Neler Yeni

16 GB RAM Arasında Kullanılabilir 7.93 GB

Siri

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Anakartım ASRock A320M-HDVR4, RAM olarak 2x8 Goodram 3200MHz kullanıyorum. Dün sistemi kurdum birkaç saat sonra fark ettim ki 7.93 GB kullanılabilir RAM'e sahibim. Yaptığım bütün kontrolleri atıyorum.

Öncelikle BİOS üzerinden de kontrol ettim 16 GB olarak 2600 MHz de olsa gözüküyorlar (hiç BİOS ayarlarına dokunmadım daha) anakart okuyor sanırım ancak anakartın sadece sağ slotuna taktığım zaman ekran gelmiyor.
kullanılabilirram.jpg

16gbram.jpg

CPU-Z Üzerinde Slotlar:
slot1.jpg

slot2.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum bu ilk PC toplayışımdı ancak hata yaptığımı pek sanmıyorum. Diğer forumlarda BİOS pilini çıkarıp sıfırlayarak çözenler var onu denememi veya varsa başka yollar önerir misiniz?

Son düzenleme:

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,560
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx
Anakartım ASRock A320M-HDVR4, RAM olarak 2x8 Goodram 3200MHz kullanıyorum. Dün sistemi kurdum birkaç saat sonra fark ettim ki 7.93 GB kullanılabilir RAM'e sahibim. Yaptığım bütün kontrolleri atıyorum.

Öncelikle BİOS üzerinden de kontrol ettim 16 GB olarak 2600 MHz de olsa gözüküyorlar (hiç BİOS ayarlarına dokunmadım daha) anakart okuyor sanırım ancak anakartın sadece sağ slotuna taktığım zaman ekran gelmiyor.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
CPU-Z Üzerinde Slotlar:
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Yardımlarınızı bekliyorum bu ilk PC toplayışımdı ancak hata yaptığımı pek sanmıyorum. Diğer forumlarda BİOS pilini çıkarıp sıfırlayarak çözenler var onu denememi veya varsa başka yollar önerir misiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekstra olarak M2 SSD'de laptopumdan çıkardığımı kullanıyorum ve daha format atmadım. Arkadaşım bu yüzden de olabileceğini söylüyor.
ALINTI : "Voltaj ayarı olması lazım. Peki 1066 gibi çok düşük bir frekansa alınca çalışıyor mu deneyin isterseniz. İngilizce biliyorsanız bu videodaki adımları izleyerek timing'leri elle girmeyi deneyebilirsiniz. RAM'leriniz farklı olduğu için uyum sorunu olabilir tabi."

Top Bottom