Neler Yeni

Yardım Asus Prime B560M-K Anakarta sıvı soğutucu nasıl takarım?

bloodyHBT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hande burcu tuygu
Merhaba arkadaşlar hazır sistem aldım kasam Asus gt 301 bildiğiniz gibi 4 fanlı bir kasa(3 önde 1 arkada). Elimde MSI 240R sıvı soğutucu var fakat B560M-K'ya takmayı beceremedim boşta şuan tek slot var o da CPU_FAN1. Anakartımda aRGB desteği de yok fakat RGB desteği var. 3 pinli aRGB kablosunu anakartın arkasındaki LED pinlerinden birine taktım en azından tek renk de olsa ışık yansın diye. Doğru mu yapmışım? Ama PUMP bağlantısı olmadığı için Pompa'yı ve radyatörü bağlayamadım arka fan CHA_Fan'a bağlanmış onu Sökmem mi gerekiyor? Ne yapacağımı şaşırdım yardımcı olursanız çok sevinirim. Bir de son olarak sıvı soğutucuyu kasanın üstüne sabitledim fanlar içeri bakıyor ejderhalar içeri bakacak şekilde, tahliye montajını doğru mu yapmışım? Daha önce herhangi bir soğutma montaj tecrübem olmadı o yüzden size danışmak istedim şimdiden teşekkürler

bloodyHBT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hande burcu tuygu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kimse bilmiyor mu? :(

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Eğer 3 pinli ARGB kablosunu, anakarttaki 4 pinli RGB girişine taktıysan biri 5v biri 12v olduğu için kablo erir, hemen çıkart onu. Eğer kasanın arkasındaki argb kontrolcüsüne taktıysan doğru yapmışsın.

Feitan95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Mehmet Orhan Çelebi
Arg girişini rgb ye takamazsın zaten de biri 3lü biri 4lü girmez. Güç olarakta önceki işlemcinin fanının takılı olduğu yere Cpu_fandır herhalde anakarta bakmadım oraya takabilirsiniz. Fanları da herhangi bir fan girişine.

bloodyHBT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hande burcu tuygu
Eğer 3 pinli ARGB kablosunu, anakarttaki 4 pinli RGB girişine taktıysan biri 5v biri 12v olduğu için kablo erir, hemen çıkart onu. Eğer kasanın arkasındaki argb kontrolcüsüne taktıysan doğru yapmışsın.
Merhaba hayır 4 pinli RGB girişine takmadım tabi ki dediğiniz gibi 12V :) arkada led1 LED2 led3 diye pinler var kasanın fanları oraya bağlanmıştı onlardan birine taktım. Kartımda aRGB desteği yok çünkü. Belki elektrikle tek renk ışık yanabilir diye düşünerek yaptım ama yanılıyor da olabilirim

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Onun dışında, Sıvı soğutucunun fanlarını, kutudan çıkan çoklayıcı ile CPU_FAN girişine bağla. Pompayı ise CHA_FAN girişine bağla. MSI Coreliquid 240R modelinde pompa radyatörün içinde olduğu için pompanın kablosu radyatörün içinden çıkar
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba hayır 4 pinli RGB girişine takmadım tabi ki dediğiniz gibi 12V :) arkada led1 LED2 led3 diye pinler var kasanın fanları oraya bağlanmıştı onlardan birine taktım. Kartımda aRGB desteği yok çünkü. Belki elektrikle tek renk ışık yanabilir diye düşünerek yaptım ama yanılıyor da olabilirim
İyi onu doğru yapmışsın, diğer bağlantılar ile ilgili son yazdığım şeyi de oku

bloodyHBT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hande burcu tuygu
Arg girişini rgb ye takamazsın zaten de biri 3lü biri 4lü girmez. Güç olarakta önceki işlemcinin fanının takılı olduğu yere Cpu_fandır herhalde anakarta bakmadım oraya takabilirsiniz. Fanları da herhangi bir fan girişine.
Yani arkadaki fanı sökmem gerekecek her tüelü? Çünkü sadece 2 fan girişi var biri cpu_fan diğeri cha_fan(arka fan takılı). Cpu_fan'a pompayı, cha_fan'a da fanları bağlayacağım doğru mu anladim

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Yani arkadaki fanı sökmem gerekecek her tüelü? Çünkü sadece 2 fan girişi var biri cpu_fan diğeri cha_fan(arka fan takılı). Cpu_fan'a pompayı, cha_fan'a da fanları bağlayacağım doğru mu anladim
Kasanın fanları CHA FAN’a mı takılı şuan

Feitan95

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Mehmet Orhan Çelebi
Çoklayıcı alın soğutmanın içinden çıkması lazım. Daha da fan girişi vardır o anakartın bu arada

bloodyHBT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hande burcu tuygu
Onun dışında, Sıvı soğutucunun fanlarını, kutudan çıkan çoklayıcı ile CPU_FAN girişine bağla. Pompayı ise CHA_FAN girişine bağla. MSI Coreliquid 240R modelinde pompa radyatörün içinde olduğu için pompanın kablosu radyatörün içinden çıkar

İyi onu doğru yapmışsın, diğer bağlantılar ile ilgili son yazdığım şeyi de oku
Çok teşekkür ederim, cha_fanı söküyorum o zaman. Arka fanın çalışmaması bir sıkıntı yaratmaz değil mi?

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Çok teşekkür ederim, cha_fanı söküyorum o zaman. Arka fanın çalışmaması bir sıkıntı yaratmaz değil mi?
Arka fanın çalışmaması sıkıntı yaratmaz ancak CHA_FAN girişi için bir adet PWM çoklayıcı alırsan oraya hem egzoz fanı hemde pompayı aynı anda takabilirsin. Şimdilik egzoz fanı çıkar pwm çoklayıcı alınca egzoz fanı da takarsın

bloodyHBT

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Hande burcu tuygu
Kasanın fanları CHA FAN’a mı takılı şuan
Arka fan cha_fan'a takılı. Ön fanlar LED pinlerine.

Çoklayıcı alın soğutmanın içinden çıkması lazım. Daha da fan girişi vardır o anakartın bu arada
Maalesef yok manueline baktım orda da göremedim anakart biraz sıkıntılı galiba

Arka fanın çalışmaması sıkıntı yaratmaz ancak CHA_FAN girişi için bir adet PWM çoklayıcı alırsan oraya hem egzoz fanı hemde pompayı aynı anda takabilirsin. Şimdilik egzoz fanı çıkar pwm çoklayıcı alınca egzoz fanı da takarsın
Pwm çoklayıcı diye aratayım o zaman. Kesinlikle gerekiyor çünkü. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Ekler

• 16362871070412126829333544900850.jpg
    16362871070412126829333544900850.jpg
    2.8 MB · Hit: 69

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,596
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Maalesef yok manueline baktım orda da göremedim anakart biraz sıkıntılı galiba
Yok zaten, o anakartta 2 tane fan giriş var başka da yok

Pwm çoklayıcı diye aratayım o zaman. Kesinlikle gerekiyor çünkü. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim
2’li 3’lü 5’li diye satılıyor PWM çoklayıcılar bence 5’li al ilerde daha fazla fan takmak istersen bidaha pwm çoklayıcı almana gerek kalmaz

Top Bottom