Neler Yeni

Bilgisayar topluyorum ve parça tavsiyelerinizi merak ediyorum! (Money can Buy)

kongepal

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Ömer Mavideniz
Merhabalar,
Aklımda yeni bir bilgisayar toplamak var ve belirttiğim gibi; bilgisayar ile ilgili herhangi bir
bütçe kısıtlaması yok. Tavsiyelerinizi dinlemek isterim. Sizin de bilmiş olduğunuz, çıkmış veya yakında çıkacak son performans ürünler hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Bilgisayar donanımlarıyla ilgili bilgim temel seviyede, ileri seviyede bilgisi olan kişilerden bana bu seçimleri yaparken yardımcı olmalarını istiyorum. Hem bu sayede benim gibi düşünen diğer kişiler de bilgi sahibi olmuş olur.

Aklımdaki toplama bilgisayarın donanım parçaları;

CPU: Intel Core i9-12900KS veya AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX
GPU: NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti (x2 mümkün)
Motherboard:
MSI MEG Z690 GODLIKE
Memory: Corsair Dominator Platinum RGB 6600Mhz DDR5 CL32 (4x16GB) veya G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB 6000Mhz DDR5 CL30 (4x32GB)
Case: Corsair Obsidian Series 1000D Super-Tower

Şimdilik bu parçaları seçebildim, parçalar birbiriyle uyumu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum. İşlemcinin (AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX) desteklediği bellek frekans değeri (DDR4 3200 / maksimum kanal sayısı 8) olarak, Intel Core i9-12900KS'te ise bu değerler (4800Mhz DDR5 / maksimum kanal sayısı 2) olarak belirtilmiş;

AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX
4.png

Intel Core i9-12900KS
3.png

Anakart'ın desteklediğini mi dikkate almalıyım, yoksa işlemcilerde belirtilen değerlere göre mi seçmeliyim? Anakart'ı ele alarak belirttiğim bellekleri alırsam performans kaybı yaşar mıyım?

Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler, cevaplarınızı bekliyorum!

Son düzenleme:

ilkaycam.m

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
504
İsim
ilkay çam
hocan threadripper almaniza gerek yok eğer çok fazla render almayacaksaniz. onun yerine i9 12900k alabilirsiniz.

ardaaaq

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,193
İsim
Songül
Merhabalar,
Aklımda yeni bir bilgisayar toplamak var ve belirttiğim gibi; bilgisayar ile ilgili herhangi bir bütçe kısıtlaması yok. Tavsiyelerinizi dinlemek isterim. sizin de bilmiş olduğunuz, çıkmış veya yakında çıkacak son performans ürünler hakkında fikirlerinizi almak istiyorum. Bilgisayar donanımlarıyla ilgili bilgim temel seviyede, ileri seviyede bilgisi olan kişilerden bana bu seçimleri yaparken yardımcı olmalarını istiyorum. Hem bu sayede benim gibi düşünen diğer kişiler de bilgi sahibi olmuş olur.

Aklımdaki toplama bilgisayar donanım parçaları;
CPU: AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX
GPU: NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti (x2 mümkün)
Motherboard:
MSI MEG Z690 GODLIKE
Memory: Corsair Dominator Platinum RGB 6600Mhz DDR5 CL32 (4x16GB) veya G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB 6000Mhz DDR5 CL30 (4x32GB)

Şimdilik bu parçaları seçebildim, parçalar birbiriyle uyumu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum. İşlemcinin desteklediği bellek frekans değeri (DDR4 3200) olarak belirtilmiş, anakart'ın desteklediğini mi dikkate almalıyım veya performans kaybı yaşar mıyım?

Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler, cevaplarınızı bekliyorum!
konunun ciddi olduğunu sanmıyorum büyük ihtimalle hangi parçalar daha iyi diye konu açmak için açılmış yinede

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,523
Üyeler
156,623
Son üye
woldjoker
Top Bottom