Neler Yeni

Yardım 2. El Ekran Kartı Hakkında Sorularım

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
636
İsim
Serdar BULUT
Arkadaşlar merhabalar şuan ki ekran kartım olan 1050 Ti'yı değiştirip 2. el RTX 3060'a geçmek istiyorum bunun içinde sormak istediklerim şunlar:

1) Ekran kartını çıkarttıktan sonra yenisini takacağım zaman öncesinde ve sonrasında ne yapmam gerek? Yani DDU ile driver silmem gerekiyor mu?

2) İşlemcim Ryzen 3 2200G ve RTX 3060'a darboğaz yapacağını biliyorum ancak oyunlarda test yaparken sorun olmayacağını nasıl anlarım veya başka hangi testleri yapabilirim?

3) İşlemciyide upgrade'lediğim zaman yapmam gereken işlemler nelerdir?

4) Anakartım MSI A320M Grenade bu anakart alacağım Ryzen 5 5600X işlemciyi ve RTX 3060'ı destekliyor mu?

Son düzenleme:

Sekibayashi

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
1- DDU ile temizle temiz kurulum yap
2- Darboğaz oranı yüksek ise oyun oynarken his edersin zaten , msı afterburner kurulumunu yap değerleri takip edebilirsin
3-Tek başına işlemci değişecekse bir şeye gerek yok
-- Anakartın mevcut BIOS sürümü yeni işlemciyi destekliyor mu onu öğren desteklemiyorsa güncellemeyi yeni işlemciyi takmadan önce yap
Mesaj otomatik birleştirildi:

işlemci olarak r5 5500 ya da 5600 öneririm , hayırlı olsun şimdiden

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
636
İsim
Serdar BULUT
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1- DDU ile temizle temiz kurulum yap
2- Darboğaz oranı yüksek ise oyun oynarken his edersin zaten , msı afterburner kurulumunu yap değerleri takip edebilirsin
3-Tek başına işlemci değişecekse bir şeye gerek yok
-- Anakartın mevcut BIOS sürümü yeni işlemciyi destekliyor mu onu öğren desteklemiyorsa güncellemeyi yeni işlemciyi takmadan önce yap

işlemci olarak r5 5500 ya da 5600 öneririm , hayırlı olsun şimdiden
Evet Ryzen 5 5600X düşünüyorum bende işlemci olarak. Anakartım A320M Grenade hocam desteği var mı yok mu tam anlayamadım sizde bir bakabilir misiniz?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Arkadaşlar merhabalar şuan ki ekran kartım olan 1050 Ti'yı değiştirip 2. el RTX 3060'a geçmek istiyorum bunun içinde sormak istediklerim şunlar:

1) Ekran kartını çıkarttıktan sonra yenisini takacağım zaman öncesinde ve sonrasında ne yapmam gerek? Yani DDU ile driver silmem gerekiyor mu?

2) İşlemcim Ryzen 3 2200G ve RTX 3060'a darboğaz yapacağını biliyorum ancak oyunlarda test yaparken sorun olmayacağını nasıl anlarım veya başka hangi testleri yapabilirim?

1. 1050 Ti ı sökmeden önce DDU ile driverları güzelce silip temizliyorsun. Sonra ekran kartını söküyorsun.

2. Darboğaz olur ama test etmene engel bir şey olmaz sen yine stress testi programları ile test edersin. Sadece oyun oynar iken kartı tam kullanamassın o kadar.

3. olarak işlemci upgrade ediceğin zmaan neye çıkacağına bağlı, anakartın ne ? Şimdiden en günce anakart biosuna geçmen en sağlıklısı çünkü her daim güncel tutmak en doğrusu.

Evet Ryzen 5 5600X düşünüyorum bende işlemci olarak. Anakartım A320M Grenade hocam desteği var mı yok mu tam anlayamadım sizde bir bakabilir misiniz?

5600X değilde sen 5600 tak A320 ye eğer anakart yükselticek bütçe yok ise.

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
636
İsim
Serdar BULUT
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
1. 1050 Ti ı sökmeden önce DDU ile driverları güzelce silip temizliyorsun. Sonra ekran kartını söküyorsun.

2. Darboğaz olur ama test etmene engel bir şey olmaz sen yine stress testi programları ile test edersin. Sadece oyun oynar iken kartı tam kullanamassın o kadar.

3. olarak işlemci upgrade ediceğin zmaan neye çıkacağına bağlı, anakartın ne ? Şimdiden en günce anakart biosuna geçmen en sağlıklısı çünkü her daim güncel tutmak en doğrusu.

Neden hocam X serisinde sıkıntı mı oluşturur?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Neden hocam X serisinde sıkıntı mı oluşturur?

A320 nin beslemeleri çok kuvvetli değil genel olarak düz 5600 65W TDP işlemci olarak gözükür ama 5600X 95W TDP. Bu yüzden R5 5500 yada R5 5600 daha iyi olur.

Sekibayashi

80+ Bronze
En İyi Cevap
1

biraz değiştir hoca anlamasın fdfd :shy:

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,276
İsim
yusuf ecer

4) Anakartım MSI A320M Grenade bu anakart alacağım Ryzen 5 5600X işlemciyi ve RTX 3060'ı destekliyor mu?
İlk olarak ddu ile temiz kurulum yaparsın.
İkinci olarak furmarkta 1080p 0x ile test edip bakabilirsin. En yüksek sıcaklığı bu ayarda veriyor, daha rahat anlarsın.
Üçüncü olarak anakartın biosu güncellersen yapman gereken başka bir şey yok.
Son olarak da 5600x alma, 5600 ile arasında bir fark yok. O farka bi kule tipi alırsın çünkü stok sogutucu yetmiyor (silikon iyi denk gelirse yetebilir ama düşük şans)

Sekibayashi

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
İlk olarak ddu ile temiz kurulum yaparsın.
İkinci olarak furmarkta 1080p 0x ile test edip bakabilirsin. En yüksek sıcaklığı bu ayarda veriyor, daha rahat anlarsın.
Üçüncü olarak anakartın biosu güncellersen yapman gereken başka bir şey yok.
Son olarak da 5600x alma, 5600 ile arasında bir fark yok. O farka bi kule tipi alırsın çünkü stok sogutucu yetmiyor (silikon iyi denk gelirse yetebilir ama düşük şans)
soğutucu alıp işlemci OC yaparsa 5600X olur zaten

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,276
İsim
yusuf ecer
soğutucu alıp işlemci OC yaparsa 5600X olur zaten
Yapmasına da gerek yok. Pbo açsa fark kapanıyo. 5600xin 5600e göre farkı bi tık üst silikon kullanılıyor ama bu gözler 5600de platinum sample gördü. Yani paramı nasıl çöpe atarımın bir farklı hali.

adral

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
a a
Windowsu güvenli modda başlatıp DDU ile temizle aynen.

Kartı satın alırken test etmek amaçlı unigine superposition tarzı benchmark uygulamaları kullanabilirsin. Ben 2. el kart test etmeye giderken 8gb bir usb belleğe unigine superposition, msi kombustor, furmark ve ray tracing shaderlı minecraft yükleyip gitmiştim.

Bir oyunda ne kadar darboğaz yaşadığını Intel Presentmon ile ölçebilirsin.
1695239706205.png

Mesela yukardaki ayarlarda aşağıdaki grafiklerde yeşil grafik mavi grafiğe ne kadar uzaksa o kadar işlemci kaynaklı darboğaz yaşıyorsun demek. Sol grafikteki gibi birbirlerine yapışık iseler darboğaz sebebi ekran kartı kaynaklı oluyor.

IWtByJXryZ.png

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
636
İsim
Serdar BULUT
Hocam MSI A320M Grenade anakart Ryzen 5 5600 ve RTX 3060'ı destekliyor mu ben tam anlayamadım internetten baktığımda ve en güncel gözüken bıos beta sürümlü hocam yüklemem mantıklı olur mu? @Sekibayashi @freygasm @adral @$ilent

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,276
İsim
yusuf ecer
Hocam MSI A320M Grenade anakart Ryzen 5 5600 ve RTX 3060'ı destekliyor mu ben tam anlayamadım internetten baktığımda ve en güncel gözüken bıos beta sürümlü hocam yüklemem mantıklı olur mu? @Sekibayashi @freygasm @adral @$ilent
Bios betayı yükleyebilirsin bence bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Reviewlara bak biraz. Eğer sıkıntı olursa da geri çekersin.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,357
Üyeler
156,469
Son üye
hüzünlü_potato
Top Bottom