Neler Yeni

7 aydır çözemediğim teknik sorun

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Öncelikle herkese merhabalar, iyi günler dilerim.

Sorunum biraz uzun ve karmaşık. Bir çok kez çeşitli platformlarda araştırmama rağmen hiçbir şekilde çözüm bulamadım. Sistemimin ayrıntılarıyla başlayalım;

Anakart: H81M-D r2.0.
Ekran kartı: ASUS STRIX GTX 750 Ti.
RAM: 4x2 8 GB DDR3 1600MHz.
İşlemci: i7 4790.
SSD: SanDisk 240 GB 530/440.
İşletim sistemi: Windows 10 Home orijinal.

Sorun ayrıntıları;

Oluştuğu yerler: Genel olarak tüm bilgisayarda (tüm oyunlar, masaüstü, video izlerken vs.)
Olayla ilgili diğer konularım; 1. Konu, 2. Konu

2020 Nisan ayında AOC C24G1 marka-model monitörü satın aldım. 144 Hz 1 ms özelliklerine sahip. O dönem CS:GO oynuyordum, her şey mükemmel gidiyordu. Oyun gayet akıcı, oyun oynarken zevk aldığım ve nirvanaya ulaştığım dönemler. Yaklaşık 1-1.5 ay geçti mayıs ayının ilk haftası gibiydi birdenbire, ben bilgisayara yazılımsal veya donanımsal müdahale etmemişken kendi kendine minik FPS düşüşleri, akıcılık gidip yerine yırtılma ve kasmalar geldi, örneğin Valorant oyununda FPS 200-250 arası olmasına rağmen tamamiyle rezalet bir biçimde kasma hissiyatı oluşuyor ve oynanmaz hale geliyor oyun.

İnternetten aylardır araştırmama rağmen bir sonuç elde edemedim. Stuttering denilen bir sorunla karşılaştım ve çok yakın geldi bana, onu çözmek için ne forumlar ne yabancı siteleri inceledim ama ne denediysem sonuç alamadım.

Başarısız çözüm süreci; (not: Bu sorun ilk başladığında ekran kartım arızalıydı, sürekli reballing işlemi yaptırmam gerekiyordu. Arızası ise ısınıp, grafikler kayıp bilgisayarı dondurmasıydı. Ömrünün bittiğini, bir daha reballing işlemi yapılamayacağını öğrenip 2. el çok temiz aynı ekran kartımdan satın aldım, sorun devam ediyor.)

• Ekran kartı değişimi.
  • Priz değişimi.
  • Oyunlar içi tüm ayarlar denendi.
  • Tüm NVIDIA ayarları denendi.
  • V-Sync vs. tüm ayarlar denendi.
  • 2 gün önce SSD'ye geçtim ve temiz kurulumu gerçekleştirdim. (Windows ve oyunlar SSD üzerine kurulu.)
  • BIOS güncel.
  • Logitech uygulamasını kaldırdım.
  • NVIDIA ayarlarından Hertz'i 143 civarına çektim.
  • Monitör yakınındaki radyasyon yayabilen eşyaları kaldırdım (modem vs.)
  • Bilgisayarı odada başka bir bölüme taşıdım.
  • Empty standby list ile RAM temizleme gerçekleştiriyorum (belli aralıklarla)
  • Ekran kartı ve işlemci termal macunları düzenli olarak değiştirilir.
  • Ekran kartı OC modda hiç çalışmadı.
  • Gereksiz servisler kapalı.
  • FPS sabitleme 144 ve 200.
  • Windows Defender kapatma-açma denendi.
  • Windows'u performans odaklı optimize etme.

Velhasılıkelam şu an aklıma gelen deneyip olumlu sonuç alamadığım çözümler bunlar. Deneyemediklerim ise evdeki elektrik tesisatı değiştirmek, monitörü garantiye göndermek (monitörle alakalı olduğunu düşünmüyorum cünkü monitör olmadan önce de bu sorun bir aralar vardı.) RAM veya işlemcide bir sorun var mı diye test etme fırsatım olmadı.

Arkadaşlar aşağıda AIDA 64 Raporumu ve işinize yarayabilecek birkaç ekran görüntüsünü bırakacağım. Bir de Valorant oynarken oyun içi video çektim az önce, %1 ve %0.1 FPS değerleri de mevcut. Bu derdime derman olabilecek dostum varsa dilesin benden ne dilerse. Çok uzun oldu biliyorum ama aylardır bu sorunu çektiğim için detaylı bir konu oluşturmak istedim. Seviliyorsunuz, kendinize iyi bakın.

Valorant YouTube

AIDA 64 Raporu

Ekler

• BENCHMARK.jpg
    BENCHMARK.jpg
    44.3 KB · Hit: 99
  • LatencyMon.jpg
    LatencyMon.jpg
    269.4 KB · Hit: 93
  • msi mode.jpg
    msi mode.jpg
    44.7 KB · Hit: 74
  • Nvidia.jpg
    Nvidia.jpg
    98.3 KB · Hit: 95

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Hocam öncelikle geçmiş olsun. Buna benzer sorunu bende yaşadım en son ürünü THH kararı ile iade ettim kurtuldum. Size tavsiyem ilk olarak Memtest86 ile RAM'lerinizi test etmenizdir. Detaylıca YouTube'da videolar bulabilirsiniz. Bir hata ile karşılaşırsanız RAM'lerinizi değiştirip tekrar test edin. Yine hata çıkarsa anakart RAM slotları arızalıdır. 2. olarak başka bir ekran kartı ile deneyin. Arkadaşınızdan vs. alıp deneyin. 3. olarak başka bir işlemci ile deneyin. Parçaların sıcaklık durumunu takip edin. Deneyebildiğiniz tüm parçaları deneyin. Yaşadığınız ilde iyi bir teknik servis varsa 50 100 TL arası bir ücrete arıza tespiti isteyebilirsiniz. Eğer yazılımsal değilse mutlaka parçaların birinde arıza vardır. Parçaları deneyerek arızayı bulmaya çalışın. Monitörü başka sistemde deneyin. Başka bir klavye mouse ile denmeyin. Bazen klavye mouse'dan dolayı bile takılma yapabiliyor. Şuan yapacağınız en mantıklı hareket güzel bir format atmak ve temiz kurulum yapmak. Driverların en güncel sürümünü kendi orijinal sitelerinden yükleyin. Sorun devam ederse diğer adımları uygulayın. Gelişmeler haberdar edin bizi. Umarım en kısa sürede sorununuz çözülür.

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam öncelikle geçmiş olsun. Buna benzer sorunu bende yaşadım en son ürünü THH kararı ile iade ettim kurtuldum. Size tavsiyem ilk olarak Memtest86 ile RAM'lerinizi test etmenizdir. Detaylıca YouTube'da videolar bulabilirsiniz. Bir hata ile karşılaşırsanız RAM'lerinizi değiştirip tekrar test edin. Yine hata çıkarsa anakart RAM slotları arızalıdır. 2. olarak başka bir ekran kartı ile deneyin. Arkadaşınızdan vs. alıp deneyin. 3. olarak başka bir işlemci ile deneyin. Parçaların sıcaklık durumunu takip edin. Deneyebildiğiniz tüm parçaları deneyin. Yaşadığınız ilde iyi bir teknik servis varsa 50 100 TL arası bir ücrete arıza tespiti isteyebilirsiniz. Eğer yazılımsal değilse mutlaka parçaların birinde arıza vardır. Parçaları deneyerek arızayı bulmaya çalışın. Monitörü başka sistemde deneyin. Başka bir klavye mouse ile denmeyin. Bazen klavye mouse'dan dolayı bile takılma yapabiliyor. Şuan yapacağınız en mantıklı hareket güzel bir format atmak ve temiz kurulum yapmak. Driverların en güncel sürümünü kendi orijinal sitelerinden yükleyin. Sorun devam ederse diğer adımları uygulayın. Gelişmeler haberdar edin bizi. Umarım en kısa sürede sorununuz çözülür.
Öncelikle ilginiz ve güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Tanıdık bir bilgisayarcım vardı, anlattım durumu ama biraz eski kafalı olduğu için anlamadı. Donanımsal bir şey olmayacağını ileri sürdü. İstanbul'un Fatih ilçesinde oturuyorum, bilgisayarcı Mecidiyeköy'de. Üşeniyorum biraz götürmeye. Aklıma geldi donanımsal bir arıza tespiti yaptırmak ama dediğim gibi işte. Arkadaşım falan yok maalesef öyle deneyebileceğim imkanlarım kısıtlı saçma bir şekilde... Ram testlerini yapıp tarafınıza buradan dönüş yapacağım. Kalın sağlıcakla.

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Özür dilerim gecikme için anca fırsatım oldu. Test sonuçları temiz herhangi bir problem çıkmadı. Bir bilgisayarcıya danıştım, sorunu pek anlamadı açıkçası. Zaten illallah edip konuyu kısa kesip telefonu kapattı :D Anakart veri yollarını ve kuzey güney köprülerini incelemek gerekebilir, arıza tespit edilirse 700 TL civarı bir maliyeti olur ama sorun giderilemeyedebilir dedi... Bu bilgisayara 700 TL masraf etmem zaten param yok o kadar :D

Ekler

• WhatsApp Image 2020-12-04 at 17.25.31 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-04 at 17.25.31 (1).jpeg
    132 KB · Hit: 79
  • WhatsApp Image 2020-12-04 at 17.25.31.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-04 at 17.25.31.jpeg
    223.9 KB · Hit: 76
  • WhatsApp Image 2020-12-04 at 17.25.32.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-04 at 17.25.32.jpeg
    71 KB · Hit: 69

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
Sorun ekran kartında veya işlemcide olabilir. Sırayla şu testleri yapabilir misiniz?

OCCT, Furmark stabilite testi, Prime95. Eğer bir kapanma ve ekranda bir şeyler olursa konuya yazın.

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Not: Anakartın sıfır şuan vatan bilgisayarda 550 TL zaten :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorun ekran kartında veya işlemcide olabilir. Sırayla şu testleri yapabilir misiniz?

OCCT, Furmark stabilite testi, Prime95. Eğer bir kapanma ve ekranda bir şeyler olursa konuya yazın.
Teşekkürler ilginiz ve fikriniz için. 3 testten de geçti bilgisayar herhangi bir sorun çıkmadı. Eklemeyi unutmuşum.

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
O zamant OCCT VRAM veya VRAM hangisi ise tesi yapabilir misiniz?

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
1607095202522.png

VRAM testini yapıyorum o halde?

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin

Ekler

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    321.5 KB · Hit: 70

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
Lanetlenmişsin. Sorunu çözmek için ahını aldığın kişiden helallik alman lazım.

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Lanetlenmişsin. Sorunu çözmek için ahını aldığın kişiden helallik alman lazım.
Kesinlikle katılıyorum. Milyonda bir hissediyorum kendimi :D Nasıl saçma bir sorundur ve nasıl düzelmez o kadar denemeye rağmen...

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Özür dilerim gecikme için anca fırsatım oldu. Test sonuçları temiz herhangi bir problem çıkmadı. Bir bilgisayarcıya danıştım, sorunu pek anlamadı açıkçası. Zaten illallah edip konuyu kısa kesip telefonu kapattı :D Anakart veri yollarını ve kuzey güney köprülerini incelemek gerekebilir, arıza tespit edilirse 700 TL civarı bir maliyeti olur ama sorun giderilemeyedebilir dedi... Bu bilgisayara 700 TL masraf etmem zaten param yok o kadar :D
Bu durumda RAM'leri eleyebiliriz RAM'lerde sorun yok. Yukarıda başka testlerde yapmışsınız onlardan da geçmiş. Size tavsiyem sisteme format atın temiz kurulum yapın. Driverları parçaların kendi sitesinden en güncel olanı yükleyin ve öyle deneyin. Eğer öyle de olmazsa garantisi olan parçaları servise gönderin incelensin. Garantisi olmayan parçaları kendiniz iyi bir bilgisayarcı bulup teslim edin arıza tespiti yapsınlar. İstanbul'da vardır illaki hocam.

Top Bottom