 3X'te sadece 3 fan var ancak hepsi 14cm fanlar. İc hacmi ferah, fiyatinda guzel urun. Ekran karti uzunluk destegi fazla degil ama onu da bilin, uzun ekran karti destegi icin Guardian Pro gibi kasalara bakin.

Maxima V20 Revolution 01'den de Guardian Pro'dan da Graphite 3X'ten de iyi, Defender Pro ile Maxima V20 denk sayilir ama Defender Pro almak F/P olarak daha iyi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,099
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
hocam 550w lığınıda atabilirmisin 650w çok gelirde

bana 6500xt ryzen 3600 alıcam 2hafta sonra falan

bu sisteme 500w öneriyorlsrda genelde

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Eger butceniz varmazsa buna da bakabilirsiniz, ancak Core Reactor her bakimdan ustun bunu da bilin.

Kasa konusunda da Graphite 3X'te sadece 3 fan var ancak hepsi 14cm fanlar. İc hacmi ferah, fiyatinda guzel urun. Ekran karti uzunluk destegi fazla degil ama onu da bilin, uzun ekran karti destegi icin Guardian Pro gibi kasalara bakin.

Maxima V20 Revolution 01'den de Guardian Pro'dan da Graphite 3X'ten de iyi, Defender Pro ile Maxima V20 denk sayilir ama Defender Pro almak F/P olarak daha iyi.
Yukarıdan aşağıya doğru sıraladım iyiden kötüye. XPG ile Maxima'nın farkını bilmiyordum. Maximanın soğutması daha iyi değil mi? ama defender pro yatırımla daha iyi(daha iyi fanlarla)

Shredder

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Muhammed Ali İNCEDAL

Sen 40 lira için defender pro alınır mı? maxima v20 yerine

Bide 6600 xt alsam i3 12100f mi önerirsiniz yoksa i5 12400f mi alınır

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Bide 6600 xt alsam i3 12100f mi önerirsiniz yoksa i5 12400f mi alınır
Bütçe varsa i5 12400F. ama i3 12100F'te yeter.

Shredder

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
Muhammed Ali İNCEDAL
Peki soğutucu kesin gereklimi almasam çok ısınırmı

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,099
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
mag forge 100r i hocam yoksa

Aerocool Graphite mı​

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1

Defender Pro'da E-ATX anakart destegi var, Maxima V20'de maksimum ATX.

Destek konusunda aralarindaki tek fark Defender Pro 5mm daha fazla CPU air cooler destegine sahip ama zaten Fuma 2 bile 154mm oldugu icin bunun cok bir onemi yok.

Maxima V20'de 3.2 Gen1 Type-C portu var, 20cm fanlar var airflow olarak daha iyi ve potansiyel olarak daha sessiz, karari sen ver. Aradaki farki 200 TL zannediyordum ama 3-4 TL falanmis :D

Yukarıdan aşağıya doğru sıraladım iyiden kötüye. XPG ile Maxima'nın farkını bilmiyordum. Maximanın soğutması daha iyi değil mi? ama defender pro yatırımla daha iyi(daha iyi fanlarla)

Vento 120 fanlar aslinda kasa fani olmak icin yeterince iyi, ama F12 taksan daha iyi olur tabii ki.

mag forge 100r i hocam yoksa

Aerocool Graphite mı​

Kesinlikle Graphite 3X.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,099
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
mag forge 100r öok mu kötü