Neler Yeni

(Alternatif Tarih) Osmanlı Devleti Yıkılmasaydı çökmeseydi olabilecek olaylar!

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
WW2.png

( 1. Senaryo Serv Türkiyesi )
1.Dünya Savaşından Sonra Osmanlı İmparatorluğu Çok Güç kaybetti Ve Batılı Güçler Osmanlı Topraklarındaki Amaçlarını gerçekleştirmek için Bop Projesini ve Serv Projesini Dayattı Osmanlı İmparatorluğundan Halktan ve askerden ses çıksa bile Damad Ferid Hükümeti Osmanlının parçalanmasına onay verdi Anadolu'daki Atatürk liderliğindeki Ankara Hükümeti Dirense bile Fazla dayamadı Ve 1921 Yılında Serv Anlaşması Kabul gördü Artık 3 kıtaya hükmetmiş koskoca devlet Sadece Kuzey iç anadolu'da 214,628 Km2 Alana Sıkışmış bir İngiliz Sömürgesi olurdu Büyük ihtimalle Anadolu'da bir Aynı Suddi arabistan veya BAE gibi bir islam şeriat emirliği olurdu Eğer öyle bir şey olsaydı Türk diye bir kavram olması zor olurdu Simdiki sahip olduğumun değerler Ayasofya 23 Nisan 30 ağustos zafer bayramı ve ne gibi değerlerimiz olmazdı büyük ihtimalle İstanbul ayasofya Kilise olması gündemde olurdu ve büyük ihtimalle osmanlının dışındaki topraklardaki türklerin soykırım haberleri ise gündemde olurdu 2. dünya savaşının başlaması ile ise ordusu olmayan zayıf bir ülke olan osmanlıyı işgal etmek inanılmaz şekilde kolay olurdu ve bu yüzden büyük ihtimalle osmanlı ww2 savaş alanı olurdu bi ruslar girerdi bi almanlar bi ingilizler savaş bittikten sonra ise büyük ihtimalle italyan sömürgesi anadolundaki topraklar yunanistan ile türkiye arasında paylaşıldı ve yunanistan izmir çanakkale aydın muğla gibi ege kıyısı alırken osmanlı ise antalya konya niğde topraklarını alırdı ww2 büyük ihtimalle amerika osmanlının konumu yüzünden büyük destek verirdi ve serv anlaşmasını amerika hafifletirdi büyük ihtimalle yabancı askerden oluşan ortalama bir orduya sahip olurduk diğer şey ise 1941 fransa suriyeye bağımsızlığı verirdi bunun yanında çukurnovadaki türk bölgelerin özerk bölge olma yüksek ihtimalle olasılı fazla olurdu ve büyük ihtimalle bir kaç kurt toprağı ile çukurnova türk bölgeleri türk özerk bölgesi olurdu ben burada 2 seçecek düşündüm birisi suriye sınırındaki türk bölgesinin bağımsız olup yoluna devam etmesi veya osmanlıya katılması ve 2. olasılı daha yüksek buldum bu yüzden bu bölgelerini osmanlıya verdim ondan sonra büyük ihtimalle ingilizlerin kan sömürge imparatorluğunun çöktükten sonra ise ülke bağımsız olurdu ve Simdiki ıraktan ummandan BAE suddi arabistan'dan pek farkı olmazdı.

Osmanlı İmparatorluğu 1910-1923.png

( 2. Senaryo Osmanlı İmparatorluğu Sağ salim çıktı )
bu senaryoda ise osmanlı ww1 girmedi balkan savaşlarını kazandı ve batılı güçlere karşı kendi milli çıkartlarını korudu bu senaryo olması en zor olasılıklardan birisi büyük ihtimalle öyle bir şey olsa bile Filistin bölgesi yüzünden osmanlı yine toprak verirdi Amerika ırağa girdiği gibi osmanlıya girmeyi denerdi bu deneme eğer başarılı olursa osmanlı R.İ.P eğer başarısızlıkta sonuçlanırsa ise osmanlı modern dünya'da Terör örgütleri dış ülkelerin baskısı gibi şeyler altında yaşardı giderdi
(3. Senaryo Osmanlı İmparatorluğu WW1 Girdi ama sonra işgal edinmedi)

Osmanlı Haritası 1918.png

Bu senaryoda ise osmanlı WW1 girdi ama sonrasıda işgal edinmedi ve atatürkün darbesi ile reform üstüne reform yaparak türkiye cumhuriyeti olurdu Kısacası Misak milli gibi bir şey olurdu güzel olurdu simdiki türkiyenin biraz toprak almış hali gibi

PEKİ YA SİZCE HANGİ ALTERNATİF TARİHLER OLABİLİRDİ OSMANLI YIKILMASAYDI OLABİLECEK OLAYLAR NE OLURDU YORUM KISMINA GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada not olarak eklemek istedim Baya yazım hatası ve baya A1 Türkçe terimi buldum :D Kusura bakmayın.

Yaptığım Haritalar benimdir

Max imre

80+ Bronze
Şahsi görüşümü söylersem Osmanlının yaptığı hata yeniçeri ocağını geç kaldırması(1826) ve devşirme sistemini(1703 ya da 1751) kaldırmasıdır. Milliyetçi isyanlar azalabilirdi böylelikle devşirmelerle.

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şahsi görüşümü söylersem Osmanlının yaptığı hata yeniçeri ocağını geç kaldırması(1826) ve devşirme sistemini(1703 ya da 1751) kaldırmasıdır.
Geç kaldırma nedeni Yeniçeri ocağının resmen devletene korku vermesidir hatta genç osman bu yüzden öldü ama bu kadar askerin yobazlaşması tabi osmanlının hatası.

Max imre

80+ Bronze
Geç kaldırma nedeni Yeniçeri ocağının resmen devletene korku vermesidir hatta genç osman bu yüzden öldü ama bu kadar askerin yobazlaşması tabi osmanlının hatası.
Yeniçeri ocağı 1600'lü yıllarda kaldırılsaydı ve devşirme sistemi kaldırılmasaydı daha iyi olurdu hocam devşirmelerle belki de milliyetçi isyanlar az olurdu 19. yüzyılda.

Örnekler:
Yunanistan 1829'da bağımsız olmuştur(Osmanlıdan ayrılıp bağımsız olan ilk millettir).
Romanya 1878'de bağımsız olmuştur.
Sırbistan 1878'de bağımsız olmuştur.
Karadağ 1878'de bağımsız olmuştur.
Bulgaristan 1878(Osmanlıya bağlı prenslik). Daha sonra 1908.
Arnavutluk 1912(Çoğunluğu Müslümandır. Osmanlıdan en son ayrılan millet diye geçer).
Araplar ve Ermenilerin 1. dünya savaşında milletçi isyanları. Zaten ondan öncede vardı tabi 19. yüzyılda.

Son düzenleme:

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
tarih ile keşkeler ile uğraşmak H M M M M M M
yani işte düşünsene sen koskoca 3 kıtaya hükmeden devletsin ama şuan sıkıştığın coğrafya bu ama tabi atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuz teşekkürler.

Yeniçeri ocağı 1600'lü yıllarda kaldırılsaydı ve devşirme sistemi kaldırılmasaydı daha iyi olurdu hocam devşirmelerle belki de milliyetçi isyanlar az olurdu 19. yüzyılda.
pek öyle düşünmüyorum devşirme sistemi büyük ihtimalle daha çok zarar verindi ama farklı bir düşünce yapısı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,992
İsim
Cdd Baran
İlgilendiği Kategoriler
Politik a Politik
yani işte düşünsene sen koskoca 3 kıtaya hükmeden devletsin ama şuan sıkıştığın coğrafya bu ama tabi atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuz teşekkürler.
fatih ten sonra osmanlı bilim bilgi osmanlısı çökmüştür oradan sonra zaten çok konuşulacak bir yok

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
fatih ten sonra osmanlı bilim bilgi osmanlısı çökmüştür oradan sonra zaten çok konuşulacak bir yok
Doğru söylüyorsun Ne kanuni ne yavuz ne diğer paşalar fatih kadar ileri görüşlü olamadı ne yazık ki.

Max imre

80+ Bronze
Pek öyle düşünmüyorum devşirme sistemi büyük ihtimalle daha çok zarar verindi ama farklı bir düşünce yapısı.
Hocam devşirmelerle belki de milliyetçi isyanlar az olurdu 19. yüzyılda. Yani bilemiyorum sizin fikrinize de sayım var :). Mesela neler olabilirdi devşirme kalkmasaydı?

Örnekler:
Yunanistan 1829'da bağımsız olmuştur(Osmanlıdan ayrılıp bağımsız olan ilk millettir).
Arnavutluk 1912(Çoğunluğu Müslümandır. Osmanlıdan en son ayrılan millet diye geçer).
Araplar ve Ermenilerin 1. dünya savaşında milletçi isyanları. Zaten ondan öncede vardı tabi 19. yüzyılda.

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
Hocam devşirmelerle belki de milliyetçi isyanlar az olurdu 19. yüzyılda. Yani bilemiyorum sizin fikrinize de sayım var :). Mesela neler olabilirdi devşirme kalkmasaydı?

Örnekler:
Arnavutluk 1912(çoğunluğu Müslüman olduğu için Osmanlıdan en son ayrılan millet diye geçer).
Evet onlar doğrudur ama pek bir şey değişeceği düşünmüyorum ama fikrine saygım var tabi.

andires42

80+ Silver
Sultan AbdülHamid Han ı tahtan indirmeyeceklerdi. Okuduğum bir kitapta Avrupa da bir futbol takımı kurmuş hepsi de adamlarıymış. Vefatından sonra düşmanları tarafından Masasının çekmecesini açılamamış içindeki çok önemli bilgileri yok etmişler. Usta bir marangoz . Ajanlık için gelen elçileri amacına ulaştırmadan geri gönderirmiş. Düşmanı düşmana kırdırarak hiç savaşmadan Osmanlı nın yıkılışını yavaşlatmış.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,809
Üyeler
138,413
Son üye
Hasankckrt
Top Bottom