Neler Yeni

ASUS TUF F15 Neden Alınmamalı ?

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
834
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Merhabalar ben ruffian bugün sizlere Asus Tuf F15 in neden alınmayacağını anlatacağım önceki konularıma bakmayın unutmayın @yasincaglar ile beraber yaptığımız Throttlestop ve undervolt veya hp victus neden alınmaz konusuna bakmayı unutmayın hemen konumuza dönelim

*Isınma Problemleri

-SSD soğutması bile çöp olan bir bilgisayar anlayacağınız thermal control çöp bazı oyunlarda ekran kartı (GTX veya RTX) 92 dereceyi görebiliyor işlemci +100 ü görebiliyor çok kötü bir modeldir kendisi HP Victus 15 dede throttle olmasa böyle olur

*Wi-Fi Sağlayıcısı
-Victus 16 nın 2023 kasasındada aynı problem var Wi-Fi sağlayıcısı iğrenç çöp üstün çöp

*Yazılımı (ArmouryCreate)
-Hiç stabil değil aynı sorunu victus ve omen lardada görebiliriz çünkü fan ayarları saçmalayabiliyor değerler yanlış gösterilebiliyor yada açılmıyor bu tür problemler çıkarabilir

*Çakma DTS:X Ultra
-Koymuşlar ama boşmu takmışlar bilmiyorum çalışmıyor

*Kötü Termal Yerleştirmeler
-Evet fan çıkışları yetersiz ve hava salınımı çok zor hava salınımını bilgisayar yapamıyor çünkü tasarım hatası var

-SON-

Ömer Murat KARACA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
806
İsim
Ömer Murat KARACA
2 sene İ5 11400H RTX 3050Tİ Tuf F15 2021 kullandım. Satmamış olsam testlerini atardım, 2023 Nisanda sattım.
CPU 92-94, GPU 83-85'i hiç geçmedi. Wifi biraz sorunluydu, Armoury Crate başlı başına bozuk zaten. Thermal throttling de yaşamadım. Oda arkadaşımda 11400H 3050 F15 var onda da ısılar vs aynı. Hatta garantisi bitince MX4 macunla temizlik yaptık, 90'ı geçmez oldu cihaz.
SSD'ye gelirsek; benim cihazda Samsung PM991A vardı, testte 82 dereceleri gezip hız kesiyordu. Arkadaşımda İntel 660P var, 50-55 dereceleri geçmiyor en baba testte. Yani o direkt F15'ten kaynaklı bir sorun değil, içine konulan SSD ile alakalı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tabii ki yeni nesli 2023 A15'e göre hem malzeme hem soğutma olarak zatıf bir seri. Bunu da söylemeden geçemeyeceğim

Hazarcn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Hazarcn
Tuf f15 506lh i5 10300h 1650ti modeli var. Bende ssd ısısı hariç her dediğin doğru. İşlemcim 100 dereceyi gördü. Artı olarak Bluetooth ve kablosuz tüm bağlantılarım kesildi :D. Ssdnin altında bulunan Bluetooth kartını sök tak yaptım düzelmedi. Asus yetkililerine yazdım driverleri güncelle dedi yine çözmedi. Arada düzeliyor arada gidiyor enteresan. Tuf serisi almam daha. Duyduğum kadarıyla emin olmamakla beraber rogda da sıkıntılar varmış.

Erpol

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
243
İsim
Ertuğrul Bolat
Monster kasasını kötüleyenler bu konuyu okumalı.

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
834
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
vay be. ne bilgisayarlar varmış.
Razer Blade var bir de deli gibi ısınıyor çeşit çeşit bilgisayar hiç bitmez bilgi almak bazen çok zorlaşıyor Tuf F15 i bulana kadar canım çıktı ya da g870'i başlıklar saçma olduğu için bulamadım.

Clevo kullanıyor kötü bir kasa fakat yeni nesilleri daha iyi oldu tabi semruk dışında MSI Raider kasa kullanıyor.

Deli dehşet kasası var semruğun fakat fiyatı uçuk.

Ömer Murat KARACA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
806
İsim
Ömer Murat KARACA
Tuf f15 506lh i5 10300h 1650ti modeli var. Bende ssd ısısı hariç her dediğin doğru. İşlemcim 100 dereceyi gördü. Artı olarak Bluetooth ve kablosuz tüm bağlantılarım kesildi :D. Ssdnin altında bulunan Bluetooth kartını sök tak yaptım düzelmedi. Asus yetkililerine yazdım driverleri güncelle dedi yine çözmedi. Arada düzeliyor arada gidiyor enteresan. Tuf serisi almam daha. Duyduğum kadarıyla emin olmamakla beraber rogda da sıkıntılar varmış.
Bu konudan sonra ben de bi merak edip araştırdım. Tuf F15 deyince görsellerdeki gibi 2 çeşit F15 var, sizdeki Gri fanlı, ısı borusu ve fan olarak zayıf F15'ten sanırım. Yukarı yorumda belirttiğim İ5 11400H 3050Tİ F15'imde saydıklarınızın hiçbirini yaşamadım. Bendeki siyah fanlı, fazladan ısı borusu olan modelden
Screenshot_20240520_075623_Chrome.jpg
Screenshot_20240520_075614_Chrome.jpg

Hatta bu şekilde çok daha rezil bir modeli de var (10300H GTX 1650 bu son görseldeki)
Yani bu 3 F15'i kıyaslayınca hepsine sorunlu demek mantıklı değil, bana şansıma en dolusu gelmiş 😀
Screenshot_20240520_075956_Chrome.jpg

ahnohim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahohnim
2 sene asus tuf f15 fx506lhb kullandım bir daha asla asus laptop bedava olsa bile almam undervolt yapıcağım bios sürümü yüzünden yapamadım ve biosu downgrade sürüm yok diyede yapamadım ekran kartı kendini 1000mhz sınırladı ve servis bile çözemedi armory crate gerçekten sıkıntılı asus almayın aldırmayın rog modelleride gereksiz pahalı

DePiedra54

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Eren Bilal Cihan
Eski tuflar öyleydi şuan büyük oranda düzelttiler ve monster sadece kasa olarak kötü değil yazılımsal olarak ta çok kötü

Hazarcn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Hazarcn
Bu konudan sonra ben de bi merak edip araştırdım. Tuf F15 deyince görsellerdeki gibi 2 çeşit F15 var, sizdeki Gri fanlı, ısı borusu ve fan olarak zayıf F15'ten sanırım. Yukarı yorumda belirttiğim İ5 11400H 3050Tİ F15'imde saydıklarınızın hiçbirini yaşamadım. Bendeki siyah fanlı, fazladan ısı borusu olan modelden
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Hatta bu şekilde çok daha rezil bir modeli de var (10300H GTX 1650 bu son görseldeki)
Yani bu 3 F15'i kıyaslayınca hepsine sorunlu demek mantıklı değil, bana şansıma en dolusu gelmiş 😀
Alıntıyı görüntüle
Üniversitedeki arkadaşlarımda da farklı farklı modelli tuf olduğundan merak edip baktım. Baktıklarımda işlemci sıcaklığı anormaldi. Bir de evet benimki gri fanlı. Diğer incelediğim tuflarda sadece ısıya baktım diğer incelemedim. Bu bilgisayarla 8. Ayım olacak heralde. Kullanıyorum işte işimi görüyor.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Bu arada bana inanmayan arkadaşlar olursa içeriklerimi inceleyebilir ne gibi sorunlarda yardım istemiştim bakabilir. Kimini sizin sayenizde çözdüm kimini çözemedim.

Son düzenleme:

Ruffian

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
834
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Eski tuflar öyleydi şuan büyük oranda düzelttiler ve monster sadece kasa olarak kötü değil yazılımsal olarak ta çok kötü
Yazılımsal olarak her sene bir güncelleme getirmeye çalışıyor yenilendi control centeri ve Asus un kine benzetilmeye çalışılıyor.

DePiedra54

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Eren Bilal Cihan
Yazılımsal olarak her sene bir güncelleme getirmeye çalışıyor yenilendi control centeri ve Asus un kine benzetilmeye çalışılıyor.
O hariç durduk yere performans kaybı yaşanıyor 1 gün kapatıp açıyosun pcyi fps 30 u geçmiyo ama güç çekmesinde yada herhangi bişeyinde sıkıntı yok bunu çoğu monsterda gördüm

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,003
Üyeler
146,604
Son üye
Ramazansoylu
Top Bottom