Neler Yeni

Çözüldü✓ 5000tl bütçe monitör önerisi

Senoz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Mert
Merhaba uzun zamandır araştırıyorum ve kafam baya bi karıştır yardımcı olursanız sevinirim.

4-5k fiyat aralığında güzel bi monitör arıyorum sistemim şu şekilde

Ryzen5 7500f
Rtx 4060 8gb
H610m anakart
16gb ddr5 ram
Oynadığım oyunlar;
RDR2, Cyberpunk2077, Rainbow six siege, overwatch2, yani hikayeli AAA oyunlar da oynuyorum rekabetçi shooter da öneriniz nedir

Benim arasında kaldığım üç monitör şunlar

Honigfluss

80+ Bronze
Merhaba uzun zamandır araştırıyorum ve kafam baya bi karıştır yardımcı olursanız sevinirim.

4-5k fiyat aralığında güzel bi monitör arıyorum sistemim şu şekilde

Ryzen5 7500f
Rtx 4060 8gb
H610m anakart
16gb ddr5 ram
Oynadığım oyunlar;
RDR2, Cyberpunk2077, Rainbow six siege, overwatch2, yani hikayeli AAA oyunlar da oynuyorum rekabetçi shooter da öneriniz nedir

Benim arasında kaldığım üç monitör şunlar
R25i-30 diğer monitörleri hdr 400 ve hoparlör farkı ile geçiyor. Düşünmeden alabilirsiniz, aşırı popüler ve f/p bir monitör.

Senoz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
R25i-30 diğer monitörleri hdr 400 ve hoparlör farkı ile geçiyor. Düşünmeden alabilirsiniz, aşırı popüler ve f/p bir
Cevap için teşekkürler.
Peki monitör karşılaştırdığımda panel ,çözünürlük, hz ve tepkime sürelerinin aynı olduğu senaryoda hangi özellliğe bakmalıyım bazıları hdr daha önemli diyor bazıları srgb oranı diyor hangisini hangisinin önünde tutmalıyım

Son düzenleme:

Honigfluss

80+ Bronze
Cevap için teşekkürler.
Peki monitör karşılaştırdığımda panel ,çözünürlük, hz ve tepkime sürelerinin aynı olduğu senaryoda hangi özellliğe bakmalıyım bazıları hdr daha önemli diyor bazıları srgb oranı diyor hangisini hangisinin önünde tutmalıyım
Srgb oranı hdr'dan daha önemli çünkü srgb oranı 7/24 gördüğün renklerin doğruluğunu belirlerken hdr sadece hdr destekleyen 70 gb film indirdiğinde kullanılıyor. srgb oranı %99 iken en iyi. daha aşağısı soluk, daha üstü aşırı doygun oluyor. örneğin o msi monitörün srgb oranı %122 olduğu için renkleri cırtlak gösterecek. janjanlı renkler seviyorsan sorun yaratmayabilir. hdr konusunda ise hdr sertifikalarını karşılaştırabilirsin. hdr ready yazıyorsa hemen hemen hdr yok demek. hdr ready < hdr 10 < hdr 400 < hdr 600... Hoparlör var mı yok mu, yükseklik ayarı var mı yok mu, displayport versiyonu ne, adaptive sync desteği var mı, birisi doğal 8 bit mi 6 + frc ile mi 8 bit oluyor, bunlara bakabilirsin.

HDR bazı oyunlarda da kullanılıyor ama bu monitörlerin hdr performansları oyunlarda pek iyi olmaz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Senoz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Mert
Srgb oranı hdr'dan daha önemli çünkü srgb oranı 7/24 gördüğün renklerin doğruluğunu belirlerken hdr sadece hdr destekleyen 70 gb film indirdiğinde kullanılıyor. srgb oranı %99 iken en iyi. daha aşağısı soluk, daha üstü aşırı doygun oluyor. örneğin o msi monitörün srgb oranı %122 olduğu için renkleri cırtlak gösterecek. janjanlı renkler seviyorsan sorun yaratmayabilir. hdr konusunda ise hdr sertifikalarını karşılaştırabilirsin. hdr ready yazıyorsa hemen hemen hdr yok demek. hdr ready < hdr 10 < hdr 400 < hdr 600... Hoparlör var mı yok mu, yükseklik ayarı var mı yok mu, displayport versiyonu ne, adaptive sync desteği var mı, birisi doğal 8 bit mi 6 + frc ile mi 8 bit oluyor, bunlara bakabilirsin.

HDR bazı oyunlarda da kullanılıyor ama bu monitörlerin hdr performansları oyunlarda pek iyi olmaz diye düşünüyorum.
Anladım teşekkür ederim

Birde şu var aklıma takılan bilgine danışmak isterim cevapların çok güzel. Sistemim 2k gaming için uygun mu ? Çevreme sorduğumda 2k medium ayarlarda oynamak bile 1080p ultra ayarlarda oynamaktan daha iyi gözüküyor denmişti. Bunun üstüne geçenlerde itopyada indirimde güzel fiyata 2k monitör bulmuştum ancak paneli va olduğu için vazgeçirildim. Çözünürlüğü panel kalitesine tercih etmeyi düşünüyodum sence bu mantıklı mı ? Bu 2k monitörler aklımı tırmalıyor sürekli. İndirim kovalayıp 2k monitör alasım da var.

Honigfluss

80+ Bronze
Anladım teşekkür ederim

Birde şu var aklıma takılan bilgine danışmak isterim cevapların çok güzel. Sistemim 2k gaming için uygun mu ? Çevreme sorduğumda 2k medium ayarlarda oynamak bile 1080p ultra ayarlarda oynamaktan daha iyi gözüküyor denmişti. Bunun üstüne geçenlerde itopyada indirimde güzel fiyata 2k monitör bulmuştum ancak paneli va olduğu için vazgeçirildim. Çözünürlüğü panel kalitesine tercih etmeyi düşünüyodum sence bu mantıklı mı ? Bu 2k monitörler aklımı tırmalıyor sürekli. İndirim kovalayıp 2k monitör alasım da var.
12400F 4060 ile 2K'da oynayan arkadaşım var. Dc gel direkt onunla konuş. Bence 2K monitör 4060 için uygun değil. Çoğu oyunda ıkına ıkına 60 fps'i geçeceksin, asla yüksek hz kullanamayacaksın. Görünüş konusuna gelince evet 2K medium-high ayarlar 1080p ultradan daha iyi gözüküyor. Bence ileride ekran kartını yükseltmeyi düşünüyorsan 2K monitör alabilirsin. Tabi 2K monitörlerin fiyatları da 7K'dan başlıyor.

Senoz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Mert
12400F 4060 ile 2K'da oynayan arkadaşım var. Dc gel direkt onunla konuş. Bence 2K monitör 4060 için uygun değil. Çoğu oyunda ıkına ıkına 60 fps'i geçeceksin, asla yüksek hz kullanamayacaksın. Görünüş konusuna gelince evet 2K medium-high ayarlar 1080p ultradan daha iyi gözüküyor. Bence ileride ekran kartını yükseltmeyi düşünüyorsan 2K monitör alabilirsin. Tabi 2K monitörlerin fiyatları da 7K'dan başlıyor
Anladım Teşekkürler yardımın için

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
987,675
Üyeler
156,191
Son üye
sdgshbxcvx
Top Bottom