Neler Yeni

3D render bilgisayarı toplama hakkında

krib

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Cihangir Ünlütürk
Merhaba arkadaşlar, ilk defa bilgisayar topluyorum ve toplama sihirbazlarının hiçbiri tatmin edici sonuç vermedi. İşlemciyi istediğim gibi seçsem anakart seçenekleri aşırı sınırlı oluyor, ya da istediğim kasa/güç kaynağını bulamıyorum vs. Biri olsa diğeri olmuyor. Son olarak parçaları ayrı ayrı toplayıp kendim birleştirmeye karar verdim.

Eğer sihirbaz öneriniz varsa ona da açığım. Bu arada bütçe monitor hariç 12000 TL civarı. Bazı sorularım olacak,

1- 3D render işlerinde Ryzen 1920X gibi çok çekirdekli işlemciler benzer fiyattaki tüm işlemcilerden iyi performans veriyor. (Oyun performansının kötü olduğunu biliyorum ancak önceliğim bu değil) Ancak bu işlemciye uygun anakart bulmakta zorlanıyorum. Toplama sihirbazları bu konuda ne kadar güvenilir? Ya da nasıl bir yol önerirsiniz?

2- Eğer işlemcide Ryzen 3600X tercih edersem anakart olarak Gigabyte X570-UD 4000MHz düşünüyorum. Bu anakarta ileride örneğin Threadripper 3960X gibi bir işlemci takarak performans alabilir miyim? Dolar kuru yüzünden muhtemelen zaman içinde yükseltme yoluna gideceğim ama en azından anakartı değiştirmek istemiyorum. Buna göre ileriye dönük anakart önerisi çok işime yarar.

Her türlü öneriye açığım. Cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

erturul

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
ertuğrul
3600x ile 3960x aynı soketde değil yani aynı anakarta ikisini takamassın.
3600x am4 soket yani son 3 yıldaki klasik tüm amd işlemciler olur.
3960x soketi sTRX4 sadece Threadripper için geliştirilmiş intel gibi anakartın pinli olduğu bi soket.
Mesaj otomatik birleştirildi:

3600x ile 3960x aynı soketde değil yani aynı anakarta ikisini takamassın.
3600x am4 soket yani son 3 yıldaki klasik tüm amd işlemciler olur.
3960x soketi sTRX4 sadece Threadripper için geliştirilmiş intel gibi anakartın pinli olduğu bi soket.
tarihe bakmamışım :/

Son düzenleme:
Top Bottom