Neler Yeni

BenQ Zowie Monitörlerde İndirim

Fantastiktürk

80+ Bronze
Tamam hocam sen alma. Sana kimse zorla benq aldırmıyor. Bu haterlığın da hiç lüzumu yok. Kimse kimseyi bir şeylere zorlamıyor. Beğenmiyorsan girme bu tür konulara ve benq gömme. Bu kadar basit.
Haterlık yapmıyoruz. Fanboyluk yapmamak ne zaman haterlık oldu? İyi yönlerini de yazdım kime hitap ettiğini de.

Keepr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
532
İsim
Enes Altunışık
Haterlık yapmıyoruz. Fanboyluk yapmamak ne zaman haterlık oldu? İyi yönlerini de yazdım kime hitap ettiğini de.
Yazdığın mesaj dümdüz haterlık. Fanboyluk yapmamak falan değil. Fps oyunu oynayanların almasına hiç gerek yok diyerek kime hitap ettiğini yazmışsın sanırım :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
208
İsim
durgod reis
BenQ en iyi monitörü XL2740 diğerleri abartıldığı kadar iyi değil. Biraz araştırınca anlarsınız neden XL2740 dediğimi.

Fantastiktürk

80+ Bronze
Beyler beyler... Tartışan iki taraf da bilmiyor ne dediğini. Bir defa savunan kesim de savunmayan kesim de teknik açıdan yetersiz. Savunan neyi savunduğunu bilmiyor, savunmayan da ne işe yaradığını.

Bakın şu mesajımı okursanız anlayacaksınız:

Yukarıdakine ek tartıştığinız şeyleri de şöyle özetleyeyim açıklayayim:

1) Benq monitörler savunanların söylediği gibi daha hızlı veya daha doğru falan vermiyor. Hızlı monitörler evet, ancak düşuk bütçede yakın fiyata, yüksek bütçede çok daha ucuza aynı hızda ya da daha hızlı monitorler var. TN olması bir şeyi değiştirmiyor çünkü yeni nesil IPS paneller de en iyi TN'ler kadar hizlılar. O kadar hızli ki bu bahsettiklerimiz, aradaki farkı E-sporcu dahi anlayamaz.
Yani 144Hz Benq, 165Hz Asus'tan iyidir VB. şeyler yanlış. Asus'un da Benq kadar hızlı monitörleri var, Acer'in de MSI'ın da, LG'nin de. Hatta en hızlı IPS'lerde sandığınızın aksine başı LG Nano'lar çekiyor.

Bu arada hızdan kastımız: a) Responsa time (tepki süresi) ve buna bağlı gerçekleşen blur (bulanıklık), ghosting (siyah iz) ve overshoot (beyaz iz).
b) Input lag (giriş gecikmesi)
c) tabii ki Hertz.

2) Savunmayanların anlamadıği şey, Benq bir şeyi çok iyi yapıyor. O bir şey, yalnızca üst düzey oyunculara ve E-sporculara hitap ediyor. Dolayısiyla siz farkı anlayamıyorsunuz. Mantık yürütmeyle "O zaman neden pahalı?" diye düşünüyorsunuz.

Yazmıştım ama özeti şu: DyAc, ULMB, ELMB, Light boost denenlerim hepsi aslında BFI (Black frame insertion=siyah kare ekleme) teknolojisidir. Bu, hareket kaynaklı bulanıklığı azaltır. Bir monitör ne kadar hızlı olursa olsun gözün ve ekranın yapısından dolayı hareket eden nesneler bulanık gözükür. Daha fazla bilgi ve görsek anlatım için alıntiladığım mesaja bakın.

Harket bulanıklığını azaltan bu teknolojiler içerisinde bildiğim kadarıyla şu anda DyAc+ın rakibi yok. Dolayısıyla bunu kullanacak kişiler Benq tercih ediyor.

Sonuç olarak normal bir kullanıcının Benq çok hızlı abi yaa diyerek tercih etmesi yanlış. Ama Benq'nun gereksiz olduğunu falan söylemeniz de aynı şekilde yanlış. Hitap ettiği kitle farklı. Ha siz de kullanabilirsiniz Benq alıp bunu. Ama ne işinize yarayacak?

Yazdığın mesaj dümdüz haterlık. Fanboyluk yapmamak falan değil. Fps oyunu oynayanların almasına hiç gerek yok diyerek kime hitap ettiğini yazmışsın sanırım :D
İki paragraf yazıyı okumaktan aciz olman benim problemim değil.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
907,000
Üyeler
140,742
Son üye
ahmetsyhglu
Top Bottom