Neler Yeni

Öneri 32 GB (2x16) DDR5 RAM önerisi

TLPA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Talip Avcı
Sistemde:

MSI MAG B650 Tomahawk.
AMD Ryzen 7600 (henüz almadım).
Sapphire AMD RX 6900 XT Nitro+ SE.

Donanımları mevcut, bu sisteme yakışır F/P bellek arayışı içerisindeyim. 16 GB önermeyin çünkü 32 GB artık yeni standart, birçok oyunda 16 GB sınırında ya da sınırını geçtiğini görürsünüz. Salı günü GTA VI'nın fragmanında sistem gereksinimleri ile ilgili açıklama olursa, bu onaylanmış olacak gibi.

Bir yandan işlemcinin resmi sayfasına girip özelliklerine bakıyorum ve desteklenen maksimum bellek hızının 5200 yazdığını görüyorum(2x2RDDR5-5200): https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-7600

Diğer yandan anakartın resmi sayfasına bakıyorum orada da adamlar çeşitli belleklerle 7600 MHz 'ye çıkıldığı gözüküyor, kendisi 6400MHz zaten: MAG B650 TOMAHAWK WIFI

XDA Forumda da şöyle bir inceleme var, 7 gün önce paylaşılmış: Best RAM for AM5 in 2023

Şimdi bu işin doğrusu nedir? F/P dengesinde hangi bellek kiti tercih edilmelidir? Göremeyeceğimiz hızlar için fazla para ödemek istemem açıkçası. Zaten AM5 'in önü fazlasıyla açık, 2-3 belki daha fazla nesil burada, ileride CPU ile beraber satıp yenisini alırım belki.
Aslında bir kumar oynayıp şu 7200MHz Patriot Viper bellekleri almayı düşünüyorum: Amazon.com.tr
Fiyatı çok ucuz. Yorumlarda farklı varyasyonlarının MSI B650 anakartlarda çalıştığını görüyorum ancak benim anakartım için tam bir muallak durum, eğer uyumsuzluk olursa nasıl bir yol izleniyor, firma iade alır mı acaba? Onu da bilmiyorum ama 4000 liraya bu süper bellekleri satın alabiliyorum, hiç yabana atmak istemedim. Bunu overclockla 7600 MHz'lere kadar zorlayanlar da varmış, rivayete göre SK Hynix A-die miş(Patriot Viper Venom DDR5-7200 CL34 2x 16 GB Review). Ancak sitede çok fazla tutarsızlık var, sayfanın sonunda adamın test sisteminde DDR4 yazıyor.

Ya da hiç riske girmeden bunu almayı düşünüyorum: G.Skill Trident Z5 RGB 32 GB (2x16) 6800Mhz DDR5 CL34 F5-6800J3445G16GX2-TZ5RK Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

veya XDA 'daki listeye göre bunu: https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-...dr5-32gb2x16gb-6000mhz-pc-fiyati,2511066.html
Tabii desteklenenler arasında bu da yok, ama bu belleklerin uyum sağlayacağını düşünüyorum.

Alternatif olarak sizler de bir şeyler önerin, hangi bellekler mantıklı olur?

df170154-32a5-4f8c-9cdd-ed0736903ce7.jpg

TLPA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Talip Avcı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

LaZz61

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
947
İsim
mehmet ali oğuz
Sistemde:

MSI MAG B650 Tomahawk.
AMD Ryzen 7600 (henüz almadım).
Sapphire AMD RX 6900 XT Nitro+ SE.

Donanımları mevcut, bu sisteme yakışır F/P bellek arayışı içerisindeyim. 16 GB önermeyin çünkü 32 GB artık yeni standart, birçok oyunda 16 GB sınırında ya da sınırını geçtiğini görürsünüz. Salı günü GTA VI'nın fragmanında sistem gereksinimleri ile ilgili açıklama olursa, bu onaylanmış olacak gibi.

Bir yandan işlemcinin resmi sayfasına girip özelliklerine bakıyorum ve desteklenen maksimum bellek hızının 5200 yazdığını görüyorum(2x2RDDR5-5200): https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-7600

Diğer yandan anakartın resmi sayfasına bakıyorum orada da adamlar çeşitli belleklerle 7600 MHz 'ye çıkıldığı gözüküyor, kendisi 6400MHz zaten: MAG B650 TOMAHAWK WIFI

XDA Forumda da şöyle bir inceleme var, 7 gün önce paylaşılmış: Best RAM for AM5 in 2023

Şimdi bu işin doğrusu nedir? F/P dengesinde hangi bellek kiti tercih edilmelidir? Göremeyeceğimiz hızlar için fazla para ödemek istemem açıkçası. Zaten AM5 'in önü fazlasıyla açık, 2-3 belki daha fazla nesil burada, ileride CPU ile beraber satıp yenisini alırım belki.
Aslında bir kumar oynayıp şu 7200MHz Patriot Viper bellekleri almayı düşünüyorum: Amazon.com.tr
Fiyatı çok ucuz. Yorumlarda farklı varyasyonlarının MSI B650 anakartlarda çalıştığını görüyorum ancak benim anakartım için tam bir muallak durum, eğer uyumsuzluk olursa nasıl bir yol izleniyor, firma iade alır mı acaba? Onu da bilmiyorum ama 4000 liraya bu süper bellekleri satın alabiliyorum, hiç yabana atmak istemedim. Bunu overclockla 7600 MHz'lere kadar zorlayanlar da varmış, rivayete göre SK Hynix A-die miş(Patriot Viper Venom DDR5-7200 CL34 2x 16 GB Review). Ancak sitede çok fazla tutarsızlık var, sayfanın sonunda adamın test sisteminde DDR4 yazıyor.

Ya da hiç riske girmeden bunu almayı düşünüyorum: G.Skill Trident Z5 RGB 32 GB (2x16) 6800Mhz DDR5 CL34 F5-6800J3445G16GX2-TZ5RK Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

veya XDA 'daki listeye göre bunu: https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-...dr5-32gb2x16gb-6000mhz-pc-fiyati,2511066.html
Tabii desteklenenler arasında bu da yok, ama bu belleklerin uyum sağlayacağını düşünüyorum.

Alternatif olarak sizler de bir şeyler önerin, hangi bellekler mantıklı olur?

Alıntıyı görüntüle
https://www.amazon.com.tr/dp/B0BT24GYYV/ref=dp_iou_view_product?ie=UTF8&th=1
Bizzat bu rami kullanıyorum sorunsuz çalışıyor fazla para vermenin manası var mı bilmiyorum. msi b650 gaming plus wifi 7800x3d.
ram.png

hynix doğru lakin bende a die felan yazmadı Oc işinden de anlamam :)

• Beğen
Reaksiyonlar: TLPA

KingDeViL

80+ Bronze
Ben sizin anakartın z790 olanını alacaktım. Recep Baltaş bana 6400mhz ramden yukarısı stabil çalışmayacaktır deyince cl32 6400mhz ram sipariş verdim. Anakartı Asus tuf gaming z790Pro aldım. Msi stokda kalmamış.

• Beğen

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Aynı ramın 6600MHZ olanı aldım. İntel ile deneme yapılmıştır ibaresi var altında. Bazı yorumlarda AMD anakartlar ile tam hızı alamayanlar olmuş. Olmadı iade ederim
Bakacaz

• Beğen

TLPA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Talip Avcı
Aynı ramın 6600MHZ olanı aldım. İntel ile deneme yapılmıştır ibaresi var altında. Bazı yorumlarda AMD anakartlar ile tam hızı alamayanlar olmuş. Olmadı iade ederim
Bakacaz
İade alırlar mı işte orası var. Yarın 7200 olanı alıp bir zar atacağım bakalım.

TLPA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Talip Avcı
Prime olanların 1 ay iade süresi var hocam ben öyle bibiliyorum.
Galiba prime ayarlayabilirim. 🤔
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben sizin anakartın z790 olanını alacaktım. Recep Baltaş bana 6400mhz ramden yukarısı stabil çalışmayacaktır deyince cl32 6400mhz ram sipariş verdim. Anakartı Asus tuf gaming z790Pro aldım. Msi stokda kalmamış.

Z serisi bence abartılı ya. Uç seviye bir işlemci alıp uç seviye overclock yapılmadığı sürece b serisi bence yeterli. Örneğin 2000 lira daha verip z alabiliyordum aslında ama gerek görmedim. Gskill 'de sorun yokta 2000 lira civarı param havaya gidecek boşuna.

https://www.amazon.com.tr/dp/B0BT24GYYV/ref=dp_iou_view_product?ie=UTF8&th=1
Bizzat bu rami kullanıyorum sorunsuz çalışıyor fazla para vermenin manası var mı bilmiyorum. msi b650 gaming plus wifi 7800x3d. Alıntıyı görüntüle
hynix doğru lakin bende a die felan yazmadı Oc işinden de anlamam :)
Ya aslında çok zor değil azcık araştırma ile halledilebilecek bir şey. Hazır xmp profilleri yeterli geliyor diye üzerine çok düşmüyoruz sadece.

7200 olanı alacağım sanırım, kredi kartım yarın müsait olacak zaten. 😀

Prime olanların 1 ay iade süresi var hocam ben öyle biliyorum.
Screenshot_20231204_023516_Chrome.png

Prime ayarladım, Samsung Members uygulamasında 6 aylık ücretsiz Amazon Prime promosyonu var, konu dışı oldu biraz ama işimize yarar. Ancak iade için bir işimize yarar mı onu bilmiyorum.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,867
Üyeler
156,532
Son üye
Aarass
Top Bottom