Neler Yeni

2700 ₺ monitör önerisi

Flamesa

80+ Silver
Şimdi ne desem yalan olacak 5 ay oldu neredeyse. Ama şunu net dediğimi biliyorum ıps de ki siyahlar tam siyah.
IMG_20211018_120427.jpg

Buna benziyorsa monitor ile alakalı bir durum hocam.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
İnanç Çakmak

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,808
İsim
Oğuz Oğuz

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,808
İsim
Oğuz Oğuz
https://www.epey.com/monitor/viewsonic-vx2758-2kp-mhd.html (2.eli 2500tl civarı)

(piyasa fiyatı 3300tl civarı)

(piyasa fiyatı 2700tl civarı)

Ya attığım linklerden birini alın ya da monsterı. Bu bütçeye bu büyüklükte yok fazla. 1ms alın 4ms almayın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
İnanç Çakmak
çok iyi kampanya yapmışlar view sonicin ne ghodting sorunu olacağını zannediyorum nede başka bişey keşke elimde yetecek kadar nakit param olsada alabilsem inş seneye de böyle kampanyalar görebilirim
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam monsterdan vazgeçtim ghosting sorunu çok varmış https://www.hepsiburada.com/viewson...ay-full-hd-curved-led-monitor-p-HBV000018IRRV şunda karar kıldım biraz daha biriktirip tabi aynı tutar olursa seneye yaza alacağım inşallah her şey için teşekkür ederim

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,808
İsim
Oğuz Oğuz
çok iyi kampanya yapmışlar view sonicin ne ghodting sorunu olacağını zannediyorum nede başka bişey keşke elimde yetecek kadar nakit param olsada alabilsem inş seneye de böyle kampanyalar görebilirim
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam monsterdan vazgeçtim ghosting sorunu çok varmış https://www.hepsiburada.com/viewson...ay-full-hd-curved-led-monitor-p-HBV000018IRRV şunda karar kıldım biraz daha biriktirip tabi aynı tutar olursa seneye yaza alacağım inşallah her şey için teşekkür ederim
1080p için pahalı hocam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
İnanç Çakmak

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
Yani hocam gecikmesi daha düşük ve ucuz olduğu için öneriliyor. İkiside 1ms olduktan sonra sıkıntı olmaz ki hocam bu kadarda kafaya takmayın oyunlardan para kazanmıyorsanız çok önemli değil bence. Yani ben çok gördüm ıps kullanıp çok iyi oynayan. Bakın farkını hemen anlatıyım VA kullanırken sanki beyaz bir kağıdın üzerinde oynuyormuşsunuz gibi. Yani renkler hep böyle bir parlaklık sonda gibi ama ıps kullanırken siyahlar bile simsiyah. Fark korku oyunlarında bariz belli oluyor. Ips'de önünüzü zor görürken VA'da görüyorsunuz.
Orada bir yanlışlık var. IPS panelde siyahla simsiyah olamaz. Yani panelin yapısı gereği mümkün değil. IPS panel de arkadan aydınlatmalı. Siyahlar sadece OLED panellerde simsiyah olabilir. Bunun yanında VA panellerin de siyahları IPS panelden daha siyahtır. Zaten teknik veriler de bunun gösteriyor. VA paneller 3000:1 kontrast oranı sunarken, IPS paneller 1000:1 kontrast oranı sunuyor. TN paneller ise en kötüsü(kontrast konusunda) 800:1 gibi oldukça düşük bir kontrast sunuyor.

IPS panel bütün renkleri VA ve TN panele göre daha iyi, daha doğru verir. Bu doğru. Ancak kesinlikle Siyah konusunda başarılı bir panel değildir.

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,808
İsim
Oğuz Oğuz
Orada bir yanlışlık var. IPS panelde siyahla simsiyah olamaz. Yani panelin yapısı gereği mümkün değil. IPS panel de arkadan aydınlatmalı. Siyahlar sadece OLED panellerde simsiyah olabilir. Bunun yanında VA panellerin de siyahları IPS panelden daha siyahtır. Zaten teknik veriler de bunun gösteriyor. VA paneller 3000:1 kontrast oranı sunarken, IPS paneller 1000:1 kontrast oranı sunuyor. TN paneller ise en kötüsü(kontrast konusunda) 800:1 gibi oldukça düşük bir kontrast sunuyor.

IPS panel bütün renkleri VA ve TN panele göre daha iyi, daha doğru verir. Bu doğru. Ancak kesinlikle Siyah konusunda başarılı bir panel değildir.
Peki hocam neden karanlık oyunlarda VA paneller daha aydınlık duruyor.

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
Peki hocam neden karanlık oyunlarda VA paneller daha aydınlık duruyor.
Dediğim gibi orada bir yanlışlık vardır. VA sandığınız monitör IPS panel olabilir, ışık sızması olabilir, panel çok kalitesiz bir panel olabilir.

Spoiler içine IPS ve VA panel farkını koyuyorum.
IPS-vs-VA-black.jpg
va_matritsa5-1024x362.jpg
20171107204504560.png
rpMTUmqh.jpg
5_57_5774fa0e_68sdg1.jpeg

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,808
İsim
Oğuz Oğuz