Neler Yeni

aRGB Fan ve Sıvı Soğutucu Kabloları Hakkında Yardım

Arkadaşlar fanları bağlayıp sistemi kurmuştum ancak tek tek bütün fanların kablolarını sys_fan girişlerinden taktım. 5 tane kablo bağlantısı hoşuma gitmediği için komple söktüm ve daha temiz bir kurulum yapmak istiyorum, yardımlarınıza ihtiyacım var, kafam karıştı. Önceki halinde cpu sıcaklığına bağlı olarak cpu fan hızı hatta kasa fan hızları bile hiç değişmiyordu, muhtemelen bir hata yaptım, tekrar baştan kuruyorum. Sıcaklığa bağlı fan hızları, cpu sıvı soğutma hızı vs. otomatik yükselsin, bütün argbler senkronize olsun istiyorum.

Anakart: MSI Z590 Tomahawk modeli. Üzerinde 2 tane jrainbow, 2 tane jrgb, 6 tane sys_fan, 1 pump fan, 1 cpu fan girişi var.

Fan: Elimde 6 tane lian li st 120 fan var. 2 tanesi sıvı soğutucunun üzerinde, 4 tanesi kasa giriş-egzoz fanı olarak bulunuyor. Fanlardan çıkan 2 kablo ve fan kutu içeriğindeki kablolar şu şekilde:

20211230_151044.jpg
20211230_151147.jpg

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

SORULARIM

1- Sıvı soğutucunun pompasından 1 tane kablo çıkıyor, bu kablo 2'ye bölünüyor. Bir ucu sata kablosu, diğer ucu tek bir incecik kablodan oluşan bir kablo. Bu incecik kabloyu CPU_FAN'a mı, PUMP_FAN'a mı takmalıyım? Diğer sata kablosunu psu dan gelen sataya bağlıyorum, doğru herhalde?

2- Sıvı soğutucunun fanlarını ne şekilde bağlamalıyım? 2 kablo çıkıyor, alttaki fotodaki kablo güç kablosu oluyor galiba. 2 fandan çıkan bu kabloları tek kabloya çeviren kabloya takıp, bu kablonun diğer ucunu CPU_FAN girişine takıyorum, doğru mu? Alternatif üstteki kutu içeriği fotosunda bu kabloları birleştirmeye yarayan aparat var, onu mu kullanmam lazım? Yoksa ikisini birleştirip anakarta bağlasam yeterli mi, anakarttan güç alabiliyor mu 12v fanlar? Üstteki aparatı takarsam sata bağlantısından güç alıyor.

Screen Shot 2021-12-30 at 3.25.05 PM.png

3- Kasada 4 tane fan var, her birinden 4 tane üstteki fotodaki kablodan çıkıyor, 4 tane de alttaki fotodaki kablodan çıkıyor.
Screen Shot 2021-12-30 at 3.28.00 PM.png

Bu yandan tırnaklı olanlar aRGB - led kablosu diye biliyorum. Hem 4 kasa fanının, hem de 6 tane sıvı soğutucu fanının kablolarını birleştirip tek bir çıkış yapıyorum. 6 fandan gelen aRGB kablolarının birleştiği bu tek kabloyu anakartın hangi girişine takıyorum? jrainbow girişine takıyorum, doğru mu?

4- Kasanın güç kablolarını, sıcaklığa göre otomatik fan hızı ayarlanması için ne şekilde takmam gerekiyor? Üstte fan kutu içeriği fotosunda bir tane aparat var bu kabloları birleştirmeye yarayan, 4 tane kasa fanının güç kablosunu buraya bağlayabilirim hız kontrolü için. Bu kontrolcüden bir kablo çıkıyor ve ikiye ayrılıyor. Bir ucu sata kablosu, 12v güç almak için. Diğer ucu ise alttaki soketli kablo, içinde 2 tane kablo var- fotodaki gibi 4 değil, 2si boş. Bu şekilde doğru ise, bu alttaki soketi anakartın hangi girişine takmam gerekiyor? Tüm fanların güç kontrolü için hangi soketi takıyoruz, sys fan mı? Ben önceden her fanı tek tek sys_fandan bağlamıştım, görüntü kirliliği oluşturuyordu.

Uzun oldu ama anlayan birisi numara sırasına göre cevaplayabilirse çok faydalı olacak. Ben kendime göre kullanım kılavuzlarına bakarak bir defa topladım, her şey çalışıyordu ama kontrol edilemiyordu :D

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Sıvı soğutucunun pompasından 1 tane kablo çıkıyor, bu kablo 2'ye bölünüyor. Bir ucu sata kablosu, diğer ucu tek bir incecik kablodan oluşan bir kablo. Bu incecik kabloyu CPU_FAN'a mı, PUMP_FAN'a mı takmalıyım? Diğer sata kablosunu psu dan gelen sataya bağlıyorum, doğru herhalde?
Sata kablosu zaten pompa güç alıp çalışabilsin diye diğer kablo ise pompanın kaç RPM de çalıştığını görmene yarıyor onu PUMP FAN e takacaksın
Sıvı soğutucunun fanlarını ne şekilde bağlamalıyım? 2 kablo çıkıyor, alttaki fotodaki kablo güç kablosu oluyor galiba. 2 fandan çıkan bu kabloları tek kabloya çeviren kabloya takıp, bu kablonun diğer ucunu CPU_FAN girişine takıyorum, doğru mu?
Evet o fandan çıkan resmini koyduğun 4 pinli kabloyu çoklayıcıya taakcaksın sonra çoklayıcıyında CPU FAN a takacaksın
Bu yandan tırnaklı olanlar aRGB - led kablosu diye biliyorum. Hem 4 kasa fanının, hem de 6 tane sıvı soğutucu fanının kablolarını birleştirip tek bir çıkış yapıyorum. 6 fandan gelen aRGB kablolarının birleştiği bu tek kabloyu anakartın hangi girişine takıyorum? jrainbow girişine takıyorum, doğru mu?
Bu resmini koyduğun kablonun ucu 5V ARGB girişine girmez, özel bir konektör gibi gözüküyor muhtemelen kasanın kontrolcüsüeine takılması gerekiyor.
Kasanın güç kablolarını, sıcaklığa göre otomatik fan hızı ayarlanması için ne şekilde takmam gerekiyor? Üstte fan kutu içeriği fotosunda bir tane aparat var bu kabloları birleştirmeye yarayan, 4 tane kasa fanının güç kablosunu buraya bağlayabilirim hız kontrolü için. Bu kontrolcüden bir kablo çıkıyor ve ikiye ayrılıyor. Bir ucu sata kablosu, 12v güç almak için. Diğer ucu ise alttaki soketli kablo, içinde 2 tane kablo var. Bu şekilde doğru ise, bu alttaki soketi anakartın hangi girişine takmam gerekiyor? Tüm fanların güç kontrolü için hangi soketi takıyoruz, sys fan mı? Ben önceden her fanı tek tek sys_fandan bağlamıştım, görüntü kirliliği oluşturuyordu.
PWM Çoklayıcısı satın alacaksın ve o PWM çoklayıcısını herhangi bir SYS FAN girişine takacaksın. Sonra çoklyacının diğer uçlarına da fanları takacaksın. Bu şekilde tek 1 tane SYS FAN girişinden bütün fanlarının hızını kontrol edebilceksin ve çoklayıcı olduğu için görüntü kirliliği olmayacak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle teşekkür ediyorum hocam bilgiler için. 1-2 tamamdır.
Bu resmini koyduğun kablonun ucu 5V ARGB girişine girmez, özel bir konektör gibi gözüküyor muhtemelen kasanın kontrolcüsüeine takılması gerekiyor.
Evet bir tane uzun kablo var, bu girişleri ona takıyorsun, diğer ucu klasik aRGB çıkışı oluyor alttaki şekilde. 6 fanın hepsinden gelen bu ucu nereye takmam gerekiyor? Ekstra bir kontrolcü gerekli mi?
Screen Shot 2021-12-30 at 3.37.29 PM.png

PWM Çoklayıcısı satın alacaksın ve o PWM çoklayıcısını herhangi bir SYS FAN girişine takacaksın. Sonra çoklyacının diğer uçlarına da fanları takacaksın. Bu şekilde tek 1 tane SYS FAN girişinden bütün fanlarının hızını kontrol edebilceksin ve çoklayıcı olduğu için görüntü kirliliği olmayacak.

Fanların yanından alttaki fotoda ortada görünen parçadan çıktı, bu çoklayıcı oluyor herhalde, bunu kullanabilir miyim?

20211230_151147.jpg

Kullandım diyelim, çıkış ucuna takılan kablonun bir tane sata, bir tane de alttaki fotodaki kablodan çıkıyor ama 2 pin dolu - 2 pin boş. Bunu sys_fan a mı takmalıyım? Bir defa bu şekilde denedim ama fanlar hep full hızda çalıştı.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Evet bir tane uzun kablo var, bu girişleri ona takıyorsun, diğer ucu klasik aRGB çıkışı oluyor alttaki şekilde. 6 fanın hepsinden gelen bu ucu nereye takmam gerekiyor? Ekstra bir kontrolcü gerekli mi?
Tam anlamadım sıvı soğutucunun ve kasanın kontrolcüsü ayrı mı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Fanların yanından alttaki fotoda ortada görünen parçadan çıktı, bu çoklayıcı oluyor herhalde, bunu kullanabilir miyim?
Evet o parça çoklayıcı, ama o çoklayıcıya PSU dan veya anakarttan güç vermezsen çalışmaz. Fanları çoklayıcıya tak sonra resimde çoklayıcının bir sağındaki sata kablosunun bir ucunu çoklayıcının üstündeki farklı olan girişe takacaksın sanırım, diğer ucu ise zaten psu ya girecek ama kontrolcüye sata dan güç verirsen fanların hızını kontrol edemezsin onun bir de başka bir kablosu olmalı anakarttaki sys fan girişine takabilmen için resimlerle anlamak ve anlatmak biraz zor ama şunu söyleyeyim eğer hızını kontrol etmek istiyorsan elinde sonunda bir şekilde anakarttaki sys fan veya cpu fan girişine bir şekilde takman lazım

Son düzenleme:

DePiedra54

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
229
İsim
Eren Bilal Cihan
Öncelikle teşekkür ediyorum hocam bilgiler için. 1-2 tamamdır.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Kullandım diyelim, çıkış ucuna takılan kablonun bir tane sata, bir tane de alttaki fotodaki kablodan çıkıyor ama 2 pin dolu - 2 pin boş. Bunu sys_fan a mı takmalıyım? Bir defa bu şekilde denedim ama fanlar hep full hızda çalıştı.

Alıntıyı görüntüle 3 pinli kablo aRGB kablosu onu anakartta 5v ADDRGB girişine bağlarsan fanların rengini animasyonların yazılım üzerinden kontrol edebilirsin

Hocam kontrolcü derken neyi kastettiğinizi anlamadım?

Sıvı soğutucunun pompadan çıkan kabloları zaten dediğiniz şekilde bağladım. Radyatörün üstünde 2 tane fan var, onun kabloları var sadece toplam 4 tane.

Kasada da aynı model fandan 4 tane daha var.

Kasanın üzerinde kendine ait bir kontrolcü gelmedi ama fanları set olarak aldığımdan fotodaki kablo&pwm çoklayıcı setten 2şer tane var.

@DePiedra54 hocam addrgb girişi yok.

2 tane jrainbow, 2 tane jrgb, 6 tane sys_fan, 1 pump fan, 1 cpu fan girişi var.

jrainbow girişi argb girişi oluyor diye biliyorum, doğru mu?

Evet o parça çoklayıcı, ama o çoklayıcıya PSU dan veya anakarttan güç vermezsen çalışmaz. Fanları çoklayıcıya tak sonra resimde çoklayıcının bir sağındaki sata kablosunun bir ucunu çoklayıcının üstündeki farklı olan girişe takacaksın sanırım, diğer ucu ise zaten psu ya girecek ama kontrolcüye sata dan güç verirsen fanların hızını kontrol edemezsin onun bir de başka bir kablosu olmalı anakarttaki sys fan girişine takabilmen için resimlerle anlamak ve anlatmak biraz zor ama şunu söyleyeyim eğer hızını kontrol etmek istiyorsan elinde sonunda bir şekilde anakarttaki sys fan veya cpu fan girişine bir şekilde takman lazım
Hocam şimdi anladım mantığı,
Ama o kontrolcüden 2 kablo çıkıyor. 12v-GND yazan 2 kablo sata kablosuna giriyor. Fakat PWM-SP yazan 2 kablo aşağıdaki gibi bir çıkışa sahip. Bunu çıkışı sys_fan girişine takınca mantıken güce satadan, hızı anakarttan alması gerekmez mi?

Son düzenleme:

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Hocam kontrolcü derken neyi kastettiğinizi anlamadım?

Sıvı soğutucunun pompadan çıkan kabloları zaten dediğiniz şekilde bağladım. Radyatörün üstünde 2 tane fan var, onun kabloları var sadece toplam 4 tane.

Kasada da aynı model fandan 4 tane daha var.

Kasanın üzerinde kendine ait bir kontrolcü gelmedi ama fanları set olarak aldığımdan fotodaki kablo&pwm çoklayıcı setten 2şer tane var.

@DePiedra54 hocam addrgb girişi yok.

2 tane jrainbow, 2 tane jrgb, 6 tane sys_fan, 1 pump fan, 1 cpu fan girişi var.

jrainbow girişi argb girişi oluyor diye biliyorum, doğru mu?

Hocam şimdi anladım mantığı,
Ama o kontrolcüden 2 kablo çıkıyor. 12v-GND yazan 2 kablo sata kablosuna giriyor. Fakat PWM-SP yazan 2 kablo aşağıdaki gibi bir çıkışa sahip. Bunu çıkışı sys_fan girişine takınca mantıken güce satadan, hızı anakarttan alması gerekmez mi?
Alıntıyı görüntüle
8BF8EF6E-AA3F-4F0C-89CF-77F4B858C208.jpeg

Sarıyla işaretlediğim kablonun ucunu anakarttaki sys fan girişine tak. O mavi ile işaretlediğim kısımları birbirine tak. Sonra çoklayıcının 6 tane fan girişine de 6 tane fanı tak. Bu şekilde anakarttan kontrol edebilirsin. Bir de o kabloyu sata ya takcaksın tabi ki

Alıntıyı görüntüle
Sarıyla işaretlediğim kablonun ucunu anakarttaki sys fan girişine tak. O mavi ile işaretlediğim kısımları birbirine tak. Sonra çoklayıcının 6 tane fan girişine de 6 tane fanı tak. Bu şekilde anakarttan kontrol edebilirsin. Bir de o kabloyu sata ya takcaksın tabi ki
Aynen hocam, şimdi oldu teşekkür ediyorum size çok çok.

En son böyle taktığımda fanlar max. hızda çalışıyordu sürekli ama orasını da msi center yada bios üzerinden ayarlıyoruz galiba.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Aynen hocam, şimdi oldu teşekkür ediyorum size çok çok.

En son böyle taktığımda fanlar max. hızda çalışıyordu sürekli ama orasını da msi center yada bios üzerinden ayarlıyoruz galiba.
Evet msi center veya bios u kullanarak sys fan üzerindeki fanların hızını değiştirebilirsin. Fanların argb’lerini msi center kullanarak da değiştirebilmen lazım normalde anakartın 5v argb girişini kullanarak. Ona da yardım edebilirim yapamadıysan

Evet msi center veya bios u kullanarak sys fan üzerindeki fanların hızını değiştirebilirsin. Fanların argb’lerini msi center kullanarak da değiştirebilmen lazım normalde anakartın 5v argb girişini kullanarak. Ona da yardım edebilirim yapamadıysan
Hocam merhaba tekrar, saat 4 de yazmışsınız bu mesajı, o saatten beri psu yu çalıştırmaya çalışıyorum ve sonunda başardım. Ne değişti bilmiyorum ama galiba bir yerde ufak bir temassızlık varmış, çok şükür her şey çalışıyor şu an.

Ancak şöyle bir durum var, biosta sys fan hiç görünmüyor? Ben fanların kablolarını pwm çoklayıcı ile birleştirdim. Çıkan kablo 2 ye ayrılıyor, 2 pin sata ucu olarak çıkıyor - 12v alıyor psu dan. Diğer 2 pini ise sys fan 2 portuna bağladım. Ancak biosta görünmüyor ve kasa fanları tam hızda çalışıyor.

Biosta PUMP fan ve CPU fan görünüyor sadece, CPU fan 735 rpm, PUMP fan 4123 rpm de çalışıyor.

Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim, internette anlatımlar var ama bende sys fan hiç görünmüyor.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Hocam merhaba tekrar, saat 4 de yazmışsınız bu mesajı, o saatten beri psu yu çalıştırmaya çalışıyorum ve sonunda başardım. Ne değişti bilmiyorum ama galiba bir yerde ufak bir temassızlık varmış, çok şükür her şey çalışıyor şu an.

Ancak şöyle bir durum var, biosta sys fan hiç görünmüyor? Ben fanların kablolarını pwm çoklayıcı ile birleştirdim. Çıkan kablo 2 ye ayrılıyor, 2 pin sata ucu olarak çıkıyor - 12v alıyor psu dan. Diğer 2 pini ise sys fan 2 portuna bağladım. Ancak biosta görünmüyor ve kasa fanları tam hızda çalışıyor.

Biosta PUMP fan ve CPU fan görünüyor sadece, CPU fan 735 rpm, PUMP fan 4123 rpm de çalışıyor.

Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim, internette anlatımlar var ama bende sys fan hiç görünmüyor.
msi center’ı açıp, user scenerio kategorisine gelip ss atar mısın

msi center’ı açıp, user scenerio kategorisine gelip ss atar mısın
Hocam şu şekilde,

Fan kablosunu diğer system fan girişine taktım, yine fan hızı görünmüyor.
Ancak biostan pwm ve smart mode u seçince hızı ayarlanabiliyor. Yani hız değeri - kaç rpm olduğu - görünmüyor ancak grafikten ayar yapılabiliyor.

User scenario bölümünde manuel seçim açık, orada da cpu fan 750 rpm, pump fan 4100 rpm yazıyor, sys fan 1-6 hepsinde 0 rpm yazıyor. Belki soket arızalıdır diye anakartın diğer sys fan portuna taktım yine aynı.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Alıntıyı görüntüle
Şurda sarı ile işaretlediğim konektörü takıyorsun değil mi

Top Bottom