Neler Yeni

70000 TL Bütçeye Üst Seviye Sistem Toplama

emrahe35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emrah
Bütçe
70000
Arkadaşlar merhaba,
Yazılım geliştirme + oyun için ince hesap üzerinden biraz araştırarak donanım seçimi yaptım. Bu donanımların uyumluluğu + darboğaz vb. gibi durumlarla karşılaşma riski olup olmadığı hakkında konunun ehli olanların yardımını bekliyorum.
Sadece intel core işlemci + msi anakart üzerinden araştırma yapıyorum. AMD ve ASUS anakarta bakmıyorum.

SİSTEM DONANIMI
  1. İşlemci: Intel Core i7-14700K 3.40GHz (Max. 5.60GHz) 20 Çekirdek 28MB L3 Önbellek Soket 1700 Tray İşlemci (TRAY İŞLEMCİ (KUTUSUZ) OLMASINDA SORUN YAŞAR MIYIM?)
  2. Anakart: MSI MPG Z790 CARBON WIFI Intel Z790 Soket 1700 DDR5 7600(OC)MHz ATX Gaming (Oyuncu) Anakart
  3. Ram: Patriot Viper Xtreme 5 PVX548G76C36K 48GB (2x24GB) DDR5 7600MHz CL36 Gaming Ram (Bellek) (PATRIOT NASIL BİR MARKA OLDUĞUNU BİLMESEM DE ÜRÜN ÖZELLİĞİNDEN DOLAYI SEÇTİM)
  4. Ekran kartı: MSI GeForce RTX 3060 Ventus 3X 12G OC 12GB GDDR6 192Bit DX12 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı (İŞLEMCİYLE UYUMLULUKTA SORUN ÇIKARTMA İHTİMALİ VAR MIDIR)
  5. SSD: WD Blue SN580 500GB 4000/3600MB/s M.2 NVMe GEN4 SSD Disk - S500G3B0E
  6. Kasa: MSI MPG Gungnir 300R Airflow Temperli Cam ATX Mid-Tower Gaming (Oyuncu) Kasa
  7. PSU: MSI MPG A850GF 850W 80 Plus Gold 140mm Full Modüler Gaming Power Supply (850W SEÇMEMİN SEBEBİ İLERLEYEN ZAMANDA FARKLI DONANIM SEÇTİĞİMDE PSU YETERSİZ KALMAMASI İÇİN)
  8. Soğutucu: MSI MAG CoreLiquid E360 360mm Siyah İşlemci Sıvı Soğutucu
Fiyat olarak incehesap.com'da 69.798₺ tutarken,
parça parça farklı yerlerden almam durumunda 65.542₺ tutuyor ancak güvenilir yerden almak da önemli.
Maddelerde belirttiğim donanım yerine şu olsa daha iyi olur gibi fikirlerinizi de alabilirim.
Görüş ve önerileriniz benim için önemli, şimdiden herkese teşekkürler.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,958
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Seçtiğin harici ekran kartıyla işlemcinin dahili GPU'su neredeyse kapışacak düzeyde hiç dengeli olmamış maalesef. Tek tek seçmek yerine direkt hazır olanlara yönelin.

emrahe35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emrah
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Seçtiğin harici ekran kartıyla işlemcinin dahili GPU'su neredeyse kapışacak düzeyde hiç dengeli olmamış maalesef. Tek tek seçmek yerine direkt hazır olanlara yönelin.

İnce Hesap Pc Toplama

Aslında hazır sistemleri inceledim ancak benim istediğim cpu + anakart + ram modelleri yerine ya daha düşük ya daha yüksek modeller seçilerek hazırlanmış. Bu yüzden bu konuda daha esnek davranıp hazır sistemi alıp sonra değiştirmek yerine seçerek kendim seçerek ilerlemek istedim.
Donanımda PSU, SSD, Ekran kartında değişiklikler yaptım yukarıdaki linkten bakabilirsiniz.
Bu ürünleri ince hesap'ta toplatarak almak mı daha mantıklı yoksa her ürünü farklı satıcılardan alıp kendim toplamam mı? Açıkçası bir yandan sistemi toplasınlar diye düşünüyorum diğer yandan aynı ürünleri farklı yerden alarak fiyatta en azından biraz düşüş yapabilirim diye düşünüyorum, arada kaldım.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,958
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
İnce Hesap Pc Toplama

Aslında hazır sistemleri inceledim ancak benim istediğim cpu + anakart + ram modelleri yerine ya daha düşük ya daha yüksek modeller seçilerek hazırlanmış. Bu yüzden bu konuda daha esnek davranıp hazır sistemi alıp sonra değiştirmek yerine seçerek kendim seçerek ilerlemek istedim.
Donanımda PSU, SSD, Ekran kartında değişiklikler yaptım yukarıdaki linkten bakabilirsiniz.
Bu ürünleri ince hesap'ta toplatarak almak mı daha mantıklı yoksa her ürünü farklı satıcılardan alıp kendim toplamam mı? Açıkçası bir yandan sistemi toplasınlar diye düşünüyorum diğer yandan aynı ürünleri farklı yerden alarak fiyatta en azından biraz düşüş yapabilirim diye düşünüyorum, arada kaldım.
Hâlâ çok dengesiz bir sistem. Söylediğimi uygulayın en temizi. Ana bileşenler daha önemlidir her zaman.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
936,339
Üyeler
147,112
Son üye
EgeAkkaya
Top Bottom