Neler Yeni

Aklımı karıştıran inanç ile ilgili soru

Fear

80+
Aklımı karıştırıyor bu soru bazen

Yüce Allah nasıl karar veriyor yani bizim gibi bir bilinci var mı veya bir ruhu veya irade gibi aklıma bu geliyor, ama varlığının bir başlangıcı olmadığı yazıyor bazı kaynaklarda ozaman bu üstte yazılan ile çelişkiye mi giriyor
Allah düşünme ve ya herhangi dünyada yaptığımız her şeyi bizim alemimiz için yaratmıştır yani örnek veriyorum nefes almak bizim için yaratılmış bişey veya yer çekimi ve ya görmek ve ya yaşamak ? evet biraz garip ama yaşamak kavramı bile bizim için ayrı yaratılmış şeylerdir bunu açıklamak biraz zor sana nasıl anlatsam bilemedim ? Şöyle açıklamaya çalışayım bir bilgisayar oyunu yapıyorsun ve oradaki karaktere bir özellik veriyorsun ve o sadece ona özgü bir özellik yani senle alakası bile yok sen ona o yetkiyi verene kadar seni bilemez seni anlayamaz anlatabildimmi bilmiyorum :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnsanlar işte burda kuşkuya düşüyor. Tanrı ve melekleri insanlar ile karşılaştırıyorlar.

Sorgula (Biryere kadar)
Düşün (Biryere kadar)
Özgürlük (Biryere kadar)

Sonunda tanrıya bağlanman isteniliyor yukardakileri geçersen zaten dinin mantıksız olduğunu anlıyorsun.
Dinin neresi mantıksız acaba ? Sorgulamak ve Düşünmek veya Özgürlük bunlar senin elinde ayrıca dünya üzerindeki iradesi olan tek varlık biziz bu tamamen şans eseri midir acaba ? Sen hiç forumlarda takılan hayvan gördün mü :)

Hocam bilinç olursa ozaman bir başlangıç olmazmı ama başlangıcı yok diyor
Başlangıç veya bitiş bunlar bize özgü yaradılmış şeylerdir yine bilgisayar oyunlarından örnek vericem sen Bir yazılımcısın ve bir oyun kodladın o oyunun yaratıcısı sensin sen ne istersen o olur mesela sen bir karaktere yemek yeme gereksinimi verdin karakter yemek yemez ise ölür ama hiç yemek yeme hakkında bir şey vermezsen karakter yemeğin bile ne olduğunu bilmeyecektir öyle değil mi ?

Bir özet çıkarmak gerekirse yaratıcının alemi ile bizim alemimiz aynı değildir. Ve biz onun alemini göremediğimiz için beynimiz biraz yanabiliyor :D eğer onun alemini görebilseydik zaten herkes tanrıya inanır, inancın bir anlamı kalmazdı. Kısaca her şey düşünmekten ve doğru bir mantık kurmaya bakıyor.

Son düzenleme:
Top Bottom