Neler Yeni

2023 Aralık DDR4 mü DDR5 mi sistem Toplanmalı

rayli82

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Bay Koçak
Bir pc toplamayı düşünüyorum ama alt sistem omurgasın için ddr4 ve ddr5 arasında kaldım çözünürlük olarak 4k sınırında(4k tv var arada bir hdmi la tvye aktarırım gamepadle oynarım ama ana monitorum 2k olacak) 2k da rahat olacak kasmayacak (amd de olabilir ama bu yapay zeka mevzularına lazım olur diye nvdia olursa artı olur) min rtx 3060ti-max rtx4070 arasında ekran kartı ile ile darboğaz yapmayacak bir işlemci anakart kombinasyon düşünüyorum.Büyük ihtimalle ekran kartını yurtdışından alacağım psu ram ssd bunlar hallolur işlemci ve anakart seçimi çok zor.

PCyi şu şekilde kurguladım :

A.psu+ram+ssd+kasa(4k-8k)

B.İşlemci+anakart(6k-10k)(sorun burada darboğaz yapmayacak en f/p ve ileri upgrade dönük bir tercih olmalı intel amd sıfır ikinci el önemli değil)

C.Ekran kartı(300-400 dolar)

D.Monitor(6k-10k)(opsiyonel bakacağız full hd monitor var 4k tv var onlarla bir süre idare ederim)

Toplam. Min-20k+monitor Max-30k+monitor (tabii ki bu parayı bir anda vermeyeceğim yavaş yavaş olacak muhtemelen monitor dahil sistemi toplamam 1 yılı bulacak)

ilk olarak B seviyesinden başlayacağım sonra ekran kartı yurtdışından geleceği için o gelene kadar A seviyesini yavaş yavaş toplarım.Zaten ana bileşen ekran kartı C gelince sistem tamamlanacak ve tüm param bitecek pcyi bu seviyede bir süre kullandıktan sonra en son monitor alıp işi bitireceğim.

Geleceğe dönük cfw ps5 düşünebilirim jailbreak series x olma ihtimalini çok düşük gördüğüm için series x düşünmüyorum legal arenade series sim var gittiği yere kadar gitsin kafasındayım gelecekte öyle abonelik fiyatı kafam yatmazsa onuda satar pcye upgrade yaparım pcyi konsol gibi kullanabiliyorum sonuçta (uzun hdmi+gamepad kombinasyonu ve pcdeki her türlü korsanla emulator, tr yama, torrent...)

Korsanı kesinlikle tavsiye etmiyorum virüstür suçtur hak ihlalidir kullanmak isteyen kendi bilir istemeyen uzak durur.Tavsiye etmediğim gibi kullanana da şu devirde bir şey diyemem dedirtmem.

Bu bütçe ve zaman aralığında daha iyi bir pc kombinasyonu ön göremiyorum daha iyisini bilen varsa tavsiyelere açığım bu fiyat aralığında sen bu pcyi toplayamazsın demeniz bir anlam ifade etmiyor daha önce topladım yine toplarım zaman tüm fırsatların ilacı :D

F/P olarak gaming için daha iyi çözümü olanların fikirlerine açığım.

ConquerorXIV

80+ Gold
ddr5 am5 tabi ki

Metehan_Acar1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Metehan Acar
İlgilendiği Kategoriler
Oyun,PC Toplama
Sadece pc için 20K ise DDR4 (zaten ddr5’e para yetmez)ama bir şekilde arttırabilirsen AM5 de çok güzel olur.

ConquerorXIV

80+ Gold
Tamam hocam tabi ki ddr5 daha iyi ama f/p olarak düşünüyorum ve ddr5 deyip geçmeyelim bütçe aralığına ddr5 anakart işlemci kombinasyonu önerebilir misiniz
7500f, msı b650m-p

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,341
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ

rayli82

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Bay Koçak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sadece pc için 20K ise DDR4 (zaten ddr5’e para yetmez)ama bir şekilde arttırabilirsen AM5 de çok güzel olur.
min 20 k hocam ve dediğim gibi 1 yıla yayarak yavaş yavaş toplayacağım am5 bencede güzel olur ama spesifik bir işlemci anakart ram komibnasyonu belirtirseniz iyi olur yurtdışından bile alabilirim newgg wallmart vs veya türkiyede ikinci el şeklinde olabilr am5 sisteme bende çok hevesliyim ama giriş seviyesi r5 7500f +a620 m mi yoksa ddr4 üst seviye anakart +r5 5600x ikinci el veya tray gibi i

Sonuç olarak pc alt sistem sorusu alt parçalar benim tabirimle B seviyesinde sorun var.
ekran kartı zaten en fazla bütçe ayrılacak ana kısım olduğu için öyle bir tavsiye istemiyorum istiyorum ki rtx3060ti-rtx4070 arası ekran kartlarına kadar daeboğaz yapmayacak hatta biraz darboğaz bile kabul edilebilir f/p alt sistem kararını veremiyorum.

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,341
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ
9.3k yapar iksi

JSezar

80+ Silver
Alabiliyorsan ddr5 al.

rayli82

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Bay Koçak
Arkadaşlar sadece amd nvida odaklanmayalım intelde pek tabi olabilir z490+i5 10600kf al sistem buldum ama eski intellerinde tdp leri çok yüksek biliyoruz ki r5 5600 hatta r5 3600 bile bu devirde üzmüyor

Metehan_Acar1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Metehan Acar
İlgilendiği Kategoriler
Oyun,PC Toplama
min 20 k hocam ve dediğim gibi 1 yıla yayarak yavaş yavaş toplayacağım am5 bencede güzel olur ama spesifik bir işlemci anakart ram komibnasyonu belirtirseniz iyi olur yurtdışından bile alabilirim newgg wallmart vs veya türkiyede ikinci el şeklinde olabilr am5 sisteme bende çok hevesliyim ama giriş seviyesi r5 7500f +a620 m mi yoksa ddr4 üst seviye anakart +r5 5600x ikinci el veya tray gibi i

Sonuç olarak pc alt sistem sorusu alt parçalar benim tabirimle B seviyesinde sorun var.
ekran kartı zaten en fazla bütçe ayrılacak ana kısım olduğu için öyle bir tavsiye istemiyorum istiyorum ki rtx3060ti-rtx4070 arası ekran kartlarına kadar daeboğaz yapmayacak hatta biraz darboğaz bile kabul edilebilir f/p alt sistem kararını veremiyorum.
Ekran kartına odaklanacaksanız şuna benzer bir sistem daha mantıklı olur;
İlerde upgrade yapmam daha mantıklı olur (amd’de 8000 serisi falan) diyorsan biraz daha bütçeyi zorlayıp am5 daha mantıklı

samaras00

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,341
İsim
veli gok
İlgilendiği Kategoriler
TEKNOLOJİ

rayli82

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Bay Koçak
Benim mantığım şudur pc dediğin şey eşittir ekran kartı demek diğer tüm bileşenler ekran kartını beslemek için var ekran kartı aralığında max çıkacağım seviye rtx4070 ki ben bunu fazla söyledim gerçekçi olursam xt6700 gibi başlar rtx 3070 gibi bile devam edebilirim ama bu ekran kartlarını max rtx 4070 kadar çıkarırken beni alt sistem olarak üzmeyecek min para vereceğim bir sistem arıyorum intel amd farketmez işlemci odaklı hiç bir işim yok ekran kartını beslesin yeter

Top Bottom