Neler Yeni

1.500-2.000 TL İLE EN İYİ F/P MONİTÖRLER REHBERİ

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
1.500-2.000 TL İLE EN İYİ F/P MONİTÖRLER REHBERİ

3 FARKLI PANEL TİPİ (TN/VA/İPS)

1-) TN PANEL
1.500tl bütçeye kadar önerdiğim panel.
Gerek 0.5 ms'e varan düşük gecikme hızları gerekse düşük fiyatları ile giriş seviyesi monitörler sınıfına dahil edebiliriz.
Bu paneli kullanacak arkadaşlar FPS odaklı oyunlar oynuyorlar ise tercih etmeliler.
Renk canlılığı konusunda VA ve İPS panellere göre oldukça soluk ve cansız kalmaktadır.
Eski nesil bir panel olduğu için günümüz monitörlerine göre sınıfta kaldığını söylemek yanlış olmaz.

2-) VA PANEL
1.500-2.000tl bütçeye kadar şiddetle önerdiğim panel.
Parlaklık konusunda 350-400 cd/m² /// Kontrast oranı (tipik) konusunda ise 3500:1 değerlerine varan VA paneller renk canlılığı ve görünüm kalitesi açısından 2 bin TL'lik İPS panellerin yanında kesinlikle sönük kalmıyor, aksine aynı bütçedeki İPS paneller ile yarışıyor.

3-) İPS PANEL
2.000tl üzeri için şiddetle önerdiğim panel.
İki bin TL dolaylarındaki ips panel monitörlere baktığımızda parlaklık konusunda 250 cd/m² ve tipik kontrast değerlerinde ise 1000:1 değerlerini sıkça görmekteyiz.
Bu bütçedeki İPS monitörler birbirleriyle çok benzer özelliklere sahipler.

Arkadaşlar öncelikle monitör almadan önce MARKA konusuna dikkat etmek gerekiyor.

Benim size önerdiğim markalar şunlar;
Asus,BenQ,AOC,ViewSonic,Acer,Msi,LG,Samsung

Önermediğim markalar ise;
Gamepower,Rampage,Everest,Gamebooster,Casper

Bu monitörleri neden önermiyorum ?
Gerek panel kalitesi, gerek TN panel kullanımı konusunda benim için sınıfta kalmış markalar.

5 Farklı monitör karşılaştırması (1.5k-1.8k)

aaa.PNG

aa.PNG

Yukarıda kırmızı alan içerisinde gösterilen bölümlerde gördüğünüz değerler bu monitörlerin fiyatını belirleyen başlıca unsurlardır.
Peki monitör alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

1-) Hz/Hertz (Yenileme aralığı)

Oyun oynayan arkadaşlar için hz değerinin yüksek olması önemlidir, özellike fps oyun oynayan arkadaşlar minimum 144 hz kullanmalıdır.
Hikaye odaklı oyun oynayan arkadaşlar içinse yine 144 hz önerisiyle birlikte bütçe el veriyorsa 27 inç QHD mönitörleri tavsiye edebilirim.
Oyunla çok arası olmayıp, gündelik işler için monitör alacak arkadaşlara ise 60-75 hz yeterli olacaktır.
Video düzenleme ve yayıncılık işi ile uğraşan arkadaşlara ultra wide ya da çift monitör öneriyorum. Yayın ve Edit bilgisayarı için 27 inç idealdir.

2-) Ms (Gecikme)

Gecikme konusunda TN paneller VA ve İPS panellere göre çok iyi iş çıkarmaktadır.
2.000tl dolaylarında size en düşük gecikmeyi verecek olan panel, TnNpaneldir.
Burada dikkat edilmesi gereken bir husus daha var, o da MPRT ve GtG
GTG renk geçişlerini yani piksellerin tepki sürelerini gösterirken MPRT piksellerin görünürlük süresini gösterir.
MPRT ne kadar düşük olursa Motion Blur o kadar azalır. GTG ne kadar düşük olursa renkler o kadar çabuk yansıtılır ve tepki vermeniz daha kolay olur.
FPS oyuncuları için GtG değerinin çok düşük olması önemlidir.
GTG nedir derseniz ise gray to gray demektir yani monitörün yapabildiği en hızlı renk geçişidir. Bu renk geçişi de griden griye olandır.
Şunu da unutmayın her marka MPRT özelliğini açmak için arayüzünde farklı ayarlara sahip. Mesela AOC, Acer falan bunu ULMB (Ultra Motion Blur) olarak adlandırıyor. ASUS ELMB (Extreme Low Motion Blur) olarak adlandırıyor. BenQ falan DyAc olarak adlandırıyor. Bence aralarında en başarılısı ASUS'un teknolojisidir. (bu kısım alıntıdır : keremcnsz24)

3-) Parlaklık (cd/m²)

Parlaklık, metrekareye düşen kandela (ışık şiddeti birimi) olarak ölçülür, cd/m2 olarak gösterilir. Monitörünüzdeki görüntünün maksimum parlaklığını söyler.

Monitörler genelde 250-350 cd/m2 sunar. Eğer HDR bir monitörünüz varsa genelde 400 cd/m2 oranına sahipsinizdir. Ekran parlaklığı seviyesi kişiden kişiye değişir. Kimi az parlak kimi çok parlak sever. Bu yüzden siz de gözünüze hangisi iyi geliyorsa onu seçin.

4-) Statik/Tipik/Dinamik Kontrast

Dinamik kontrast en parlak ve en sönük renklerin ölçülmesi ile gerçekleşir. Bu değer özellikle LED teknolojisi ile birlikte yükselmeye başladı, siyahlar daha kara beyazlar ise daha ak olmaya başladı.
Yani dinamik kontrast değeri karanlık bir geceyi perdeleyen bir sinema filmi izlerken ihtiyaç duyabileceğin bir şey.

Asıl önemli olan mevzu en parlak ve en sönük renk değerleri değil, bu iki maddenin tek karede ekrana geldiğinde sunabildiği performanstır. Sen bir film izlerken, bir oyun oynarken o karede hem aydınlık hem de sönük renkler olacak, önemli olan o anlarda sunabildiği değerdir.
Biz Statik Kontrast değerini önemsemeliyiz. Dinamik Kontrast değeri, günümüz monitörlerinde zaten oldukça yeterli seviyededir.

5-) FreeSync ve G-Sync teknolojileri

Her grafik kartı üreticisi kendi yenileme hızı teknolojisini destekler. Bu teknoloji sayesinde monitörünüz ve grafik kartınız sürekli iletişim halindedir ve birbirlerinin yenileme hızlarına uyarlar.
G-Sync Nvidia'nın teknolojisi iken, FreeSync ise AMD'nin teknolojisidir. Bu karşınıza Geforce ve Radeon olarak da çıkabilir.
Fakat MPRT açtığınızda FreeSync ve G-Sync teknolojisini kullanamayabilirsiniz. Bu durumda monitörün GTG (Griden griye) olan gecikme süresini kullanırsınız. Bu değer ise İPS ve VA paneller için genelde
4-5 ms dolaylarındadır.

6-) HDR

HDR ne demek sorusu kısaca, dijital görüntüdeki renk ve kontrast aralığını geliştiren bir teknoloji olarak açıklanabilir.
HDR, “High Dynamic Range” ifadesinin kısaltmasıdır. HDR, görüntünün en parlak ve en karanlık kısımlarını olduğundan daha koyu ya da olduğundan daha parlak görmemizi sağlar. Yani daha belirgin bir kontrast anlamına gelir.

HDR özelliği ile yapılan çekimlerde, aynı fotoğraf 3 farklı pozlama ile çekilir. Daha sonra HDR yardımı ile karanlık ve aydınlık noktaların gözümüze daha hoş göründüğü dördüncü bir fotoğraf oluşturulur ve bu fotoğraf bize sunulur.

hdr.PNG

1.5-2K Bütçe dolaylarında önerdiğim monitörler;

1) Asus VG24VQ​

885436586z.jpg
Pivot özelliği bulunan bu model VA panel olarak satılmaktadır.

2-) AOC 24G2U​

928827619z.jpg
Panda İPS panel olarak geçer. Çok tercih edilen bir modeldir.

3-) AOC C24G2U​

aoc-c24g2u-23-6-1ms-full-hd-freesync-curved-oyuncu-u-z.jpg
165 hz, kavisli VA panel ile iddialı bir ürün.

4-) PHİLİPS 242E1GAJ/01​

philips-242e1gaj-01-23-8-1ms-full-hd-freesync-oyuncu-u-z.jpg
1300 TL dolaylarında tam bir f/p canavarı olan bu model, VA paneldir.
Araştırmam doğrultusunda ghosting sorununun olduğunu görmüştüm. Ama bir kaç ayarla minimuma indirebilirsiniz.

5-) Asus VP249QGR​

asus-vp249qgr-24-1ms-full-hd-freesync-ips-oyuncu-u-z.jpg
Diğerlerine nazaran eski nesil İPS panele sahip olan bu Asus modeli ise ülkemizde en çok satılan İPS panel monitördür.
1600 TL dolaylarında satılmaktadır. Fakat bu fiyata bu monitörden daha iyi seçenekler mevcut.

6-) ASUS VG249Q1R (ŞU ANDA KULLANMAKTAYIM)​

asus-tuf-vg249q1r-23-8-1ms-full-hd-freesync-ips-oyuncu-u-z.jpg
1600 TL dolaylarında satılan bu İPS panelli monitör ise yine İPS Panel kategorisinin iddialı f/p ürünlerindendir.
Asus VP249QGR modelinin revize edilmiş versiyonudur. 165 Hz'e varan yenileme hızına sahiptir.

7-) ViewSonic XG2405​

viewsonic-xg2405-24-1ms-full-hd-freesync-ips-oyuncu-u-z.jpg
Bir kaç ay öncesine kadar en popüler İPS panel monitörler arasında yer alan bu monitör ne yazık ki şu anki 1700 TL fiyatıyla f/p niteliğini kaybetmeye başlamaktadır.

8) Acer KG241QS​

acer-kg241qs-23-6-1ms-full-hd-freesync-z.jpg
165hz yenileme aralığına ve 0.5 ms gecikme süresine sahip olan bu monitör ise ''önemli olan boyu değil işlevi'' sözünün forumumuzdaki karşılığıdır.
CS:GO, Valorant, PUBG, BF gibi FPS oyunlarında sizi MVP'liğe taşıyabilecek olan bu monitör TN Panele sahiptir.

9) Monster Aryond A27​

moster.PNG
2100 TL'lik fiyatına rağmen sunduğu 240Hz VA Panel ve 27inç özellikleri ile stokları dahi bulunamayan Gamepower modellerine benzer bu monitörün paneli çin'den gelmektedir.
Panel kalitesi üst düzey olmasa da f/p diyebileceğimiz bir üründür.

10-) Samsung LC24RG50FQMXUF​

samsung-lc24rg50fqmxuf-23-5-4ms-full-hd-freesync-curved-oyuncu-u-z.jpg
1.500 TL'lik fiyata ve VA panele sahip olan , 4 ms GTG desteği sunan bu monitörde Samsung iyi iş çıkarmış demeliyiz.

11-) Acer VG240YU​

acer-vg240yu-23-8-1ms-wqhd-freesync-oyuncu-u-z.jpg
''Aga ben oyun moyun çok anlamam, benim işlerimi görsün film falan izliyim, video editliyim'' diyenler için biçilmiş kaftan.
1800tl fiyata ve İPS Panele, 2K (QHD) çözünürlüğe sahip 75 hz olan bu monitör gündelik işler için oldukça iddialı.

Rehberimiz şimdilik bu kadar. Dilerseniz daha yüksek bütçeler için rehberi genişletebilir, ya da istekleriniz doğrultusunda şekillendirebilirim.
İlgi ve alakanız için teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Skynel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,621
İsim
Eren Yeager
Faydalı rehber eline koluna sağlık.

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

cengizovic

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Cengiz Han
Yararlı konu. Düzeltmek isterim ki AOC C24G2U/BK modeli VA panel ve 165 hz. IPS olan versiyonda /BK ibresi yok.

Bitcoin

80+ Silver
En İyi Cevap
2
360 hz monitörler çıkacak diye haber gömüştüm eskiden. Çıktı mı?

Herucane

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,156
İsim
Canberk pala
Dostum şuan elimde pc yok ama ilk monitör almak istiyorum

AOC C27G2AE 27 bu nasıldır birde sorun yaratırmı.Game garaj test edipmi yoluyorlar​

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
360 hz monitörler çıkacak diye haber gömüştüm eskiden. Çıktı mı?
Çıktı hocam. Hem de çok güzeller :)

Herucane

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,156
İsim
Canberk pala

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
Dostum şuan elimde PC yok ama ilk monitör almak istiyorum

AOC C27G2AE 27 bu nasıldır birde sorun yaratırmı.Game garaj test edipmi yoluyorlar​

Benim tavsiyem elinde monitör varsa önce pc topla, elindeki monitörle idare et.
Ben öyle yaptım pişman değilim. Monitöre 50-100 TL zam gelir sen pc'yi toplayana kadar.
Ama önce monitörü alırsan daha sonra pc'ye 400-500 fazla vermen gerekebilir.

AOC C27G2AE 27​

Bu monitör de kaliteli bir monitördür. VA panele sahip, full hd, 165 hz değerine ulaşabiliyor.
Fakat bu bütçeye daha iyilerini bulabilirsin. 1080p monitör alacaksan 24 inç tavsiye ederim. Aksi takdirde çok yakından baktığında 27 inç 1080 pikselleşme hissettirebilir sana.

Herucane

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,156
İsim
Canberk pala
Benim tavsiyem elinde monitör varsa önce PC topla, elindeki monitörle idare et.
Ben öyle yaptım pişman değilim. Monitöre 50-100 TL zam gelir sen PC'yi toplayana kadar.
Ama önce monitörü alırsan daha sonra PC'ye 400-500 fazla vermen gerekebilir.

AOC C27G2AE 27​

Bu monitör de kaliteli bir monitördür. VA panele sahip, full hd, 165 hz değerine ulaşabiliyor.
Fakat bu bütçeye daha iyilerini bulabilirsin. 1080p monitör alacaksan 24 inç tavsiye ederim. Aksi takdirde çok yakından baktığında 27 inç 1080 pikselleşme hissettirebilir sana.
Coronadan sonra pc alcam hocam

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
Yararlı konu. Düzeltmek isterim ki AOC C24G2U/BK modeli VA panel ve 165 hz. IPS olan versiyonda /BK ibresi yok.

Haklısınız pardon, hemen düzeltiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Coronadan sonra PC alcam hocam
Siz bilirsiniz hocam, gamegaraj'a mail atın, size hazır sistem yollamadan önce bir test süreci elbet oluyor. Ama emin olmak için iletişim kurunuz.

Herucane

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,156
İsim
Canberk pala
Haklısınız pardon, hemen düzeltiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Siz bilirsiniz hocam, gamegaraj'a mail atın, size hazır sistem yollamadan önce bir test süreci elbet oluyor. Ama emin olmak için iletişim kurunuz.
Hocam nasıl atılır acaba telefonla arasak olmazmı?

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
Top Bottom