Neler Yeni

AMD fx8300 İşlemci Asus M5A78L-M LX Anakartta Overclock Yapımı hakkında bilgi lütfen

Lythea

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mustafa
Merhabalar,
Başlıkta da göründüğü üzere AMD fx8300 İşlemci ve Asus M5A78L-M LX Anakartım var. İşlemciye Overclock yaparak voltajını yükseltmeden hızını 3.3 den 4.0 a çıkarttım stabil bir şekilde ısınmadan sorunsuz çalışıyor. Fakat araştırdım ki bazı insanlar bu işlemcinin hızını overclock yaparak 4.8 e kadar çıkartıp sorunsuz şekilde kullanıyorlar. Hatta birisi 5.0 e kadar çıkartmış, şu şekilde google da aratırsanız
AMD FX 8300 O.C Succesfull 5 Ghz görürsünüz sizde zaten. Ben ise biostan 4.1 e bile yükseltemiyorum. Yükseltiyorumda işlemciyi test ederken çekirdeklerden bir kaçı hata veriyor. Biraz daha araştırdım ve sonuç olarak aldığım cevap çekirdek voltajını yükseltmem gerektiğiymiş. Eğer yükseltirsem sorunun çözülüp 4.8 gibi değerlerde sorunsuz kullanabileceğimi söyledirler ve size şimdi soruyorum.

Ben bu işlemci voltajını bu anakartta nereden yükselteceğim? Ayarları nerede ve ne kadar yükselteceğim ?

Cevaplarınızı bekliyorum.

Not: 3 Fanlı kule Soğutucu Kullanıyorum.

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    137.3 KB · Hit: 89

Rootz

80+
@Rootz bi' el atın hocam be :D.

Aman hocam :D :D

Lafı dolandırmadan aşırı klasik bir cevap veriyorum hazırsanız; dostum anakartın VRM soğutucuları yok ve 4 pin CPU güç girişiyle FX8300'ü besleyemezsin. OC yaptığın taktirde o VRM'ler cayır cayır yanacaktır ve en iyi ihtimalle aşırı bir performans düşüklüğü yaşayacaksın. Hatta halihazırda işlemcinin Turbo özelliği devreye girdiğinde bile zaten performansın baya bir düşer. Sana önerim hiç overclock'a bulaşma, BIOS üzerinde "Advanced" sekmesinde bulunan 'Cool'n Quiet' ve 'Core C6 State' gibi seçenekleri devre dışı bırak.

Şimdi kontrol ettim BIOS bile eskide kalmış yani kartın miadı dolmuş. Eğer yeni sisteme gücün yetmiyorsa sana önerim eğer temizini bulabilirsen en az 970 Chipsetli bir anakart al. Örneğin M5A97 R2.0 veya MSI 970 Gaming tercih edebilirsin. Ha yok ben daha hardcore çalışırım dersen 990 chipsetli daha kaliteli bir anakart da bulabilirsin ama gereksiz masraf olur. Bunun haricinde mevcut durumda asla ve asla OC yapmanı önermiyorum.

Oldu mu :D @crazyreign

Edit: Bu durum ile ilgili saçımı başımı yolduran sıkıntımı nasıl çözdüğüme aşağıdaki konumdan göz atabilirsin.

Lythea

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Mustafa
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@Rootz hocam bana bu sistemi değiştirmeden rahatlıkla oc yapabileceğim bir anakart önerir misin ? Bütçe sıkıntılı o yüzden sadece anakart değiştirebilirim. Teşekkürler ilgin için.

Rootz

80+
@Rootz hocam bana bu sistemi değiştirmeden rahatlıkla oc yapabileceğim bir anakart önerir misin ? Bütçe sıkıntılı o yüzden sadece anakart değiştirebilirim. Teşekkürler ilgin için.

Alabileceğin pek fazla bir çeşit yok ayrıca sıfır bulman imkansız gibi. M5A97 R2.0 veya M5A99X Evo öneririm. Kesinlikle LE, LX gibi alt model kartlara yönelme. 970 veya bütçene göre 990 Chipsetli anakartlar işini görecektir.

Eğer bulabilirsen bizi de bilgilendir bulduğun modele bakalım.

Top Bottom