Neler Yeni

240Hz Monitörde Ekran kartı boşta 60 dereceleri görüyor ne yapılmalı?

Nikmikyok

80+
Selamlar arkadaşlar.
Problemi videoda da anlatmaya çalıştım 4dk. lık bir video, özet geçecek olursam Gamepower İntense X40 240Hz bir monitör aldım.
Sistemim Ryzen 3600 işlemcili 16gb Ram Rx 5600XT ekran kartlı klasik (DA-2) özellik olarak. Windows 10 Pro orjinal kullanıyorum ve temiz kurulum yaptım, Ekran kartı hem sürücü olarak hem vBios olarak güncel. Tüm bios ve sürücüler güncel. Problem görüntü ayarlarından Monitörü 240Hz. çektikten sonra başllıyor. Boşta ısı 60 derecelere kadar çıkıyor ki bu değerleri oyunlarda alıyorum 60 derece üzeri max 63 dereceleri görüyorum Rx 5600XT ile. (kullananlar bilir)
Monitörün HZ ayarını düşürdüğüm zaman, örneğin 60Hz aldığımda ısı değerleri normale dönüyor 40-47 dereceleri arasında. O zaman da 240Hz kullanamıyorum. Kendimce deneme yanılma buraya kadar çözebildim ama 240Hz monitör alıp düşük Hz kullanmak takdir edersinizki kabul edilemez.
Oyuna girdiğim zamanda video da bir girdim denedim 60 derecelere oyunda ulaşıyorum. Beni rahatsız eden kısım boşta bu dereceleri görüyor olmam. Videoyu hızlı yüklemek adına kalitesini düşürüp yükledim, anlaşılabilir görünüyor, dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.
Şimdi sorum bu durum bir problemmidir?
problem ise çözümü nedir?
Problem değilse de teknik bir izahı varmıdır?
Son olarak ricam konuya gerçekten hakim, durumdan anlayan arkadaşların önerilerini bekliyorum.
Konuyu anlamadan direk "şunu yaptın mı bunu yaptın mı" gibi sorular lütfen gelmez ise sevinirim.
Video Bağlantısı

Utku Aydın

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,388
İsim
Utku AYDIN
Bu sorunun çözümü yok.
AMD'nin en meşhur driver sorunlarından. Hertz'i 120'nin üstüne çektiğiniz gibi memory clock tam yüke geliyor. Boşta ısınması normal yani.
Kartın ömrünün azalmasını istemiyorsanız UV yapabilirsiniz. Bir tık düşürebilir sıcaklıkları.

Nikmikyok

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu sorunun çözümü yok.
AMD'nin en meşhur driver sorunlarından. Hertz'i 120'nin üstüne çektiğiniz gibi memory clock tam yüke geliyor. Boşta ısınması normal yani.
Kartın ömrünün azalmasını istemiyorsanız UV yapabilirsiniz. Bir tık düşürebilir sıcaklıkları.
Yani Nvidia kartlarda böyle bir problem yok mu?

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Bu sorunun çözümü yok.
Dostum ayarlarsan özel hz ayarı ekle.
239 hz ekle sorunun çözülür.
AMD 144 hz iken de böyle yapıyor.
143 yapınca çözülüyor.
Rehber vardı, atayım 239 yap.
Buradan @RevDeisDou ya çok kalp.

Osmanbnm

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
Alperen Bayır
Facebook
osmanbnm46
Şöyle fikirlerimi aktarayım bir monitör hz hızı Erkan kartı ısı değerlerini etkilemez çünkü hz veren ekran kartı degil monitördür genelde amd Radeon ekran kartları ısı değerleri yüksek zaten Nvidia göre şu şekilde bir denersen önce ekran kartı termal macunu kaliteli bir termal macun ile değiştir daha sonra eğer kasada temperli cam varsa onu çıkart bir dene diye öneride bulunuyorum masaüstünde siyah bir tema koy

Utku Aydın

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,388
İsim
Utku AYDIN
143 yapınca çözülüyor.
Özel HZ işe yaramıyor.
Sapphire 5700 XT Nitro'da yaşamayan vardı RX 590 için de aynı model için geçerli muhtemelen.
Ben 143'e geçince ya driver bozuluyor, ya da geçmiyor. Siyah ekranda kalıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani Nvidia kartlarda böyle bir problem yok mu?
Evet yok.

Nikmikyok

80+
143 yapınca çözülüyor.
Teşekkürler bu rehberdeki ayarı bir deneyim.
Şöyle fikirlerimi aktarayım bir monitör hz hızı Erkan kartı ısı değerlerini etkilemez çünkü hz veren ekran kartı degil monitördür genelde amd Radeon ekran kartları ısı değerleri yüksek zaten Nvidia göre şu şekilde bir denersen önce ekran kartı termal macunu kaliteli bir termal macun ile değiştir daha sonra eğer kasada temperli cam varsa onu çıkart bir dene diye öneride bulunuyorum masaüstünde siyah bir tema koy
Sistem 3 aylık zaten termalpad ve soğutucu bloğu yenilenmiş versiyon kart. Asus tuf 3 rx 5600xt, Hz düşürünce ısı da düşüyor. Sorun Monitörü takınca ve 240Hz ayarlayınca olmaya başladı yani :) Gene de saol.

Utku Aydın

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,388
İsim
Utku AYDIN
Teşekkürler bu rehberdeki ayarı bir deneyim.

Sistem 3 aylık zaten termalpad ve soğutucu bloğu yenilenmiş versiyon kart. Asus tuf 3 rx 5600xt, Hz düşürünce ısı da düşüyor. Sorun Monitörü takınca ve 240Hz ayarlayınca olmaya başladı yani :) Gene de saol.
Sorun çözüldü mü ?

Edit:
Az önce 130 hertz çözünürlük oluşturmayı denedim ve oldu.
120 hertz'de bile fırlayan memory clock 130'da fırlamadı.
Bir garipsin AMD.

Son düzenleme:

Nikmikyok

80+
Sorun çözüldü mü ?

Edit:
Az önce 130 hertz çözünürlük oluşturmayı denedim ve oldu.
120 hertz'de bile fırlayan memory clock 130'da fırlamadı.
Bir garipsin AMD.

Daha deneyemedim, bende 230 seçip direk onaylasam olur herhalde. Açıkcası bir problem olur diye tereddüt ettim ama sistem full 60 derecede çalışıyor.

230 ve 239 da denedim fakat hata aldım.

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    86.8 KB · Hit: 66
Son düzenleme:

Utku Aydın

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,388
İsim
Utku AYDIN
Daha deneyemedim, bende 230 seçip direk onaylasam olur herhalde. Açıkcası bir problem olur diye tereddüt ettim ama sistem full 60 derecede çalışıyor.

230 ve 239 da denedim fakat hata aldım.
Bios Güncelleyin.
Anakartınızın modeli nedir?

Homer08

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Abdullah yıldız
27 inç 1 ms curved olan monitör değil mi kullandığınız bende ondan almak istiyorum memnun musunuz Monitörden?

Nikmikyok

80+
27 inç 1 ms curved olan monitör değil mi kullandığınız bende ondan almak istiyorum memnun musunuz Monitörden?
Evet 27" 240Hz. Monitör güzel ama böyle bir sorun var amd kart kullanıyorsan aynısından alan başka bir arkadaşta da aynı sıkıntı mevcut. Yani 240Hz e ayarladığın zaman monitörü Ekran kartı boşta 60ları görüyor. Nvidia kartı olup alan birine denk gelemedim Nvidialarda olmuyor diye söyleyen arkadaşlar var. Fiyatına göre oldukça güzel bir monitör çerçevesiz VA panel, pek sevmesemde arkasında rgb aydınlatmasıda var. Dahili hoparlörü yok eksik olarak, 3 gündür kullanıyorum.
Bir eksikte pivot ayarı yok, yukarı aşağı ayarlanabiliyor o kadar.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,594
Üyeler
140,519
Son üye
wylabn
Top Bottom