Neler Yeni

Acer Nitro 5 i7-7700HQ-1050Ti dizüstü bilgisayar ısınma sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Utkan Genç
Selam dostlarım ben Utkan, Özyeğin üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği okuyorum ve bugün donanımarşivi kanalını yeni keşfettim ve foruma kayıt oldum.

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere acer marka dizüstü bilgisayarım var, bilgisayarı 2018 yazının ağustos ayında hepsiburadadan satın almıştım.
Bilgisayarda uzun süredir ısınma problemleri var, örneğin LoL oyununda dahi normalde 150-180 FPS alırken sürekli FPS droplar oluyor ve FPS 30 civarına düşüyor,bu sıkıntı da oyunumu çok etkiliyor kritik zamanlarda bana engel olabiliyor ki oyun oynamadığım zamanlarda youtubeden video, twitchden stream izlerken bile bilgisayar çok ısınmaya başlıyor klavyenin sol üstüne dokunduğumda tabiri caizse elim yanıyor.

Ayrıca bu problemlerden bıktığım için dün kendime masaüstü bir bilgisayar topladım oyun için ve evde yapacağım projeler için vs. fakat dizüstü bilgisayarımın heba olmasını istemiyorum çünkü onu okulda yazılım derslerinde, kütüphaneye ders çalışmaya giderken ve aynı zamanda ekstradan taşınabilir bir bilgisayar olarak kullanmak ve onu masaüstü bilgisayarım geldikten sonra bir şekilde canlandırmak istiyorum.

Eğer bu konu hakkında fikirleriniz var ise benimle paylaşmanızı isterim, özellikler de evde yapabileceğim şeylerse süper olur.

İyi forumlar dileklerimle..

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Selam dostlarım ben Utkan, Özyeğin üniversitesinde elektrik-elektronik mühendisliği okuyorum ve bugün donanımarşivi kanalını yeni keşfettim ve foruma kayıt oldum.

Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere acer marka dizüstü bilgisayarım var, bilgisayarı 2018 yazının ağustos ayında hepsiburadadan satın almıştım.
Bilgisayarda uzun süredir ısınma problemleri var, örneğin LoL oyununda dahi normalde 150-180 FPS alırken sürekli FPS droplar oluyor ve FPS 30 civarına düşüyor,bu sıkıntı da oyunumu çok etkiliyor kritik zamanlarda bana engel olabiliyor ki oyun oynamadığım zamanlarda youtubeden video, twitchden stream izlerken bile bilgisayar çok ısınmaya başlıyor klavyenin sol üstüne dokunduğumda tabiri caizse elim yanıyor.

Ayrıca bu problemlerden bıktığım için dün kendime masaüstü bir bilgisayar topladım oyun için ve evde yapacağım projeler için vs. fakat dizüstü bilgisayarımın heba olmasını istemiyorum çünkü onu okulda yazılım derslerinde, kütüphaneye ders çalışmaya giderken ve aynı zamanda ekstradan taşınabilir bir bilgisayar olarak kullanmak ve onu masaüstü bilgisayarım geldikten sonra bir şekilde canlandırmak istiyorum.

Eğer bu konu hakkında fikirleriniz var ise benimle paylaşmanızı isterim, özellikler de evde yapabileceğim şeylerse süper olur.

İyi forumlar dileklerimle..
MSİ afterburner ile bir oyundayken sıcaklık ve kullanım değerlerini test edip bizimle paylaşabilir misiniz ?

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
MSI afterburner görüntüsü atın, daha iyi yardımcı olalım. Ayrıca kasada temizlik yapmanı şiddetle öneririm.

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Utkan Genç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
MSİ afterburner ile bir oyundayken sıcaklık ve kullanım değerlerini test edip bizimle paylaşabilir misiniz ?
MSI afterburner görüntüsü atın, daha iyi yardımcı olalım. Ayrıca kasada temizlik yapmanı şiddetle öneririm.

Dostlar, LoL'de antrenman modu girdim ve dediğiniz programdan değerleri göstermeye çalıştım, 10 dakikalık oyuna girdiğim için belki maksimum sıcaklıklara çıkmamış olabilir ama 1-2 oyundan sonra daha da kötüye dönüyor, ayrıca screenshotlar da gözükmese de girdiği 10 dakikalık antrenman modunda cpu sıcaklığım ara ara 96 ya çıktı bir an kısayolu unuttuğum için SS alamadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bu arada dizüstünün temizliği evde sıradan bir insanın yapabileceği bir olay mıdır? temizlik yapayım derken bilgisayara zarar vermek istemiyorum fakat aynı zamanda corona virüsünden dolayı dışarı çıkıp bilgisayarcıya da götüremiyorum.

Ekler

• League of Legends_2020_04_17_02_36_40_481.png
    League of Legends_2020_04_17_02_36_40_481.png
    1.8 MB · Hit: 84
  • League of Legends_2020_04_17_02_38_09_199.png
    League of Legends_2020_04_17_02_38_09_199.png
    1.6 MB · Hit: 85
  • League of Legends_2020_04_17_02_42_23_585.png
    League of Legends_2020_04_17_02_42_23_585.png
    542.6 KB · Hit: 89

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
1 ay önce ASUS GL502VSK laptopumu, şimdiki fiyatlarına göre bedava sayılabilecek bir fiyata satmak zorunda kaldım. i7-7700HQ işlemci ve GTX 1070 ekran kartı vardı. Termal macun yenilemekten ve mümkünse içerisindeki bakır boruları (fanlar dahil) değiştirmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bunlar kesin çözüm olur mu bilemiyorum. Ben macunu değiştirdim, faydası olmadı. Bakır borular ve fanlar çok pahalı olduğu için uğraşmadım. Güç seçeneklerinden, en yüksek işlemci durumunu %99'a düşürmüştüm. Bu sınırlamayı yapmadığınız zaman, sıcaklık 90 derecenin üzerine çıkıyor. O laptop da Fortnite oynarken 90 fps'nin üzerine çıkamıyordum. Şuan kullandığım masaüstü bilgisayarda, Ryzen 5 1600 işlemci ve GTX 1650 super ekran kartı var. Fps 120'nin altına kolay kolay düşmüyor. Laptop ne kadar pahalı veya iyi özellikte olursa olsun, bir masaüstü etmiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Utkan Genç
1 ay önce Asus GL502VSK laptopumu, şimdiki fiyatlarına göre bedava sayılabilecek bir fiyata satmak zorunda kaldım. i7-7700HQ işlemci ve GTX 1070 ekran kartı vardı. Termal macun yenilemekten ve mümkünse içerisindeki bakır boruları (fanlar dahil) değiştirmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bunlar kesin çözüm olur mu bilemiyorum. Ben macunu değiştirdim, faydası olmadı. Bakır borular ve fanlar çok pahalı olduğu için uğraşmadım. Güç seçeneklerinden, en yüksek işlemci durumunu %99'a düşürmüştüm. Bu sınırlamayı yapmadığınız zaman, sıcaklık 90 derecenin üzerine çıkıyor. O laptop da Fortnite oynarken 90 fps'nin üzerine çıkamıyordum. Şuan kullandığım masaüstü bilgisayarda, Ryzen 5 1600 işlemci ve GTX 1650 super ekran kartı var. Fps 120'nin altına kolay kolay düşmüyor. Laptop ne kadar pahalı veya iyi özellikte olursa olsun, bir masaüstü etmiyor.

Haklısın hocam, laptop kesinlikle masaüstüyle aynı verime sahip değil ki zaten ben de bu durumdan dolayı masaüstü bilgisayar topladım ve gelmesini bekliyorum, fakat laptop her halükarda bana lazım olacak; seyahatlerimde derslerimde vs. bu yüzden satmak istemiyorum.

Önerilerinize gelince, termal macun değişim işlemi beni yapabileceğim bir işlem mi?

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Haklısın hocam, laptop kesinlikle masaüstüyle aynı verime sahip değil ki zaten ben de bu durumdan dolayı masaüstü bilgisayar topladım ve gelmesini bekliyorum, fakat laptop her halükarda bana lazım olacak; seyahatlerimde derslerimde vs. bu yüzden satmak istemiyorum.

Önerilerinize gelince, termal macun değişim işlemi beni yapabileceğim bir işlem mi?
Youtube'deki videolara bakıp yapabilirsiniz. Zor bir şey değil aslında. Laptopun içerisindeki boruların vidasını çıkarttıktan sonra işlemcinin üzerindeki eski macunu alkol ile temizleyip ince bir şekilde süreceksiniz. Videodaki vatandaş, macunu damlatıp bırakmış. Tamamen sürebilirsiniz.

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Dostlar, LoL'de antrenman modu girdim ve dediğiniz programdan değerleri göstermeye çalıştım, 10 dakikalık oyuna girdiğim için belki maksimum sıcaklıklara çıkmamış olabilir ama 1-2 oyundan sonra daha da kötüye dönüyor, ayrıca screenshotlar da gözükmese de girdiği 10 dakikalık antrenman modunda cpu sıcaklığım ara ara 96 ya çıktı bir an kısayolu unuttuğum için SS alamadım.

Hocam bu arada dizüstünün temizliği evde sıradan bir insanın yapabileceği bir olay mıdır? temizlik yapayım derken bilgisayara zarar vermek istemiyorum fakat aynı zamanda corona virüsünden dolayı dışarı çıkıp bilgisayarcıya da götüremiyorum.
Aslında değerler çok kötü değil, işlemci 90 derece ekran kartı 80 dereceyi geçmediği sürece olağanüstü bir durum yoktur. Büyük ihtimalle toz almanız ile birlikte 5 er derece sıcaklıkları düşecektir diye tahmin ediyorum. Eğer toz alma işe yaramaz ise termal macun işine girişilmeli. Ve termal macun değiştiriyorken çok nazik ve dikkatli olman lazım yapacağın tek bir hata bir donanım ya da direkt laptop un bozulmasına bile neden olabilir.

Gözünüzü korkutmak için vs. olmasın ama laptopların anakartlarının fiyatları laptoptan pahalı oluyor genelde, olurda bi hata yapıp vidayı VRAM in üstüne sıkarsanız falan diye söylüyorum, bozulma ihtimali çok ama çok düşük macun değiştiriyorken.

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Utkan Genç
Youtube'deki videolara bakıp yapabilirsiniz. Zor bir şey değil aslında. Laptopun içerisindeki boruların vidasını çıkarttıktan sonra işlemcinin üzerindeki eski macunu alkol ile temizleyip ince bir şekilde süreceksiniz. Videodaki vatandaş, macunu damlatıp bırakmış. Tamamen sürebilirsiniz.
Aslında değerler çok kötü değil, işlemci 90 derece ekran kartı 80 dereceyi geçmediği sürece olağanüstü bir durum yoktur. Büyük ihtimalle toz almanız ile birlikte 5 er derece sıcaklıkları düşecektir diye tahmin ediyorum. Eğer toz alma işe yaramaz ise termal macun işine girişilmeli. Ve termal macun değiştiriyorken çok nazik ve dikkatli olman lazım yapacağın tek bir hata bir donanım ya da direkt laptop un bozulmasına bile neden olabilir.

Arkadaşlar teşekkür ederim fikirleriniz için, masaüstü bilgisayarım gelir gelmez bu temizlik işini yapacağım.

Top Bottom