Neler Yeni

2 ram takınca pc cpu ışığı yanıyor

lbjbhdr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bahadır şevik
öncelikle herkese selamlar.
sistemim şu şekilde:
msi b550m pro vdh
ryzen 5 5600
6700xt
8+8 16 3200 mhz cl16 ram (2 tane de yedeğim var)

bu bilgisayarımda 2 tane ram bağlayınca anında bilgisayarım cpu ışığı yakıyor ve asla açılmıyor. fakat tek olup herhangi bir slota taktığımda çalışıyor. bundan önce 16 gb kullanıyordum problem yoktu. bilgisayarı açtığımda olay görüntüleyicisinde "kernel power 41" hatası görüntülüyorum. bios, windows, driverlar güncel. bios pilini çıkarıp beklemeyi de denedim.

ayrıtetten pc tek ram ile çalıştığında belirli bir süre zarfında (özellikle bir oyunu açtığımda)
kendi kendine restart atıyor. lütfen yardımcı olunuz..

Devilll20

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,120
İsim
Rick Baba
sistemim şu şekilde:
msi b550m pro vdh
ryzen 5 5600
6700xt

bu bilgisayarımda 2 tane ram bağlayınca anında bilgisayarım cpu ışığı yakıyor ve asla açılmıyor. fakat tek olup herhangi bir slota taktığımda çalışıyor. bundan önce 16 gb kullanıyordum problem yoktu. bilgisayarı açtığımda olay görüntüleyicisinde "kernel power 41" hatası görüntülüyorum. bios, windows, driverlar güncel. bios pilini çıkarıp beklemeyi de denedim.

ayrıtetten pc tek ram ile çalıştığında belirli bir süre zarfında (özellikle bir oyunu açtığımda)

Muhtemelen işlemci arızalı

Devilll20

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,120
İsim
Rick Baba
işlemci arızalı olsa daha farklı hatalar alınmaz mı? Ac valhalla yı mesela 10 dk falan oynayabildim kapanmadan

Çift ram takınca açılmıyor cpu ışığı yanıyor diyosun. Yedek ramlar ile denediğini varsayarsak ramlarında arızalı değildir. Yani büyük ihtimal işlemci arızalı sıfır aldıysan aldığın firmayla irtibata geç

lbjbhdr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bahadır şevik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çift ram takınca açılmıyor cpu ışığı yanıyor diyosun. Yedek ramlar ile denediğini varsayarsak ramlarında arızalı değildir. Yani büyük ihtimal işlemci arızalı sıfır aldıysan aldığın firmayla irtibata geç
0 almadım ne yazık ki. Bilgisayar normalde açılıyordu bir anda bu arıza ile karşılaşmaya başladım. İşlemciler böyle bozulabiliyor mu?

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,087
İsim
umut şahin
sistemim şu şekilde:
msi b550m pro vdh
ryzen 5 5600
6700xt

knkm genelde 2 ve 4. slota takılmalı

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,087
İsim
umut şahin
2 ve 4 dahil olmak üzere neredeyse bütün kombinasyonları denedim. Belki ram slotlarında bir arıza vardır diye denedim herşeyi
hmm anladım peki acaba ramleri tek tek deneyerek baktın mı ve iki ram aynı marka model ve aynı çip'e mi sahip yoksa

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,075
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
İşlemcide sorun olduğunu sanmıyorum ram lerin biri bozuktur ya da anakart.

lbjbhdr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bahadır şevik
hmm anladım peki acaba ramleri tek tek deneyerek baktın mı ve iki ram aynı marka model ve aynı çip'e mi sahip yoksa
kullandığım ramlerden tam emin değilim sağlam olup olmadıklarına dair. Anakartta farklı ayarları kurcaladığımda mesela tpm i kapatmak ya da cpu override kısmında voltajı biraz arttırarak kullanım süremi arttırabildim ama kapanmasını bir türlü geçiremedim :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

Durduk yere bozulan işlemci görmedim duymadım. 4 ram takıp dene
4 ram denedim açılmıyor yine de

04umut76

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,087
İsim
umut şahin
kullandığım ramlerden tam emin değilim sağlam olup olmadıklarına dair. Anakartta farklı ayarları kurcaladığımda mesela tpm i kapatmak ya da cpu override kısmında voltajı biraz arttırarak kullanım süremi arttırabildim ama kapanmasını bir türlü geçiremedim :(
Mesaj otomatik birleştirildi:

4 ram denedim açılmıyor yine de
hmm dediğim gibi ramleri tek tek deneyip mem test yapın onun haricinde ise 2 adet rami taktıktan sonra xmp profilini etkin ve profile 1 yapın ve hızlarını ise cl16 3000mhz yaparak deneyin

lbjbhdr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
bahadır şevik
İşlemcide sorun olduğunu sanmıyorum ram lerin biri bozuktur ya da anakart.
hocam bugün Core Performance Boost kapattığımda tek slot ram ile 3-4 saat çok rahat çalışmış oyun açık şekilde. Acaba sorun bios tarafından falan mı kaynaklı?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,024
Üyeler
156,425
Son üye
Faruköse
Top Bottom