Neler Yeni

7500f oyunlarda yüksek cpu kullanımı ve düşük güç kullanımı

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Emrah Yıldırım
Neredeyse her oyunda olması gerekenden çok daha fazla CPU kullanımı oluyor ve GPU kullanımı stabil olmuyor. R6S 1440p ultra ayarlarda GPU kullanımı %80-100 arası gidip geliyor, CPU kullanımı %80-90 civarı, 1080p ultra oynarken fps 400 civarından 160'a kadar düşüyor bu stabil olmayan GPU kullanımı yüzünden. Warzone CPU kullanımı 1080p ultra %100'ün altına düşmüyor, GPU kullanımı yine stabil değil FPS 60'ın altına düşebiliyor. Last of Us Part 1 1080p ultra ayarlar, CPU kullanımı sabit %100, GPU %90 civarı düşük fps. Daha pek çok örnek var her oyunda aynı durum. Sistemi ilk aldığımda stok soğutucu ile gelmişti ve kullanım değerleri o zamanda çok yüksekti ve herhangi bir oyunu açtığımda çok kısa sürede 95 derecelere dayanıyordu. Daha sonra Thermalright Pearless Assassin aldım sıcaklık değerleri stres testinde 75 civarı olmaya başladı ancak yüksek kullanım ve düşük fps çözülmedi. Ayrıca CPU oyunlarda %100 kullanım olsa bile en fazla 35W civarı, Prime95 smallest fft testinde ise en fazla 50W güç tüketiyor. Bu yüksek CPU kullanımına sebep olan şeyin düşük güç tüketimi olduğunu düşünüyorum. BIOS ayarlarında EXPO ve RE-BAR aktif başka hiçbir şeyi ellemedim. BIOS güncel, chipset güncel, tüm sürücüler güncel, DDU ile farklı sürücüler denedim, temiz Windows kurulumu yaptım.

Özellikler:
7500f, 7700 XT, Gigabyte A620M H, 16GB tek slot DDR5 5600MHz, 650W PSU.

Top Bottom