Neler Yeni

Abdulhamid Han Hakkında Düşünceleriniz.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Osmanlının Arşivleri Topkapı Sarayındaki Arşivlerde Var. Genelkurmay arşivlerinde de var.
Ayrıca Çoğu Tarihçi 90.000 Şehit Sayısının Olmadığını söylüyor
Ayrıca Kazım Karabekir Paşa Günlüklerinde:
Enver paşanın milli mücadele için dönememesi için yapılan bir propaganda olduğunu da söylüyor
Bir düşün sence orda 78bin asker donarak ölmüş olabilir mi?Sayı oldukça fazla
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ne ortaokulu ayrıca nerden sallıyorsun bunları? Tarihten konuşucaksan konuş konuşmuycaksan kirletme güvenlik tarafına gidebilirsin.
KArdeşim bu kadar konuştuk.
liman von sanders'in de yazdığı ve devletin söylediğine göre 78 bin olarak geçiyor(sadece donarak ölenlerden bahsetmiyorum) ki kaynak da attım. O zaman çok sevdiğiniz Enver Paşa 7 yıl sansür uygulamasaydı_?

Apu Mühendisi

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,083
İsim
Lydranx
liman von sanders'in de yazdığı ve devletin söylediğine göre 78 bin olarak geçiyor(sadece donarak ölenlerden bahsetmiyorum) ki kaynak da attım. O zaman çok sevdiğiniz Enver Paşa 7 yıl sansür uygulamasaydı_?
Hocam 78.000 gerçekten Mantıksız.
Oldukça Mantıksız Hemde.
Bence Daha fazla gerilmeye gerek yok yeteri kadar konuştuk zaten

Süleyman ÇAKIR-

80+ Silver
En İyi Cevap
2
O zaman çok sevdiğiniz Enver Paşa 7 yıl sansür uygulamasaydı_?
Sansür konusunda bence haklı, ülkeyi savaşa sokan kişi, nerdeyse padişah rütbesinde olan kişiyi millet bir anda kötülemeye başlarsa savaş yetmezmiş gibi bir de iç karışıklıklarla uğraşırdık.

Excator23cm

80+ Gold
Enver paşayı sevdiğim yok evet tarihte 78 bin olarak geçiyor kaynaklarda da öyle ama bana çok mantıksız geliyor ortada aydınlık bir durum yok çok kafa karıştırıcı.Ayrıca sansür konusu mantıklı.

Apu Mühendisi

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,083
İsim
Lydranx
Sansür konusunda bence haklı, ülkeyi savaşa sokan kişi, nerdeyse padişah rütbesinde olan kişiyi millet bir anda kötülemeye başlarsa savaş yetmezmiş gibi bir de iç karışıklıklarla uğraşırdık.
Hocam Zaten Çok Karışıklık Vardı. Bence Mustafa Kemal Paşanın Milli Mücadelenin Başına Geçmesi iyi oldu.

LahmatsuDcr

80+ Silver
IV. Murat gibi kötü zamanlarda gelen bir padişah. Yenilikçi olmadığı için tutunamadı. Yenilikçi bir padişah olsaydı belki her şey çok daha farklı olabilirdi.

Excator23cm

80+ Gold
Yazım tarzın, üslup biçimin, Türkçeyi düzgün kullanamaman ile bunu doğruluyorum.
Kardeşim konu Tarih konusu benim hakkımda boş konuşup konuyu kirletmenin mantığı yok konuşmak istiyorsan özele gel.Konuyu kirletme.

LahmatsuDcr

80+ Silver
Hocam Zaten Çok Karışıklık Vardı. Bence Mustafa Kemal Paşanın Milli Mücadelenin Başına Geçmesi iyi oldu.
Zaten Enver Paşa'nın amacı Mustafa Kemal'in yerini almaktı milli mücadelede. Başaramadan vefat etti. Ama sevdiğimiz bir abimizdi.

Kardeşim konu Tarih konusu benim hakkımda boş konuşup konuyu kirletmenin mantığı yok konuşmak istiyorsan özele gel.Konuyu kirletme.
Off... Yine gelmiş bu. xD (banlanıp geri gelen kişiye)

Apu Mühendisi

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,083
İsim
Lydranx
Hocam Bence Şöyle Olduğunu Düşünüyorum:
Limon Van Sandersin Milli Mücadeleyi desteklemek İçin yazdığını
Neden:
Çünkü Almanlar 1.dünya savaşından sonra oldukça kötü duruma düştüler. Türkler Gibi bir kalkınma yapamadılar.
Hitlerde Bu yüzden Mustafa Kemal Paşaya Hayranlığını belirtiyor
Bence Liman von sanders ile ayarlanıp kaynaklara öyle geçirildi.
Milli mücadelede Başkaldırı Olmaması İçin ( İşte Bakın Enverin ittifakındaki adamlar bile 78.000 doğruluyor gibisinden )
(Sadece Olabilir diyorum)

Zaten Enver Paşa'nın amacı Mustafa Kemal'in yerini almaktı milli mücadelede. Başaramadan vefat etti. Ama sevdiğimiz bir abimizdi.

Off... Yine gelmiş bu. xD (banlanıp geri gelen kişiye)
Hocam Aslında Enver Paşanın Başa Geçmek İstemesi Normal Aslında
O zamanlar Mustafa Kemal Paşadan Daha Çok tanınıyordu
Daha fazla destekçisi vardı. Ona da hak veriyorum kısaca

LahmatsuDcr

80+ Silver
Hocam Aslında Enver Paşanın Başa Geçmek İstemesi Normal Aslında
O zamanlar Mustafa Kemal Paşadan Daha Çok tanınıyordu
Daha fazla destekçisi vardı. Ona da hak veriyorum kısaca
Yani yaşanan onca şeyden sonra başa gelmek istemesi garip. Zaten başa gelme arzusu o kadar büyüktü ki zamanında karşısında olduğu milletle Mustafa Kemal'i düşürmek için plan yapmıştı. Hırs her zaman iyi olamıyor.

Apu Mühendisi

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,083
İsim
Lydranx
Yani yaşanan onca şeyden sonra başa gelmek istemesi garip. Zaten başa gelme arzusu o kadar büyüktü ki zamanında karşısında olduğu milletle Mustafa Kemal'i düşürmek için plan yapmıştı. Hırs her zaman iyi olamıyor.
Hocam Dönemin Şartlarına Göre Değerlendirmek Lazım
Yani Enver Paşanın Modernize Ettiği ordu , teşkilatı mahsusa vs.
Ama Haklısınız Enver Paşa Hırslıydı. Ama Enver Paşa vatanını severdi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,904
Üyeler
140,574
Son üye
krynn
Top Bottom