Neler Yeni

Athlon X4 860k'dan daha iyi bir işlemciye geçsem ne kadar fark olur?

T-800

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
288
İsim
tayfun han
bende işlemci olarak amd athlon x4 860k var. Bu işlemci Rx560 2gb ekran kartımı tam anlamıyla besleyebiliyor. Bu işlemciyi değiştirip 12. nesil i5 işlemci bir bilgisayar toplasam ve ekran kartını topladığım yeni bilgisayara aktarsam, fps konusunda çok fark yaratır mı? yoksa ekran kartını %100 besleyen her işlemci, her oyundaa aynı fps'i mi verir? yani önemli olan ekran kartımın %100 beslenmesi midir? işlemci kullanan oyunlarda muhakkak fark yaratabilir. Mesela bu bilgisayar ile low ayarlarda cyberpunkta 20 - 30 fps arası alıyorsam, bu fps 40'a felan çıkar mı yeni nesil işlemci ile? tabi bunun kasadaki ramlere vs. bağlı olduğu açık. Fakat merak ediyorum işlemci fark yaratır mı?

arisaka

80+ Bronze
O ekran kartı ile istersen 5990X al yine de hiç bir işe yaramaz.

Atyxah

80+ Silver
Etki eder ama ne kadar eder çok az eder bence işlemciyle beraber kartı da yükselt

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,786
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Araçlar, Akıllı Telefonlar, Donanım, Dizüstü Bilgisayarlar, Custom ROM
İşlemciye dayalı kullanımı olan oyunlarda işe yarar.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,299
İsim
Hakanbey
bende işlemci olarak amd athlon x4 860k var. Bu işlemci Rx560 2gb ekran kartımı tam anlamıyla besleyebiliyor. Bu işlemciyi değiştirip 12. nesil i5 işlemci bir bilgisayar toplasam ve ekran kartını topladığım yeni bilgisayara aktarsam, fps konusunda çok fark yaratır mı? yoksa ekran kartını %100 besleyen her işlemci, her oyundaa aynı fps'i mi verir? yani önemli olan ekran kartımın %100 beslenmesi midir? işlemci kullanan oyunlarda muhakkak fark yaratabilir. Mesela bu bilgisayar ile low ayarlarda cyberpunkta 20 - 30 fps arası alıyorsam, bu fps 40'a felan çıkar mı yeni nesil işlemci ile? tabi bunun kasadaki ramlere vs. bağlı olduğu açık. Fakat merak ediyorum işlemci fark yaratır mı?
Çok büyük fark yaratır kardeşim. Sen başkalarına aldırma Rekabetçi oyunlarda hele çok ciddi performans artışı yaşarsın. Elimden çok fazla sistem geçiyor bizzat gerçek dünya testleri ile tecrübe ediniyorum insanların kulaktan duyma laflarına itibar etme. Sana şöyle bir örnek vericem. Bu farkı genelde Rekabetçi oyunlarda ve 1080p çözünürlükte daha çok görebiliyorsun. Elimizde 4 çekirdekli 12 yıllık bir işlemci vardı yanına gtx 1050 takmıştık cs go , valo gibi oyunlarda 1080p en düşük ayarlarda 40-60 fps arası değişiyordu. Sonra Aynı kartı Ryzen 5600xli bir sisteme koyduk doğal olarak Sadece işlemci değişmedi Bellek anakart veri yolu Frekans hızlarıda değişti. aynı kartlar aynı oyunda aynı ayarlarda 200 fps aldık. Yani sadece işlemci tek başına bu kadar şey yaptı diyemeyiz kullandığın anakart PSU Ram de bunlara destek oluyor. İşlemci Tek başına ne kadar fark yaratır konusunuda youtube üzerinden 2 işlemci testlerine bakarak fps farklarını görebilirsin. AM4 sokette Ryzen 5 1600 ile Ryzen 5 5600x arasında uçurum var mesela. En az %30-40 oranında fps artışı sağlar. Yani senin x4 860k ile 12.nesil i5 arasında uçurum var en az 2 kat fps artışı olacaktır. aynı ekran kartıyla . ALTINI ÇİZİYORUM REKABETÇİ VE 1080P Ayarlarda. Bu fark çok fazla oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
149
İsim
Berke
Çok büyük bi fark olur. Senin işlemcin 4 çekirdekli bi işlemci eğer sen i5 gibi 6 çekirdekli bi işlemci alırsan seni tatmin edebilecek bi fps farkı görürsün. Sen o FPS de az fark olur diyen arkadaşlara bakma . Ben sana çekirdek sayıları arasındaki FPS farklarını gösteren bi video atayım oradan anlarsın zaten.

T-800

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
288
İsim
tayfun han
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok büyük fark yaratır kardeşim. Sen başkalarına aldırma Rekabetçi oyunlarda hele çok ciddi performans artışı yaşarsın. Elimden çok fazla sistem geçiyor bizzat gerçek dünya testleri ile tecrübe ediniyorum insanların kulaktan duyma laflarına itibar etme. Sana şöyle bir örnek vericem. Bu farkı genelde Rekabetçi oyunlarda ve 1080p çözünürlükte daha çok görebiliyorsun. Elimizde 4 çekirdekli 12 yıllık bir işlemci vardı yanına gtx 1050 takmıştık cs go , valo gibi oyunlarda 1080p en düşük ayarlarda 40-60 fps arası değişiyordu. Sonra Aynı kartı Ryzen 5600xli bir sisteme koyduk doğal olarak Sadece işlemci değişmedi Bellek anakart veri yolu Frekans hızlarıda değişti. aynı kartlar aynı oyunda aynı ayarlarda 200 fps aldık. Yani sadece işlemci tek başına bu kadar şey yaptı diyemeyiz kullandığın anakart PSU Ram de bunlara destek oluyor. İşlemci Tek başına ne kadar fark yaratır konusunuda youtube üzerinden 2 işlemci testlerine bakarak fps farklarını görebilirsin. AM4 sokette Ryzen 5 1600 ile Ryzen 5 5600x arasında uçurum var mesela. En az %30-40 oranında fps artışı sağlar. Yani senin x4 860k ile 12.nesil i5 arasında uçurum var en az 2 kat fps artışı olacaktır. aynı ekran kartıyla . ALTINI ÇİZİYORUM REKABETÇİ VE 1080P Ayarlarda. Bu fark çok fazla oluyor.
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Bilgisi olan insanlardan ayrıntılı cevap almak daha güzel. Dediğiniz gibi kulaktan dolma ezbere konuşan çok boş insan var. Dediğiniz gibi ana kart, ram, ramin frekansı ddr4 olması gibi etkenler birleşince fps'de artış olabileceğini düşündüğüm için ekran kartsız bilgisayar toplamak istedim şimdilik. Kur nedeniyle ekran kartları çok pahalı çünkü. Düşündüğüm gibiymiş zaten 12 senelik işlemci nerde yeni mimari ile birlikte ana kart ssd vs. eklenince muhakkak oyunlarda performans artışı gözlenebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

benim de beklentim oyunları oynarken güncel cyberpunk gibi oyunda, 20 - 30 fps arası alırken 120fps'e çıkmasını beklemiyorum. Ufak bir yardımı olsun en azından 10 - 15 fps fark etsin yeter. Hem ileriye dönük olur, ekran kartı da alabilirim daha sonralarda

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,892
İsim
Enver Eryalçın
online oyunlarda farkı net hissedersin.

HamsiKraker

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,345
İsim
Emre Yılmaz
tabi bunun kasadaki ramlere vs. bağlı olduğu açık. Fakat merak ediyorum işlemci fark yaratır mı?

Düşündüğüm gibiymiş zaten 12 senelik işlemci nerde yeni mimari ile birlikte ana kart ssd vs. eklenince muhakkak oyunlarda performans artışı gözlenebilir.

Cevabı kendinde vermişsin zaten. Sadece tek parça değişimi olsaydı fps farkı bu kadar belirgin olmayacaktı ama daha iyi ram işlemci anakart ssd olacaksa hepsiyle birlikte gözle görülür bir fps artışı olur. Sadece işlemciyi sorduğun için öyle demiş olabilirler. Aynı işlemci aynı anakart farklı mhz ram denemelerinde bile baya fark oluyor. Sen işlemci değişimiyle birlikte ddr4 sisteme geçmiş olacaksın. Elbet fps artışı yaşarsın

Fransali

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
970
İsim
Ali Ensar Yavaş
İlgilendiği Kategoriler
Notebook önerisi- tenik sorun
Arkadaşlar uzun uzun açıklamışlar zaten . İşlemci fps etkisi gayet yüksek Ama bir ekran kartı kadar değil elbet. Ama 12 nesil sistem toplayıp ilerdede bi ekran kartı alcaksanız yapılır.

Farkı tabii ki hissedersiniz.
Genel windows kullanımı ve Cs:Go tarzı online E-Spor oyunlarında kat ve kat fazla performans alırsınız.

İşlemci,oyunlarda ekran kartı kadar baş rolde olmasa da fazlasıyla önemli bir karakterdir. Yaptığınız, tıkladığınız her mouse click'i işlemciye iletilir ve ondan cevap alınarak uygulanır.Ayrıca daha yeni nesil veriyoluna sahip anakart,daha güncel bellekler ve ssd.Bunlarla beraber hızlı bir kullanım sunacaktır sisteminiz size.

Bu iletilere işlemci ne kadar hızlı cevap verirse (ki bu da işlemci çekirdek sayısı vb. ve mimari ile ilgilidir)
O yüzden eski nesil bir işlemciden güncel bir altyapıya, güncel bir işlemciye geçmek çok büyük fark ortaya koyacaktır.

Son düzenleme:

T-800

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
288
İsim
tayfun han
Farkı tabii ki hissedersiniz.
Genel windows kullanımı ve Cs:Go tarzı online E-Spor oyunlarında kat ve kat fazla performans alırsınız.

İşlemci,oyunlarda ekran kartı kadar baş rolde olmasa da fazlasıyla önemli bir karakterdir. Yaptığınız, tıkladığınız her mouse click'i işlemciye iletilir ve ondan cevap alınarak uygulanır.Ayrıca daha yeni nesil veriyoluna sahip anakart,daha güncel bellekler ve ssd.Bunlarla beraber hızlı bir kullanım sunacaktır sisteminiz size.

Bu iletilere işlemci ne kadar hızlı cevap verirse (ki bu da işlemci çekirdek sayısı vb. ve mimari ile ilgilidir)
O yüzden eski nesil bir işlemciden güncel bir altyapıya, güncel bir işlemciye geçmek çok büyük fark ortaya koyacaktır.
anladım dostum sağolasın açıklaman için

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,457
Üyeler
140,202
Son üye
Riax
Top Bottom