Neler Yeni

Bilgisayar sürekli kendisini yeniden başlatıyor

ufteker

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Umut Furkan Teker
Merhaba arkadaşlar, birkaç gün önce Game Garaj sitesinden hazır bir sistem aldım. Dün ekran kartı ve SSD montajı yaptıktan sonra windowsu kurmakta çok zorluk çektim çünkü diski biçimlendir ekranından sonra windows kuruluyor aşamasında sürekli bilgisayar kendisini yeniden başlatıyordu. O aşamayı zorla geçtikten sonra Türkçe Q klavye düzeni ekranı geldi yani kuruluma başlama ekranı. O aşamayı tamamlayana kadar da bilgisayar kendisini birçok defa resetledi. Bin bir güçlükle windowsu kurduktan sonra masaüstü ekranını sonunda gördüm. Ama 2 dakika dolaşmaya kalmadan yine resetlendi ve döngü böyle sürdü. Kontrol ettiğim durumlar;
BIOS menüsünde işlemci sıcaklığı 47 derecede yani soğutucu tam oturmuş durumda.
RAM frekansı 2666 MHz yani ramden kaynaklı bir durum yok.
Ekran geldiği için ekran kartından kaynaklanan bir sorun da yok.
2 farklı format flashı ve 2 farklı sıfır SSD kullandım, onlardan kaynaklanan bir sorun da yok.
Bu sorunun nedeni ve çözümü nedir arkadaşlar, yardımcı olur musunuz?

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,853
İsim
Metehan Akyalı
Merhaba arkadaşlar, birkaç gün önce Game Garaj sitesinden hazır bir sistem aldım. Dün ekran kartı ve SSD montajı yaptıktan sonra windowsu kurmakta çok zorluk çektim çünkü diski biçimlendir ekranından sonra windows kuruluyor aşamasında sürekli bilgisayar kendisini yeniden başlatıyordu. O aşamayı zorla geçtikten sonra Türkçe Q klavye düzeni ekranı geldi yani kuruluma başlama ekranı. O aşamayı tamamlayana kadar da bilgisayar kendisini birçok defa resetledi. Bin bir güçlükle windowsu kurduktan sonra masaüstü ekranını sonunda gördüm. Ama 2 dakika dolaşmaya kalmadan yine resetlendi ve döngü böyle sürdü. Kontrol ettiğim durumlar;
2 farklı format flashı ve 2 farklı sıfır SSD kullandım, onlardan kaynaklanan bir sorun da yok.
PSU kaynaklı olabilir hocam. Ofis bilgisayarımda orta halden durup durup kendine reset atıyor. Ram+Ekran kartı+Anakart kaynaklı olmadığını biliyorum. Sorunlu çalışan parça yok. Başka bir PSU ile deneme şansınız varsa öyle deneyin. Ben o şekilde çözdüm durumumu.

Masyta

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
612
İsim
Faruk
gamegaraj müşteri h. ara iletişime geç ve sistem özelliklerin ne

ufteker

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Umut Furkan Teker
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
gamegaraj müşteri h. ara iletişime geç ve sistem özelliklerin ne
Biostar B450MH
Ryzen 3 3100
Palit Gtx 1660 Super
Crucial Ballistix 2x8 3000 MHz
Intel 660P 512 GB 1500/1000 M2 SSD
Darkflash Aquarius kasa ve Gamegaraj'ın PSU'
Mesaj otomatik birleştirildi:

PSU kaynaklı olabilir hocam. Ofis bilgisayarımda orta halden durup durup kendine reset atıyor. Ram+Ekran kartı+Anakart kaynaklı olmadığını biliyorum. Sorunlu çalışan parça yok. Başka bir PSU ile deneme şansınız varsa öyle deneyin. Ben o şekilde çözdüm durumumu.
Teşekkür ederim hocam, umarım sorun çözülür de para boş yere gitmez.

Squirtle48

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,853
İsim
Metehan Akyalı
Biostar B450MH
Ryzen 3 3100
Palit Gtx 1660 Super
Crucial Ballistix 2x8 3000 MHz
Intel 660P 512 GB 1500/1000 M2 SSD
Darkflash Aquarius kasa ve Gamegaraj'ın PSU'
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim hocam, umarım sorun çözülür de para boş yere gitmez.
İnş çözülür hocam. PSU değilse sorun başka bir fikrim yok malesef. Fakat paranız boşa gitmez arızalı bir parçadan ötürü yapıyordur bunu. Stabil çalışan sistem yapmaz. Yani garantiye iadeye veya değişime gönderebilirsiniz sebebi bulunursa eğer.

ufteker

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Umut Furkan Teker
İnş çözülür hocam. PSU değilse sorun başka bir fikrim yok malesef. Fakat paranız boşa gitmez arızalı bir parçadan ötürü yapıyordur bunu. Stabil çalışan sistem yapmaz. Yani garantiye iadeye veya değişime gönderebilirsiniz sebebi bulunursa eğer.
Kasada statik elektrik birikirse böyle bir sorun yapabilir mi?

ufteker

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Umut Furkan Teker
Teşekkürler dostlar :giggle:

ZK--

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
194
İsim
Zekeriya KURTOĞLU
Parçaların arızalı olmadığına ve işlemci sıcaklığının düşük olduğuna kesin eminsen kısa devre oluyor olabilir. Benzer durum bende de vardı. Anakart üzerinde kısa devre yapmasına sebep olan oksitlenme sorunları vardı. Anakart direkt olarak kasaya temas ettiği an pc resete düşüp duruyordu. Sistemi uzay montaj yapıp çalıştır. Eğer dediğim gibi bir durum varsa Anakartın o vida taktığın yerlerine küçük karton parçacıklar veya lastik koy öyle monte et. Topraklı priz de de deneyebilirsin.

ufteker

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Umut Furkan Teker
Parçaların arızalı olmadığına ve işlemci sıcaklığının düşük olduğuna kesin eminsen kısa devre oluyor olabilir. Benzer durum bende de vardı. Anakart üzerinde kısa devre yapmasına sebep olan oksitlenme sorunları vardı. Anakart direkt olarak kasaya temas ettiği an PC resete düşüp duruyordu. Sistemi uzay montaj yapıp çalıştır. Eğer dediğim gibi bir durum varsa Anakartın o vida taktığın yerlerine küçük karton parçacıklar veya lastik koy öyle monte et. Topraklı priz de de deneyebilirsin.
Teknik servise gönderdim bakalım ne olacak. Teşekkür ederim hocam.

ZK--

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
194
İsim
Zekeriya KURTOĞLU
Teknik servise gönderdim bakalım ne olacak. Teşekkür ederim hocam.
rica ederim benim bu yazdığım olayı kendim çözdüm, bu sorunu bulmak bayağı zor. Umarım sorun çözülür.

ufteker

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
104
İsim
Umut Furkan Teker
rica ederim benim bu yazdığım olayı kendim çözdüm, bu sorunu bulmak bayağı zor. Umarım sorun çözülür.
Kısa devre olunca güç verdikten yaklaşık 5-6 saniye sonra kapanıyor olmaz mı? Benim dediğim olay güç verdikten yaklaşık 5 dakika sonra kapanması.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,367
Üyeler
140,181
Son üye
a0zen
Top Bottom