Neler Yeni

2 tane 4 pinli fan montajı nasıl yapılır

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
Hazır sistem aldığımda hali hazırda 4 tane 6 pinli ARGB fan takılıydı. Sıcaklık değerleri yeterince düşük olmadığı için 2 tane de kasanın üstüne eklemek istiyorum. Eklemek istediğim fanlar 4 pinli. Biostar H510MHP anakartını kullanıyorum. Anakartımda yeterli yer var mı, yoksa çoğaltmak için hangi kabloları almalıyım, varsa kabloları nereye takmalıyım bilmiyorum. Bu nedenle fanları satın almadan önce olur da fazladan kablo almam gerekir, kabloları da fanlarla beraber satın alırım diye forumda sormak istedim. Aslında ekran kartımda rgb slotu olsaydı 6 pinli ARGB'si bulunan bir fan alabilirdim ama anakartın görsellerine baktığımda bulamadım. ARGB'si olan bir fan aldığımda kasada 2 farklı fan kontrolcüsü olacağı için renkler uyumsuz olacak. Ama eğer kasada rgb slotu varsa ARGB'li fan da satın alabilirim. Sonuç olarak kasada rgb slotu var mı, kontrolcüler rgb slotlarına nasıl bağlanmalı, 4 pinli fanlar kasaya nasıl takılır (YT'deki videolardan 6 pinlilerin nasıl takıldığını öğrendim ama 4 pinliler hakkında ne YT'de ne de forumlarda pek bilgi bulabildim), 4 pinli 2 tane fanı takmak için pin çoğaltıcı gibi fazladan kablo almam gerekir mi, bu sorular hakkında beni biraz bilgilendirirseniz sevinirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Belki gerekir diye almayı düşündüğüm fanları da ekliyorum.
6 pinli: https://www.trendyol.com/gamepower/...c&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.89.9
4 pinli: https://www.amazon.com.tr/NOCTUA-No...ewcust&claim_type=EmailAddress&new_account=1&
Yazacağınız cevaplara göre ikisinden birini alacağım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

DogancanYr

80+ Bronze
6 pinli rgb girişini çoklamak için aparat alabilirsin onun dışında aynı anda hepsini kontrol edemezsin sanırım.

Kontrolcünün 4 pin (Led 1 led 2) girişinden ledleri çalıştır sonra system fan kısmına geri kalan fanları tak.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
6 pinli rgb girişini çoklamak için aparat alabilirsin onun dışında aynı anda hepsini kontrol edemezsin sanırım.

Kontrolcünün 4 pin (Led 1 led 2) girişinden ledleri çalıştır sonra system fan kısmına geri kalan fanları tak.
Ledleri nasıl çalıştıracağım? 2 tane fan takacağım da system fan kısmından 2 tane mi var?

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
4 pin led girişlerini kontrolcüye tak. Fan girişlerini de çoklanır. Çoklayıcı alırsın yani.
Çoklayıcılardan pek anlamıyorum da bir çoklayıcı tavsiye edebilir misiniz? Bir de hocam 4 pin led girişleri zaten kontrolcünün üstünde, nasıl kontrolcüye takacağım ki?

DogancanYr

80+ Bronze
Çoklayıcılardan pek anlamıyorum da bir çoklayıcı tavsiye edebilir misiniz? Bir de hocam 4 pin led girişleri zaten kontrolcünün üstünde, nasıl kontrolcüye takacağım ki?
Daha çoklu istersen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
Daha çoklu istersen.
Hocam bazı kullanıcıların sys fan bölümüne taktığı fanların yandığıyla alakalı forumlar gördüm Fanlar sata bölümüne de takılabiliyor mu? Fanların sata bölümüne takılması daha mı sağlıklı?

DogancanYr

80+ Bronze
Hocam bazı kullanıcıların sys fan bölümüne taktığı fanların yandığıyla alakalı forumlar gördüm Fanlar sata bölümüne de takılabiliyor mu? Fanların sata bölümüne takılması daha mı sağlıklı?
Pek anlamadım. Bi forum linkini versene.
Çok istersen bununla çokla rgb gibi. (Rgb ve fan kabloları aynı gibi gözüküyor (4 pinli) ama sakın aynı yere takma.
Bu fan hızı ayarı için.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
Çok istersen bununla çokla rgb gibi. (Rgb ve fan kabloları aynı gibi gözüküyor (4 pinli) ama sakın aynı yere takma.
Bu fan hızı ayarı için.
bu forumda gördüm

Bu fan hızı ayarı için.
Anakartta rgb girişi yokken rgb girişi çoklayabilir miyim?

DogancanYr

80+ Bronze
bu forumda gördüm

Anakartta rgb girişi yokken rgb girişi çoklayabilir miyim?
Molex girişi eski bir giriş ve sana attıklarım sata girişi ile çalışıyor . Mantıken ikisi de aynı. Zaten hep kendilerini yakmışlar , bilgisayara zarar gelmemiş. Hatta bu parçalar çin malı oldukları için kolay bozuluyor veya bozuk gelebiliyor.
Senin attığın 6 pinli kontrolcüye fan 1 ve fan 2 girişleri var onları çoklarsın. Yarın görüntülü anlatırım sana.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Mustafa Selim Bal
Molex girişi eski bir giriş ve sana attıklarım sata girişi ile çalışıyor . Mantıken ikisi de aynı. Zaten hep kendilerini yakmışlar , bilgisayara zarar gelmemiş. Hatta bu parçalar çin malı oldukları için kolay bozuluyor veya bozuk gelebiliyor.
Senin attığın 6 pinli kontrolcüye fan 1 ve fan 2 girişleri var onları çoklarsın. Yarın görüntülü anlatırım sana.
Bugün bayağı ilgilendiniz benimle çok teşekkür ederim minnettarım.

Top Bottom