Neler Yeni

Bilgisayarı aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
Merhaba arkadaşlar,
Bu konularda fazlasıyla bilgisizim, ilk defa bilgasayar alacağım ( donanım arşivi yeni sistem çıkarınca ) bilgisayarı aldıktan sonra yapmam gerekenler nelerdir?
YouTube'de fazlasıya video var fakat öz ve kısa olarak anlatabilecek bir babayiğit var mıdır aranızda ? :)
Kargo aşamasında dikkat etmem gerekenler nelerdir?
Windowsu nasıl kurarım?
Donanımarşivinin videosunda ilk önce biosu güncellemem gerektiğini daha sonrasında windowsu kurmam gerektiğini söylüyor ben daha windowsu kurmayı bilmiyorken biosu nasıl güncelleyeceğim.
Gözümde çok büyütüyorum aydınlatacak birileri var mı?

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Gözünde fazla büyütmüşsün herşeyi.
Kargocuyu çok az bekletip hızlıca kontrol yamuk falan var mı diye. Varsa teslim alma.

Ekran kartı montajsız gelecek onu monte edin.
BIOS güncelleyin (şart değil)

Windows kuracaksın sonra ekran kartı sürücüsünü yükleyeceksin bitti.

Fazlasıyla basit işlemler. BIOS güncellemeyi anakartının markasına göre YouTube'dan bakacaksın.

Windows kurmak için;
https://www.technopat.net/2015/08/03/windows-10-usb-yazma/?amp=1

Not: 8 GB flash yeterli.

Windows etkinleştirmek için ya internetten 10-15 TL'ye key alacaksın ya da aşağıdaki rehberi uygulayın. (zorunda değilsin ama ileri gıcık olabilirsin)

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kargocuyu çok az bekletip hızlıca kontrol yamuk falan var mı diye. Varsa teslim alma.

Fazlasıyla basit işlemler. BIOS güncellemeyi anakartının markasına göre YouTube'dan bakacaksın.

Windows kurmak için;

Windows etkinleştirmek için ya internetten 10-15 TL'ye key alacaksın ya da aşağıdaki rehberi uygulayın. (zorunda değilsin ama ileri gıcık olabilirsin)

Verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Evet biraz takıntılı ve bilgisizim.
İlk olarak biosu güncellemesem bir sıkıntı olur mu ( güncellemeyi tercih edeceğim ) fakat bios güncellenirken elektirk vs giderse sistemin açılmama gibi bir durumu söz konusu olabilir denildi.
-
Bir diğer sorum ise bios güncellemeden direkt windowsu kurarsam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ( donanım arşivinin videosunda sıkıntı yaşadığını söylüyor bu yüzden biosu güncellemeyi düşünüyorum. )
-
İnternetten key almamı mı önerirsin yoksa aşağıda önerdiğin yöntemi mi ? İnternetteki keylerin bazıları legal veya temiz olmuyormuş bana denk gelir felan endişeliyim açıkcası.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Evet biraz takıntılı ve bilgisizim.
İlk olarak biosu güncellemesem bir sıkıntı olur mu ( güncellemeyi tercih edeceğim ) fakat bios güncellenirken elektirk vs giderse sistemin açılmama gibi bir durumu söz konusu olabilir denildi.
-
Bir diğer sorum ise bios güncellemeden direkt windowsu kurarsam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ( donanım arşivinin videosunda sıkıntı yaşadığını söylüyor bu yüzden biosu güncellemeyi düşünüyorum. )
-
İnternetten key almamı mı önerirsin yoksa aşağıda önerdiğin yöntemi mi ? İnternetteki keylerin bazıları legal veya temiz olmuyormuş bana denk gelir felan endişeliyim açıkcası.
Ve sadece kargonun dışında mı bakacağım? İçinde bir sıkıntı varsa ne yapacağım? Kargonun içini açtırmıyorlarmış sanırsam? Dışında bir sıkıntı olmadığı halde içinde çıkarsa

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Sıkıntı olmaz. Güncelleme sırasında elektrik giderse garantiye gitmesi gerekir. Özel cihazlar ile içine yeni BIOS atmak için. Güncelleme 5-10dk sürüyor.
İkisi de aynı mantıkla yapılıyor.
İnternette keylerin legal veya temiz olmama olayı yok. Hepsi klonlanmış keyler.
Sıkıntı yaşamazsın ama BIOS'u güncel tutmak iyidir.

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
Sıkıntı olmaz. Güncelleme sırasında elektrik giderse garantiye gitmesi gerekir. Özel cihazlar ile içine yeni BIOS atmak için. Güncelleme 5-10dk sürüyor.

İkisi de aynı mantıkla yapılıyor.
İnternette keylerin legal veya temiz olmama olayı yok. Hepsi klonlanmış keyler.

Sıkıntı yaşamazsın ama BIOS'u güncel tutmak iyidir.
Tamam ben BIOS'u güncelleyeceğim. Mesela anakartım asus ki yüksek ihtimalle asus olur. Asusun driverini usb ye atıp bilgisayarı o şekilde çalıştıracağım değil mi ? Ve BIOS'un güncel bir şekilde gelme gibi bir olayı olamaz mı ? Son olarak sorum şu. Eğer olduda elektrikler gitti asus'un servisine gideceğim değil mi ? Herhangi bir ücret alınmaz diye bilgilendir beni bir abim. Bu süre içerisinde bilgisayarı da test edemeyeceğim yani bir bozukluk vs varsa iade sürecindede sıkıntı olur diye düşünüyorum. Zaten elektriklerin gitmesi çok düşük bir ihtimal diye düşünüyorum. BIOS'u güncellemek 1 dakika felan sürmez mi ?

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
BIOS'un güncel bir şekilde gelme gibi bir olayı olamaz mı ?
Yeni üretim anakart ise güncel gelir.
Son olarak sorum şu. Eğer olduda elektrikler gitti asus'un servisine gideceğim değil mi ?
Evet.
Herhangi bir ücret alınmaz diye bilgilendir beni bir abim.
Alıp almadıklarını hatırlamıyorum alsalar bile 100 TL'yi geçmez.
BIOS'u güncellemek 1 dakika felan sürmez mi ?
Yaklaşık 5dk.

Necrotic

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
353
İsim
Orkun
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi.
kargo yada donanımsal bir hata fark etmezsen sorunsuz kullanacağını düşünüyorum. Windows yüklemekte bir şey yok orijinal key alıp yüklemeni öneririm. Ekranlı sistem alıyorsan ekrana muhakkak ölü piksel testleri yapmalısın garanti ile iade/değişim isteyebilirsin. Onun dışında keyifle kullanıp eğlenmek kalıyor hocam. Bide bilmediğin yada bedavaya hizmet veren sitelere girme bilgisayarı boş yere virüs vs ile doldurma :D

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik

kargo yada donanımsal bir hata fark etmezsen sorunsuz kullanacağını düşünüyorum. Windows yüklemekte bir şey yok orijinal key alıp yüklemeni öneririm. Ekranlı sistem alıyorsan ekrana muhakkak ölü piksel testleri yapmalısın garanti ile iade/değişim isteyebilirsin. Onun dışında keyifle kullanıp eğlenmek kalıyor hocam. Bide bilmediğin yada bedavaya hizmet veren sitelere girme bilgisayarı boş yere virüs vs ile doldurma :D
Yok kral virüs felan bulaşacağını pek düşünmüyorum. Windowsun orjinal keyi ne kadar ? :D Bu pek mümkün değil gibi. Monitör e ölü piksel testi nasıl yaparım tavsiyeniz var mı

firatyegin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
253
İsim
Fırat Yeğin
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar, Donanım, Yazılım

Windows kurmak için;

Elinize sağlık hocam

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Windowsun orjinal keyi ne kadar ?
1000 küsür TL.

Key almak yerine bu yöntemi kullanın;

Necrotic

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
353
İsim
Orkun
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi.
Yok kral virüs felan bulaşacağını pek düşünmüyorum. Windowsun orjinal keyi ne kadar ? :D Bu pek mümkün değil gibi. Monitör e ölü piksel testi nasıl yaparım tavsiyeniz var mı
valla benim TED konuşmasında duyduğum ve sözünü çok sevdiğim bir söyleyiş var ''Bedava ürün varsa, ürün sizsiniz'' Bende orijinal kullanmadım yalan yok gençliğimde ve ünide çok fazla crack vs orijinal olmayan windows kullandım. Bu sene son senem ünide mezun olup işe girersem zaten mümkün mertebe kopya yazılım ile elimi eteğimi çekmeye çalışıcam diyelim (bu benim kendi kararım yanlış anlaşılmasın) . Onun dışında itirazım yok hocam rehberdeki windowsu kullanabilirsiniz ama gün sonunda bedava ürün kullanıyorsam bunu yapan kişiler dünyaya iyilik olsun diye yapmamıştır :D o kadar emek verip windowsu bedava hale getirdim tek yapmanız gereken tıklayıp kullanmak. Yani riski kabul ediyoruz aslında ne kadar güvenli desekte (Buralar tamamen benim öz düşüncelerim rehber veya windows kötü yada iyi demiyorum ben sıcak bakmıyorum bu duruma yeni pc alırsam orijinal windows kullanırım gibi ) Youtube da bir sürü rehberler ve testlerin nasıl yapıldığı yazılır ölü piksel için mümkünse alır almaz deneyin ölü pikseli bulursanızda erkenden iade isteyin. (çok kenarda bir yerde olup rahatsız etmez beni derseniz orası da size kalmış tabi.) Benim öz deyişlerim bu kadar. Siber güvenlik uzmanı değilim, bilgisayarcı veya donanımcı değilim. Son sınıf endüstri mühendisliği öğrencisiyim, elimden geldiğince teknoloji hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.(bu forumu kullanma nedenim de o eksik yanlarımı geliştirmek.)

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
valla benim TED konuşmasında duyduğum ve sözünü çok sevdiğim bir söyleyiş var ''Bedava ürün varsa, ürün sizsiniz'' Bende orijinal kullanmadım yalan yok gençliğimde ve ünide çok fazla crack vs orijinal olmayan windows kullandım. Bu sene son senem ünide mezun olup işe girersem zaten mümkün mertebe kopya yazılım ile elimi eteğimi çekmeye çalışıcam diyelim (bu benim kendi kararım yanlış anlaşılmasın) . Onun dışında itirazım yok hocam rehberdeki windowsu kullanabilirsiniz ama gün sonunda bedava ürün kullanıyorsam bunu yapan kişiler dünyaya iyilik olsun diye yapmamıştır :D o kadar emek verip windowsu bedava hale getirdim tek yapmanız gereken tıklayıp kullanmak. Yani riski kabul ediyoruz aslında ne kadar güvenli desekte (Buralar tamamen benim öz düşüncelerim rehber veya windows kötü yada iyi demiyorum ben sıcak bakmıyorum bu duruma yeni pc alırsam orijinal windows kullanırım gibi ) Youtube da bir sürü rehberler ve testlerin nasıl yapıldığı yazılır ölü piksel için mümkünse alır almaz deneyin ölü pikseli bulursanızda erkenden iade isteyin. (çok kenarda bir yerde olup rahatsız etmez beni derseniz orası da size kalmış tabi.) Benim öz deyişlerim bu kadar. Siber güvenlik uzmanı değilim, bilgisayarcı veya donanımcı değilim. Son sınıf endüstri mühendisliği öğrencisiyim, elimden geldiğince teknoloji hakkında bilgi sahibi olmaya çalışıyorum.(bu forumu kullanma nedenim de o eksik yanlarımı geliştirmek.)
Teşekkür ederim düşüncelerin için fakat orjinal windows alacak param yok bu devirde :D Onun yerine bana en güvenli yöntem arkadaşın attığı yöntem gibi geldi sence en güvenli yöntem hangisi?
-
Monitoru hdmi kablosu ile bağlayacağım değil mi ? Bu kablo monitorun içinden çıkar mı ? Bir ucunu monitor 'e diğer ucunu ekran kartına bağlayacağım değil mi ?
-
Bazı hdmi kabloları 144hz vermiyormuş sanırım o nasıl oluyor hangi hdmi kablosu almam lazım?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,444
Üyeler
140,201
Son üye
braveclub
Top Bottom