Neler Yeni

İnceleme AOC 24G2U vs VIEWSONIC XG2405 inceleme

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
Herkese selamlar, 2 monitör konusunda çok arada kalındığı için 2 monitörü de yakın zamanda arka arkaya kullanan biri olarak biraz olsun tecrübelerimi aktarmak istedim.

Bende bu iki monitör arasında kalmıştım ve Kasım 2020'de Vatan Bilgisayardan AOC 24G2U satın aldım. Benim için önemli özellikler;

-IPS
-144 Hz
-Pivot

olması bunun harici de masa titrediğinde monitörün sallanmamasıydı, çünkü ben direksiyon bağlıyorum masaya.

Viewsonic i görünüş olarak daha çok beğensemde, AOC un ayakları daha sağlam gözüktüğü ve USB girişleri olduğu için AOC aldım.

totalda 70 saate yakın kullandım kullanmadım, ekranda dikey çizgi belirdi ve monitör Ocak ayında garantiye gitti. Garantiden iade kararı çıktı ve bu kez şansımı Viewsonic XG2405 den yana kullandım, ilk gelen monitör ölü pikselliydi tekrar değişim oldu ve şuan 2 haftaya yakın bir süredir kullanıyorum.

Kendimce farklarından bahsedeyim.

Teknik özelliklere baktığımızda en büyük farkları;

- AOC'un sRGB oranı Viewsonic e göre daha yüksek.
- Viewsonic 1ms GTG, AOC 1ms MPRT
- AOC'da USB girişleri var.

-sRGB den başlayayım, eğer renklerin doygunluğunu çok fazla seviyorsanız, AOC bunu daha az bozulma oranı ile sağlayabiliyor, viewsonic de renkler daha erken bozulmaya başlıyor, fakat ben çok doygun renk yerine, daha doğal seviyorum ve iki monitörü de stok şekilde standart ayarlarda kullandım, karşılaştırmam da buna göredir.

-ms olayına gelecek olur isek benim bunu farketmem imkansız, rekabetçi olarak sadece R6 oynuyorum fakat hiç bir fark göremedim ki 5ms monitör de verseniz farkı zaten göremem.

-Hoparlörler bakımından ikisi de aynı diyebiliriz, gayet kötü hoparlörleri mevcut.

-XG2405 in en büyük eksilerinden birisi USB, kasanız uzaksa ve usblerle haşır neşir iseniz benim gibi harici bir hub alıyorsunuz XG2405 seçtiğinizde :)

-Kullanıştaki farklarından bahsedeyim kendimce. Ben ekranları parlak kullanamam, telefon olsun tablet olsun. Bu kısımda benim açımdan en büyük fark şu oldu, AOC da standart olarak parlaklık 90da geliyor, ve aslında oldukça parlak, fakat ben saatlerce gece başında oturmama rağmen gözlerime bir rahatsızlık vermedi, ve her defasında bu beni çok şaşırtıyordu, karanlıkta bile oynayabiliyordum. Viewsonic de ise parlaklık standart 100de geliyor ve ben bunu 50lere çekerek falan kullanıyorum, parlaklık çok olduğunda gözlerimi fazla yoruyor. Bunun sebebini bilmemekle beraber en temelde böyle bir fark deneyimledim.

-AOC da 1ms modunu hatırlamıyorum, viewsonic de ise 1ms aldığınızda parlaklık neredeyse yarı yarıya düşüyor, bunu göz önüne alın, ben 1ms açıkken kullanabilrim çünkü zaten o kıvamlarda kullanıyorum normal kullanımda. Bir diğer eksik ise, 1ms modunu açtığınızda Freesync devre dışı kalıyor, birinden birini tercih edeceksiniz. AOC da ise 1ms modu yoktu diye hatırlıyorum.

-Menü kullanışlığı, tuşların yeri açısından bence Viewsonic kat kat daha başarılı, standart üstten alta menü dizilimi, AOC ise aşağıda ve sağ sol yapılıyordu vs çok karmaşıktı, fakat AOC da yazılım var bu da bir +. o tuşlara gerek kalmıyor yazılım sayesinde.

-Ayak konusunda korktuğum başıma gelmedi Viewsonic in gayet dengeli ayağı var, herhangi titreme sallantı yapmıyor, eğer klavyeyi çapraz kullanıyorsanız ve alanınız dar ise, AOC u bi tık geriye atar bu durum çünkü ayakları çapraz geliyor ve klavyeyi engeller.

- AOC un pivotu biraz daha pürüzsüz çalışıyordu fakat ekranla fazla oynamıyorsanız bu çok önemli değil, XG2405 daha sert, belki zamanla yumuşar.

* Şimdi geleyim en ama en önemli detaya. Eminim çoğu kişi bu kısmı atlıyordur.

Arkadaşlar XG2405 in içinden DP kablosu çıkmıyor. Bu sebepten siz 2 monitörü de mağazadan alıp, AOC u DP kablosu ile, Viewsonic i HDMI ile bağlayıp görüntüye bakarsanız, Viewsonic i anında elersiniz. İkisi arasında kıyas yaparken aynı kablolar kullanılmalı. DP kablosu inanın hem keskinliği, hem parlaklığı hemde siyah gri arasındaki dengeyi inanılmaz ayarlıyor. Ben ilk kurduğumda gözüme çok gri gözükmüştü ekran, çoğu şeyi de dark modda kullandığım için biraz pişman olmuş gibiydim fakat zaten DP kablosu alacaktım, almışken güzel bişey alayım diye VESA sertifikalı Paugge marka DP kablosu aldım, ve aradaki farka gerçekten inanamazsınız. Aynı olayı AOC da denemiştim o da aynı şekilde HDMI ile çok daha kötü bir görüntü veriyor ekran, tam performansı kullanamıyorsunuz, o sebepten DP kablosuna sadece 144Hz diye bakmayın, eğer XG2405 iniz varsa bence hemen bir DP kablosu edinin.

İki monitörü de kullanan biri olarak bu monitörler arasında kalan kişilerin kendi bildiğim kadarı ile sorularını cevaplayabilirim, AOC un menülerine falan bakamam sadece çünkü malum iade oldu.

bariskarali

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,885
İsim
Barış Karalı
Eline sağlık. Biraz da fotoğraflandırırsan bir dahakine çok daha iyi olur. :D

Parzival97

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
927
İsim
Ethem Karahan
Güzel bir rehber elinize sağlık. Fakat iki monitör de 1 Ms MPRT. Viewsonic'te yanlış bilgilendirilmiş sanırım. Panelleri panda panel, yani biri 1 Ms GtG iken diğeri 1 Ms Mprt olamaz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güzel bir rehber elinize sağlık. Fakat iki monitör de 1 Ms MPRT. Viewsonic'te yanlış bilgilendirilmiş sanırım. Panelleri panda panel, yani biri 1 Ms GtG iken diğeri 1 Ms Mprt olamaz.
Doğrudur hocam, sitedeki verilerde bunlar yazıyordu sanırım ben zamanında araştırırken farkları sıralamıştım ama dediğim gibi benim anlamam imkansız, Hz olsa neyse onu gözüm hemen ayırt eder fakat 10ms olsa yine anlamam sanıyorum :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eline sağlık. Biraz da fotoğraflandırırsan bir dahakine çok daha iyi olur. :D
AOC ile sadece kurduktan sonra fotoğrafları var tabi elimde fakat, Viewsonic için bi kaç çekim yapabilirim, özellikle eğer kameraya yansıtabilirsem HDMI ve DP farkını göstermek isterim. AOC a dair elimde şuan ilk kurulum harici dikey çizgi hatasının görselleri var :D Çıktı alıp garantiye göndermiştim.

Parzival97

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
927
İsim
Ethem Karahan
Doğrudur hocam, sitedeki verilerde bunlar yazıyordu sanırım ben zamanında araştırırken farkları sıralamıştım ama dediğim gibi benim anlamam imkansız, Hz olsa neyse onu gözüm hemen ayırt eder fakat 10ms olsa yine anlamam sanıyorum :D
Bende çok anlayacağımızı sanmıyorum da ben iki monitör üzerine çok araştırma yaptım. Görüntü kalitesi bakımından AOC bir tık daha önce, tepki süresi bakımından da çok çok küçük bir farkla Viewsonic önde. O çok küçük fark da ne kadar anlaşılırsa artık.

Bu arada bende AOC kullanıyorum ve dediğiniz full parlaklıkta kullanıyorum (Yazılımından mod seçtiğim için parlaklık değiştirmeme izin vermiyor.) ve o parlaklığa rağmen sizde olduğu gibi gözüm hiç yorulmuyor ekran başındayken.
Ama aynı karanlıkta telefon kullandığımda en düşük parlaklığa alıyorum çoğu zaman. Bu olay benim de dikkatimi çekti siz anlatınca.

Top Bottom