Neler Yeni

Çözüldü✓ ASUS TUF FX505DT Ryzen 7 3750H Cpu Sıcaklık SORUNU

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Baki Ç
Merhaba arkadaşlar,
ASUS TUF FX505DT Ryzen 7 3750h işlemci ve 1650 ekran kartlı modeline sahibim. (FAN TEMİZLİĞİNİ VE MACUNU SÜREKLİ YAPIYORUM)
Laptop AIDA64 ve Prime95 Testlerini yaptığım zaman işlemci sıcaklığı ile ilgili bir sorun çıkmıyor. 80-85 Derece arası sıcaklıkları görüyor ancak bu testleri yaparken dikkatimi çeken şey işlemci frekansının 3500 MHz yi geçmeyişi.. Oyunlarda ise bu değer 3800 3900 4000 Mhz ye kadar zorluyor ve bu zorlama yüzünden de işlemci sıcaklığı 90-95 yeri geliyor 100 - 105 dereceyi buluyor.
Testlerde 3500 Mhz yi geçmez iken oyunlarda neden çok daha fazlasını zorluyor ?
İşlemcinin turbo hızına ulaştığında ortaya çıkardığı 95 derece 100 derece ısı normal mi ?
Bu zorlama sebebi ile oluşan sıcaklığı nasıl kontrol altına alabilirim ?
Bu işlemciye undervolting yapılabilir mi ?
Fanlar gayet sağlıklı çalışmasına rağmen 90 95 100 derece gibi ısılara ulaşmak ne kadar doğal ?

Ryzen Controller ile sıcaklığı 85 dereceye sabitleyebiliyorum bu da işlemciyi 3400-3500 Mhz gibi bir değer ile sınırlandırıyor. Ancak sürekli her oyuna girmeden öncede açıp uygulamadan ayar yapmak istemiyorum.

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
o işlemci ve tuf un o modelinde zaten ısınma sorunu vardı.

gbaleft

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Laptop'larda bu sıcaklıklar normal sayılabilir aslında, görülüyor çünkü. UV yapılabilir sanırsam.

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Baki Ç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ryzen controller ile sıcaklığı 85 dereceye sabitlediğimde stabil çalışıyor lakin 10 fps düşüş oluyor.. Bu durumu Fps de kayıp yaşamadan yazılım ile halletmenin bir yolu var mıdır ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Berkan Cılız
Dostum biraz konu dışı olucak ama ben de aynı işlemcili gtx 1660ti li bir sistem sipariş ettim de. Gta 5 gibi oyunlar da kaç fps alıyorsun ? Herhangi bir darboğaz sorunu yaşanıyor mu ?

Techno08

80+ Gold
Ben aynı işlemciye sahip olan msi alpha 15 a3dd kullanıyorum ve cyberpunk da medium ayarlarda en fazla 76 dereceyi gördüm. Asusun tuf serisi kronik ısınma sorunlu.

PROZ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
847
İsim
Hazer Enes Bozkurt
O laptop ısınma sorunlu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Baki Ç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum biraz konu dışı olucak ama ben de aynı işlemcili gtx 1660ti li bir sistem sipariş ettim de. Gta 5 gibi oyunlar da kaç fps alıyorsun ? Herhangi bir darboğaz sorunu yaşanıyor mu ?
Yüksek ayarlarda ortalama 45 fps alıyorum. Fps ile ilgili bir sorun yaşamıyorum, ısınma konusu dışında. RDO oynuyorum mesela , çok yüksek ayarlarda 30-40 fps alıyorum ve oyun optimizasyonu da gayet başarılı olduğu için gayet akıcı şekilde oynayabiliyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Berkan Cılız
Yüksek ayarlarda ortalama 45 fps alıyorum. Fps ile ilgili bir sorun yaşamıyorum, ısınma konusu dışında. RDO oynuyorum mesela , çok yüksek ayarlarda 30-40 fps alıyorum ve oyun optimizasyonu da gayet başarılı olduğu için gayet akıcı şekilde oynayabiliyorum.
Gta 5 performansı nasıl ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Baki Ç
Gta 5 performansı nasıl ?
Dediğim gibi ortalama 45 fps , oyun akıcı takılma donma vs yok. Görüntüler güzel gayet kaliteli. Bu laptopun en sevdiğim yanı IPS ekranı. Görüntüyü cam gibi aktarıyor sana. Her şey gayet net. Tadını çıkartırsın

dgknbydmr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Doğukan Beydemir
Hocam işlemci sanallaştırma kapalı olabilir bende de aynı bilgisayar var ve kapalı olarak gelmişti. Onun dışında armorycreate programını yükleyebilirsin ordan turbo moduna geç sıcaklık yükselmez

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Baki Ç
Hocam işlemci sanallaştırma kapalı olabilir bende de aynı bilgisayar var ve kapalı olarak gelmişti. Onun dışında armorycreate programını yükleyebilirsin ordan turbo moduna geç sıcaklık yükselmez
Anlamadım dostum sanallaştırma derken ? Açık kapalı nasıl anlarım onu? Kapalıysa nasıl açarım?

dgknbydmr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Doğukan Beydemir
Anlamadım dostum sanallaştırma derken ? Açık kapalı nasıl anlarım onu? Kapalıysa nasıl açarım?
Görev yöneticisinden işlemci kısmına gir ekranı büyült sağ tarafta yazar mhz nin altında olması gerek. Kapalıysa biostan açmalısın.

Top Bottom