Neler Yeni

Arctic LF II 240 kullanarak stok 11600K'nın ideal sıcaklıkları ne olmalıdır?

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Erdem
Herkese selam.

2 gün önce Teknobiyotik'ten Arctic Liquid Freezer II 240 (rev 7.) sıvı soğutucu aldım ve dün montajını tamamladım. Termal macun olarak kendi kutusundan çıkan MX-5 macunu kullandım. Stok (overclocksuz) i5 11600K ile birlikte kullanıyorum. Ölçtüğüm sıcaklık değerleri aşağıdaki şekildedir:

Boşta: 32-33 derece.

Cinebench R23 ile %100 yük altında: 65-66 derece.

Sizce bu sıcaklık değerleri ideal midir?

Radyatöre itme-çekme sistemi uygulanarak yani önde 2 fan iterek ve arkadan 2 fan çekerek montaj yapsam sıcaklık değerleri kayda değer şekilde düşer mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Erdem
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıcaklıklar gayet güzel boşuna masrafa gerek yok.
Ama sanki boştaki değer biraz fazla gibi geldi bana. Overclocksuz olmasına rağmen boşta 32-33 derece olması çok mantıklı gelmiyor. Evde zaten yedek 2 tane fan var. Akşam onları da ekleyerek 2 önden 2 arkadan push-pull yapayım diyorum. Eğer hala bir değişiklik olmazsa MX-5'i silip MX-4 sürmeyi düşünüyorum. Çünkü biraz araştırdım ve MX-5 ile ilgili yorumlar çok iç açıcı değil. Ben evde MX-4 olmasına rağmen kutudan çıkan olsun, orijinal olsun ve MX-5 daha iyidir diye sürmüştüm.

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Erdem
Evde 2 tane yedek fan olmasına rağmen daha performanslı fan almaya karar verdim ve toplam 4 tane SilverStone Air Blazer 120RW ARGB fan aldım. Radyatörün üstündeki sıvı soğutucu ile birlikte gelen orjinal 2 tane Arctic P12 fanları söktüm ve SilverStone Air Blazer 120RW ARGB fanlarını 2 önde 2 arkada push-pull kurulumu şeklinde radyatöre montajladım. Sonuç gerçekten inanılmaz. Artık işlemci sıcaklığı;

Boşta: 23-24 derece
%100 yük altında (Cinebench R23 ile): 54-55 derece

Fan bu kadar etkiler mi diyordum da gerçekten etkiliyormuş. Tam 10 derece birden düştü.

Bu değişimin bariz sebebi tabii ki push-pull sisteminin çok verimli olması. Ama bunun yanında bir diğer önemli etken SilverStone Air Blazer 120RW ARGB fanların Arctic P12 fanlardan çok daha performanslı olması. Çünkü değerler ortada:

Arctic P12 PWM PST:
Hava akışı: 56.3 CFM
Statik basınç: 2.20 mm H2O
Maksimum fan hızı: 1800 RPM

SilverStone Air Blazer 120RW ARGB :
Hava akışı: 93.97 CFM
Statik basınç: 3.53 mm H2O
Maksimum fan hızı: 2200 RPM

Phanzox

80+ Silver
Evde 2 tane yedek fan olmasına rağmen daha performanslı fan almaya karar verdim ve toplam 4 tane SilverStone Air Blazer 120RW ARGB fan aldım. Radyatörün üstündeki sıvı soğutucu ile birlikte gelen orjinal 2 tane Arctic P12 fanları söktüm ve SilverStone Air Blazer 120RW ARGB fanlarını 2 önde 2 arkada push-pull kurulumu şeklinde radyatöre montajladım. Sonuç gerçekten inanılmaz. Artık işlemci sıcaklığı;

Boşta: 23-24 derece
%100 yük altında (Cinebench R23 ile): 54-55 derece

Fan bu kadar etkiler mi diyordum da gerçekten etkiliyormuş. Tam 10 derece birden düştü.

Bu değişimin bariz sebebi tabii ki push-pull sisteminin çok verimli olması. Ama bunun yanında bir diğer önemli etken SilverStone Air Blazer 120RW ARGB fanların Arctic P12 fanlardan çok daha performanslı olması. Çünkü değerler ortada:

Arctic P12 PWM PST:
Hava akışı: 56.3 CFM
Statik basınç: 2.20 mm H2O
Maksimum fan hızı: 1800 RPM

SilverStone Air Blazer 120RW ARGB :
Maksimum fan hızı: 2200 RPM
Hocam keşke hava akışı ve statik basıncı birbirine yakın fanlar alsaydınız ancak değerler yine çok güzel.Az daha uğraşsanız işlemci eksi derecelere düşecek:kekw:

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
768
İsim
Fatih Ayhan
Gereksiz bir yükseltme olmuş yine de. Boşta 30 derece de %100 yük altında 60 derece dolaylarında olması gayet normal ve hiçbir sıkıntı yaşatmayacak sıcaklık değerleri.

R3b311i0n_01

80+ Bronze
silindi

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Erdem
Gereksiz bir yükseltme olmuş yine de. Boşta 30 derece de %100 yük altında 60 derece dolaylarında olması gayet normal ve hiçbir sıkıntı yaşatmayacak sıcaklık değerleri.

Evet 30-60 derece değerleri çok yüksek değildi aslında. Yani işlemciye zarar verecek sıcaklıklar değil. Ama Arctic LF II 240 sıvı soğutmanın çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu bildiğim için olmuşken en iyisi olsun dedim. Yani maddi koşullar el verdiği sürece neden daha iyisi olmasın ki? :)

Ayrıca yapmayacak olsam bile böylelikle overclock imkanı da doğmuş oldu. ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kısacası marka kötülemek gibi olmasın ama Arctic bence fan işini yapamıyor. Arctic' in sıvı soğutmasını ya da hava soğutmasını aldıktan sonra üzerindeki fanlar kesinlikle daha iyi fanlarla değiştirilmesi gerekiyor ve bence en kaliteli fanları da Silverstone ile Noctua üretiyor. Çünkü bu markalar hakkındaki yorumlar özellikle performans anlamında çoğunlukla olumlu.

htc.husnu

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
644
İsim
Hüsnü Turan ÇETİN
Instagram
@htc.husnu
Herkese selam.

2 gün önce Teknobiyotik'ten Arctic Liquid Freezer II 240 (rev 7.) sıvı soğutucu aldım ve dün montajını tamamladım. Termal macun olarak kendi kutusundan çıkan MX-5 macunu kullandım. Stok (overclocksuz) i5 11600K ile birlikte kullanıyorum. Ölçtüğüm sıcaklık değerleri aşağıdaki şekildedir:

Boşta: 32-33 derece.

Cinebench R23 ile %100 yük altında: 65-66 derece.

Sizce bu sıcaklık değerleri ideal midir?

Radyatöre itme-çekme sistemi uygulanarak yani önde 2 fan iterek ve arkadan 2 fan çekerek montaj yapsam sıcaklık değerleri kayda değer şekilde düşer mi?
Bende benim işlemci sıvı soğutmada boşta 45 te iken aeviniyordum 😂
R5 3600 ve Silverstone PF240 MM

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Erdem
Hocam keşke hava akışı ve statik basıncı birbirine yakın fanlar alsaydınız ancak değerler yine çok güzel.Az daha uğraşsanız işlemci eksi derecelere düşecek:kekw:
Birbirine yakın nasıl yani hocam anlamadım? :oops:

Dahası  
Reaksiyon skoru
37
İsim
Erdem
Bende benim işlemci sıvı soğutmada boşta 45 te iken seviniyordum 😂
R5 3600 ve Silverstone PF240 MM
Valla hocam benim gibi 2 ön 2 arka itme-çekme yapsanız düşer diye düşünüyorum. Onun dışında sizdeki fanlar da zaten SilverStone Air Blazer 120RW ARGB ile aynı modeldir herhalde. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yakın hocamda ben olsam biraz daha yakın değerleri tercih ederdim.Ancak şu anki haliyle gayet iyi.
Evet hocam bence de şuan gayet iyi daha fazlasına gerek yok artık ellemeyeceğim sonuçta Dünya rekoru kırmaya çalışmıyoruz. :D

Sadece öğrenmek için soruyorum.

Bu iki değerlerin birbirine yakın olması mı? Çünkü radyatördeki fanların dördü de aynı model zaten o yüzden.

Phanzox

80+ Silver
Sadece öğrenmek için soruyorum.

Bu iki değerlerin birbirine yakın olması mı? Çünkü radyatördeki fanların dördü de aynı model zaten o yüzden.
Benim bildiğim pull push sistemlerde öyle.

Top Bottom