Neler Yeni

Arkadaşım rahatça GTA 5 oynayabilir mi ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
94
İsim
Mert
Eğer bir işlemci ekran kartını besleyemeyecek kadar güçsüz olursa ekran kartı gücünün tamamını kullanamaz, bu duruma da "darboğaz" adını veriyoruz.
Bunu anlamanın yolu ise Youtube'dan bu ikilinin testlerine bakmaktan geçiyor. Örnek değerler vererek anlatayım. Eğer işlemci tam yükte (%100) çalışıyorsa ve ekran kartı tam yükte çalışmıyorsa (örneğin %70) işlemci ekran kartına %30 darboğaz yapıyordur.

Bir benzetme yoluyla da açıklanabilir. İşlemciyi bir ip olarak düşün, ekran kartını bir balon, ekran kartının çıkabileceği maksimum gücü de tavan olarak düşün. Eğer sen ipi (işlemciyi) çok kısa alırsan balona (ekran kartı) bağladığın zaman balon tavana (ekran kartının çıkabileceği maksimum güç) çıkamaz. Bu durumda da ip (işlemci) balonu (ekran kartını) kısıtlamış olur.
Vaay süper açıklama olmuş net anladım. YouTube hariç anlamamizin yöntemi varmı peki ? Yani atıyorum ryzen 3 1200af gtx1050ti i desteklermi bunu anlamak için işlemcinin çekirdeğine nanometre sine yada GHz sine bakarak anlamamız mümkün mü ?

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
98
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,912
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Vaay süper açıklama olmuş net anladım. YouTube hariç anlamamizin yöntemi varmı peki ? Yani atıyorum ryzen 3 1200af gtx1050ti i desteklermi bunu anlamak için işlemcinin çekirdeğine nanometre sine yada GHz sine bakarak anlamamız mümkün mü ?
Hayır o şekilde anlamanın bir yolu yok maalesef. Tek tek özelliklere bakarak anlaşılamaz.
Ancak şu an sana o ikilinin kesinlikle darboğaz yapmayacağını söyleyebilirim, video izlemedim. Çünkü o işlemci RX 570'i besleyebiliyor, GTX 1050 Ti da RX 570'den güçlü. Bahsettiğin şekilde video izlemeden anlamanın tek yolu tecrübe diyebilirim.

Top Bottom