Neler Yeni

Öneri asus tuf fa507 wifi optimize etmek (rehber niteliğinde)

GameOver

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
225
İsim
Durukan Çelik
Discord
GameOver#5871
burada yazanlar wifi güçlendirme ayarları değildir, bağlı olduğunuz ağın sinyali çok iyi olmasına rağmen 2 3 saniye oyunlarda yüksek ping (200-300ms) çıkması veya anlık bağlantı kopması sorunlarını düzeltmek adına yazıldı.

fa507nv modelini kullanıyorum forumda bir hayli alan vardı bende alanlardan biriyim wifiyi epey optimize ettim bazı ayarlar yapmanız gerekiyor örneğin wifiye halihazırda bağlıyken arkaplanda wifi araması yapmaması gibi vb. wifi ayarları var. sürücü modelimiz %90 şu sizinde mediatek wifi 6 mt9721 model.

wifi 6 destekli bir model ama bende sadece wifi 5ghz ve 2.4ghz var. 6 yok denemedim

bu sebeple wifi 5ghz'e göre yazacağım.

öncelikle modeminizde 5ghz desteği olabilir 6-7 yıldan eski değilse bu ayar kapalı olabilir modeminizin 5ghz desteği varmı bunu öğrenin. 2.4ghz daha stabilmiş gibi anlatılsada pratikte öyle değil 5ghz daha stabil oluyor hele birde kablosuz mouse klavye kulaklık vs. büssürü ekipman varsa ve hepsi 2.4ghzde çalışıyorsa parazitleme yapar.

windowsda isteğe bağlı güncellemelerde 3.0.1.1294 çıkıyor açıkcası bunu yüklemek soruna çözüm olmuyor ben yükledim bişey değişmedi fakat yaptığım bazı özelleştirmeler çözdü gibi duruyor en azından çok ciddi oranda iyileşme olduğunu çok net söylebilirim cmd üzerinden ping atıp takip ediyorum bağlantıyı bu şekilde test ediyorum

1685445826233.png

yapmamız gereken ayarlar şunlardır;

aygıt yöneticisinden wifinize girin

1685445869958.png

ardından gelişmiş kısmına ulaşın burada 11 satır ayarımız var bir kısmını değişteceğiz.

1685446227887.png

burada tam 11 tane ayar var değişmeniz gerekenleri söylüyorum, diğer ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz.

en baştaki ayar aslında en kritik olan ama wifi 6 kullanan biri ax kullanmak zorunda. 5ghz kullanan yani benim gibi biri ac seçmesi gerekir, sadece 2.4ghz de "n" veya AC seçebilir ve ikisinide sırayla deneyebilir. N seçerseniz eğer hiç bir wifi 6 ve 5ghz ağını göremezsiniz bunu unutmayın. eski haline almak zorunda kalırsınız. seçimi modeminize göre yapacaksınız siz. wifi6'nız yoksa AX'de kalmasının bir anlamı yok.

diğer ayarlar;

1685446227887.png

roaming aggress. kesinlikle disabled (bağlı olduğu halde daha kaliteli bir ağ arama ayarı, arama yaptıkça internette sekmeler olur)
2 ve 3 ARP GTK disable

ve en alttaki wake on yazan 2 şekilde disable yapın bunlarda uzaktan pcyi uyandırma gibi opsiyonlardır.
ardından tamam diyin internetinizin bu esnada kesilmesi lazım ama tekrar bağlanır.

yeniden başlatın ve kullanmaya devam edin. bu ayarlarla epey iyileştirdim.

sonuç itibariyle yazdığım şeyleri çok detaylı olarak deneyerek yazdım rahatlıkla yapabilirsiniz konu ileriki yıllarda görüntüleneceği için bazı ayarların ismi yada yerleri değişebilir her değişiklik öncesi ayarlarınızı not almayı unutmayın bir sorun yaşarsanız eski haline getirirsiniz.
bu test her zaman böyle çıkmıyor bu arada çoğu zaman packet loss veriyor ama önceki haline göre çooook daha iyi.
1685447665901.png

Son düzenleme:
Top Bottom