Neler Yeni

Aklıma muhteşem bir fikir geldi (Hem siyasi hem hayati)

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,993
Mutluluk benim için yaratılmışken, mutsuz olamam!
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Biliyorsunuz ki arkadaşlar, Türkiye bir haven of tax (vergi cenneti) ülkesi. İlla ki duymuşsunuzdur "benim vergilerim neden buralara harcanıyor" söylemini. Özellikle bir partiyi desteklemeyen insanlar, devletin o partilere maddi destek vermesinden yakınıyor. Ateist, deist veya agnostik arkadaşlarımız da vergilerin camilere harcanmasından dertli. Peki, bunu çözebileceğimiz bir yol var mı? Biraz önce oturmuş düşünürken aklıma bir fikir geldi. Bunu sizinle paylaşmak istedim. Okuduktan sonra eleştirilerinizi yazarsanız sevinirim.

Olay şöyle, herkesin verdiği vergi miktarı zaten sistemde bir yerde saklanıyordur. Diyelim ki x kişisi o ay 2000 TL vergi verdi. E-devlet'e bir modül getirerek veya ayrı bir sistem hazırlayarak x kişisinin 2000 tllik vergisinin harcanmasını istediği katagorileri seçmesini sağlayan bir sistem hazırlayacağız. Sonrasında x kişisi sisteme girip vergisinin nerelerde kullanılmasını istiyorsa oradan seçim yapabilir.

Örneğin seçiminde;
1 Camiler
2 Yollar
3 Eğitim kurumları
4 Hastaneler
kullandı.
Seçimi onayladıktan sonra 2000 tlsi bu 4 katagori içn bölünüp ilgili bakanlığın hesabına yatacak... İstediği zaman bu seçimleri değiştirebilir. Ve diyeceksiniz ki bazı arkadaşlar bazı katagorilere hiç para vermek istemeyecektir. Ona da şöyle bir çözüm bulabiliriz. Her alışverişten sonra faturalı veya faturasız bir şekilde zaten kdv alınıyor (not: Faturalı alınan kdvlerde harcanmasını istediği yeri seçebilir x kişisi). Alınan kdvlerde hiç para almayan yerlere yetecek kadar devlet verecek.. Ardından Tüm bu yapılacak olan her süreç şeffaf bir şekilde halka aktarılacak.

Bana mantıklı geldi. Sizlerin de fikirlerinizi merak ediyorum.
Lütfen saygı çercevesi içerisinde paylaşın fikirlerinizi!
@Besim Tibuk @Furkan Karagülle @Carl-S

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,993
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Bimmerx

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Sh900
Size öyle gelmiş olabilir. Nedenini de söyleyin lütfen..
Vergi alınmasının amacı her kesime hizmet etmektir (her ne kadar öyle olmasa da). Öyle ben şura vegimin gitmesini istiyorum sen şura istiyon o farklı bir yere gitsin derse bu sefer gerekli yerlere para çok az gider yada hiç gitmez. Diyelim ki dediğini yapmaya karar verdiler, bu dediğin hizmette çalışan kişiler olacak zaten ülkede bir sürü boş beleş meslek var daha fazla olmasının mantığı yok bence.

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,993
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Vergi alınmasının amacı her kesime hizmet etmektir (her ne kadar öyle olmasa da). Öyle ben şura vegimin gitmesini istiyorum sen şura istiyon o farklı bir yere gitsin derse bu sefer gerekli yerlere para çok az gider yada hiç gitmez. Diyelim ki dediğini yapmaya karar verdiler, bu dediğin hizmette çalışan kişiler olacak zaten ülkede bir sürü boş beleş meslek var daha fazla olmasının mantığı yok bence.
Ben burasını düşündüm ama takmadım. Bu sorun göz ardı edilemeyecek gibi duruyor.

Alfha13

80+ Silver
Bazı alanlarda gereksiz para birikimi, bazılarında da yetersiz para birikimi olacak. En mantıklısı vergilerin ortak bir havuza dökülüp oradan harcanması. Benim vergimle neden yol yapılıyor denmesi de bana saçma geliyor. Birileri o yoldan faydalanıyor, o yol halka hizmet için yapılıyor.

Yönetim düzgün olsa kimsenin, benim param nereye harcanıyor diye düşüneceğini sanmıyorum. Sorunları çözmez, halının altına süpürür anca.

Bura.K

80+ Silver
Saçma. Vergi veriyorsan verginin temel hizmetlere gittiğini anlarsın. Devlet sana hizmet verir karşılığında vergi bekler. Hem hizmet verip hemde aldığı vergiye karisilmasini istemez. Ekonomik denge denen bir şey vardır. Vergilerinin nereye gittiğini öğrenebilirsin ama onları yönlendiremezsin. Kamu kuruluşlarının bütçesi her yıl artar ve bu bütçe vergilerle karşılanır. Ne yani en az talep edilen kuruluş bütçe daralması yaşayacak ve işsizliğe, daralmaya ve ters yön hizmetine mi yol açacak? Çok saçma bir fikir.
Alınan kdvlerde hiç para almayan yerlere yetecek kadar devlet verecek.. Ardından Tüm bu yapılacak olan her süreç şeffaf bir şekilde halka aktarılacak.
Ayrıca alışveriş KDV'leri Çorum'un bütçesini bile karşılayamazken bakanlıkların bütçesini mi karşılayacak?

LineaTurco

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,013
İsim
Zeki Müren
Biliyorsunuz ki arkadaşlar, Türkiye bir haven of tax (vergi cenneti) ülkesi. İlla ki duymuşsunuzdur "benim vergilerim neden buralara harcanıyor" söylemini. Özellikle bir partiyi desteklemeyen insanlar, devletin o partilere maddi destek vermesinden yakınıyor. Ateist, deist veya agnostik arkadaşlarımız da vergilerin camilere harcanmasından dertli. Peki, bunu çözebileceğimiz bir yol var mı? Biraz önce oturmuş düşünürken aklıma bir fikir geldi. Bunu sizinle paylaşmak istedim. Okuduktan sonra eleştirilerinizi yazarsanız sevinirim.

Olay şöyle, herkesin verdiği vergi miktarı zaten sistemde bir yerde saklanıyordur. Diyelim ki x kişisi o ay 2000 TL vergi verdi. E-devlet'e bir modül getirerek veya ayrı bir sistem hazırlayarak x kişisinin 2000 tllik vergisinin harcanmasını istediği katagorileri seçmesini sağlayan bir sistem hazırlayacağız. Sonrasında x kişisi sisteme girip vergisinin nerelerde kullanılmasını istiyorsa oradan seçim yapabilir.

Örneğin seçiminde;
1 Camiler
2 Yollar
3 Eğitim kurumları
4 Hastaneler
kullandı.
Seçimi onayladıktan sonra 2000 tlsi bu 4 katagori içn bölünüp ilgili bakanlığın hesabına yatacak... İstediği zaman bu seçimleri değiştirebilir. Ve diyeceksiniz ki bazı arkadaşlar bazı katagorilere hiç para vermek istemeyecektir. Ona da şöyle bir çözüm bulabiliriz. Her alışverişten sonra faturalı veya faturasız bir şekilde zaten kdv alınıyor (not: Faturalı alınan kdvlerde harcanmasını istediği yeri seçebilir x kişisi). Alınan kdvlerde hiç para almayan yerlere yetecek kadar devlet verecek.. Ardından Tüm bu yapılacak olan her süreç şeffaf bir şekilde halka aktarılacak.

***** olmadığımızı varsayarak birine zorunlu para vermektense vergiler aşırı derecede azaltılsa mesela müslümanlar camii yaptırmak istiyorsa arsa alıp bağışla yaptırsalar hem kim nenkadar istiyorsa o kadar verir hem de istediği yere verir vermek istemeyen vermez mesrla bunu bir devletin yönetmesine gerek yok gönüllüler yönetse hem daha içten ve daha ucuza mâl olur bu işler

Besim Tibuk

80+ Gold

Örneğin seçiminde;
1 Camiler
2 Yollar
3 Eğitim kurumları
4 Hastaneler
kullandı.

Bunun yerine kişinin 2000 TL yeine 100 TL vergi vermesini sağlamak daha akıllıca.

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,993
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Saçma. Vergi veriyorsan verginin temel hizmetlere gittiğini anlarsın. Devlet sana hizmet verir karşılığında vergi bekler. Hem hizmet verip hemde aldığı vergiye karisilmasini istemez. Ekonomik denge denen bir şey vardır. Vergilerinin nereye gittiğini öğrenebilirsin ama onları yönlendiremezsin. Kamu kuruluşlarının bütçesi her yıl artar ve bu bütçe vergilerle karşılanır. Ne yani en az talep edilen kuruluş bütçe daralması yaşayacak ve işsizliğe, daralmaya ve ters yön hizmetine mi yol açacak? Çok saçma bir fikir.

Ayrıca alışveriş KDV'leri Çorum'un bütçesini bile karşılayamazken bakanlıkların bütçesini mi karşılayacak?
Buraları hiç düşünmemiştim. Olsun bilgi alışverişi yapmış olduk. Bu arada teşekkür ederim. Güzelce eleştirdiğin için..

Liberal Kenobi

80+ Bronze
Öyle ben şura vegimin gitmesini istiyorum sen şura istiyon o farklı bir yere gitsin derse bu sefer gerekli yerlere para çok az gider yada hiç gitmez.
o gerekli yerlere de bir bütçe ayrılsa sistem böyle çözülmez mi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şöyle demek istiyorum,
Gerekli yerlere bütçeler ayrılacak sonra e-devletten vatandaş vergilerinin nereye harcanmasını yine seçecek. Yani alınan vergilerden gerekli yerlere ayrılan bütçelerden sonra kalan vergiler vatandaşların isteğine göre harcanacak.

Top Bottom