Neler Yeni

Bilgisayarım açılmıyor siyah ekranda kalıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Alperen Esen
Merhabalar dün yeni işlemci aldım ryzen 5 5600x onu taktıktan sonra pc açılmadı siyah ekranda kaldı internetteki bütün seçenekleri denedim hdd ssd sağlam anakart işlemcide çalışıyor klavye mouse siyah ekranda kullanılmıyor bios a da giremiyorum ne yapmalıyım ekran kartımı değiştirmiştim 7 ay önce ozamanda aynı sorun olmuştu bios pilini çıkarıp bekleyince açılmıştı ama bu sefer açılmıyor

Ekran kartı : Zotac GTX 1650
Eski işlemcim : ryzen 3 2200g
Anakart : Asus b450 mk 2
Güç kaynağı : Sharkoon 650w 80 plus
Ssd : James Donkey 120 GB
HDD : Hitachi 1 TB

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,730
İsim
Emre Zengin
Merhabalar dün yeni işlemci aldım ryzen 5 5600x onu taktıktan sonra pc açılmadı siyah ekranda kaldı internetteki bütün seçenekleri denedim hdd ssd sağlam anakart işlemcide çalışıyor klavye mouse siyah ekranda kullanılmıyor bios a da giremiyorum ne yapmalıyım ekran kartımı değiştirmiştim 7 ay önce ozamanda aynı sorun olmuştu bios pilini çıkarıp bekleyince açılmıştı ama bu sefer açılmıyor

Ekran kartı : Zotac GTX 1650
Eski işlemcim : ryzen 3 2200g
Anakart : Asus b450 mk 2
Güç kaynağı : Sharkoon 650w 80 plus
Ssd : James Donkey 120 GB
HDD : Hitachi 1 TB
Anakartın yeni mi eski mi ne zaman aldın? Yeni ise açılması gerekirdi. Eski ise BİOS güncellemesi gerekiyor. Eğer eski ise anakartında BİOS flashback özelliği var. Elinde bir tane flash bellek ve bir tane bilgisayar varsa BİOS'u flasha atıp güncelleyebilirsin. Eski olup olmadığını anlamak için anakartının kutusunun ön taraftaki yazıların fotoğrafını atabilirsin.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Alperen Esen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Anakartın yeni mi eski mi ne zaman aldın? Yeni ise açılması gerekirdi. Eski ise BİOS güncellemesi gerekiyor. Eğer eski ise anakartında BİOS flashback özelliği var. Elinde bir tane flash bellek ve bir tane bilgisayar varsa BİOS'u flasha atıp güncelleyebilirsin. Eski olup olmadığını anlamak için anakartının kutusunun ön taraftaki yazıların fotoğrafını atabilirsin.
Anakart ımı 2021 de MediaMarkt tan aldım bios flashback olayı için bir bilgisayar daha lazım ama şuan yok eski işlemcimide taktım gene açılmadı bilgisayar

habbassaka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,203
İsim
Berk
Anakart ımı 2021 de MediaMarkt tan aldım bios flashback olayı için bir bilgisayar daha lazım ama şuan yok eski işlemcimide taktım gene açılmadı bilgisayar
Yeni işlemciyi takman için anakarta update atman lazım. Sen pili her çıkardığında biosun default versiyonuna geçecek. O sebepten pili ile oynama.

Bios pilini çıkar eski işlemcini tak bios update yap daha sonra pil çıkarmadan yeni işlemcini tak. Bazen işlemciyi çıkardığınızda da anakart kendini resetliyor güncel bios yine sıfırlanıyor. Tahmin ediyorum ki yeni işlemcide bu sebepten siyah ekran verdi. Tekrar deneyin umarım çözülür.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,730
İsim
Emre Zengin
Anakartının kutusunun üstende Ready 5000 series yoksa açılmaz. Eski işlemcini taktıktan sonra bilgisayarı komple güçten kes, PSU kablosunu çıkar. RAM'leri çıkar tak yap, ondan sonra güç kablosunu tak ve sistemi çalıştır ekran gelmesi gerek.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Alperen Esen
Anakartının kutusunun üstende Ready 5000 series yoksa açılmaz. Eski işlemcini taktıktan sonra bilgisayarı komple güçten kes, PSU kablosunu çıkar. RAM'leri çıkar tak yap, ondan sonra güç kablosunu tak ve sistemi çalıştır ekran gelmesi gerek.
Bu akşam hepsine bakıcam tekrar yazıcam buraya

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Alperen Esen
Merhabalar şuan bilgisayarım açıldı eski işlemci ile bios a girdim bios unu nasıl güncelliyiceğim

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,730
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,730
İsim
Emre Zengin
Bir tane format USB vardı biçimlendir yaptım fat32 ye
1) Buradan 3810 BİOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/tr/motherboard...ii/helpdesk_bios/?model2Name=PRIME-B450M-K-II
2) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-B450M-K-II-ASUS-3810.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
3) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BİOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-B450M-K-II-ASUS-3810.CAP adlı dosyayı seçip BİOS'u güncelle.
Not: BİOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Alperen Esen
1) Buradan 3810 BİOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/tr/motherboard...ii/helpdesk_bios/?model2Name=PRIME-B450M-K-II
2) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-B450M-K-II-ASUS-3810.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
3) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BİOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-B450M-K-II-ASUS-3810.CAP adlı dosyayı seçip BİOS'u güncelle.
Not: BİOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.
güncelledikten sonramı bilgisayarımı kapatıp işlemciyi sökücem

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,730
İsim
Emre Zengin
Güncelledikten sonra sistemi bir kapa aç. Ondan sonra işlemciyi değiştir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Alperen Esen

Ekler

• image.jpg
    image.jpg
    3 MB · Hit: 31
Top Bottom