Neler Yeni

ASUS AC-750 Modem uzun kullanım incelemesi

eldeca

80+
Ürünü ben Vatan Bilgisayardan aldım.

Selam arkadaşlar, hiç uzatmadan konuya gireceğim ve dezavantajlarıyla başlayacağım çünkü bulunduğu fiyat aralığına rağmen hiç sahip olmaması gereken problemleri var.

1-) WPS açığı.
Evet, modemde WPS açığı var, bu yüzyılda bu segmentte ve son güncellemelerle bile birlikte herhangi bir android telefondan veya dummper vb. programlar aracılığıyla saniyeler içinde şifreniz kırılabiliyor. Çözümü devre dışı bırakmak

2-) Çok uzun bootlanma süresi

Sağlayıcıların modemleri bile aç kapa yapınca daha kısa sürede devreye giriyor, evet onca özelliği aktive ediyor fakat yine de bu interneti sağlayana kadar normal modemlerin iki katı süre bekletmesi gerektiği anlamına gelmiyor.

3-) Arayüzde bir takım buglar
Mevcut istemci sayısı gerçekte 3 ise varsayıyorum 9 gösteriyor, üzerine tıklayıp kimler bağlı diye bakınca gerçeği gösteriyor.

Wifinizin adı ve şifresini düzenlemeye çalışırken 5GHZ ve 2.4GHZ yi ayrı ayrı editlerken dikkatli olmanız gerek, bir işlem devam ederken, başlamadan veya aynı anda diğer bir işlemi (yan sayfaya geçmek gibi basit bir işlemi bile) tetiklerseniz buga giriyor ağa bağlansanız da internet gelmiyor.

4-) Port açmak bin işkence

Minecraft serveri, port gerektiren yazılımlar vb. kullanabilmek için eninde sonunda yapıyorsunuz fakat klasik modemlerden (mesela TD-W9970) çok daha fazla efor sarf edip diğer ayarlarla uğraşmanız gerekiyor, pratik değil, yaratıcı hiç değil.

5-) 5GHZde de, 2.4ghzde de tam hız vermiyor

Masaüstünde 4.375mb/s (yani tam 35mbps)de indirme, 700kbs (5,50 mbps) upload hızlarına erişirken, telefonda (hem 5 ghz hem 2.4) 32mbps download max görüyorum. Doğal bir kayıp değil.

Yeterince bayılttığıma göre sizi olumlu yanlarına geçebiliriz

1-) Ping değerleri aşırı iyi
Eski modemimle (TD - W9970) lolde 15, csde 60 ping alırken lolde 12-13 (bir kere sunucu yoğun değilken 9 bile gördüm, Esenyurttayım) csde 50-55 alıyordum.

2-) Ebeveyn kontrolleri, QoS hız limitleme, güvenlik duvarı, vpn gibi tüm ayarlar basit ve sorunsuz çalışıyor.

3-) Sinyal gücü ne az ne fazla, 3. kattan dışarıya 12mbps hız verebiliyor.

Sonuç olarak, tavsiye etmiyorum çünkü aynı fiyata daha az sorunlu ve verimli versiyonlar var. Bunun bir avantajı da mobil uygulaması olması fakat mobil uygulamada birini kara listeye almaya çalışırken alıp kaydettiğim halde gerçekten almıyor, yine arayüze girip oradan yapmamı gerektiriyordu, yerseniz yani. TP-LINK ve Zyxel muadillerini tavsiye ederim, iyi forumlar.

Top Bottom