Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayarım Durup Dururken Donuyor, Kapanıyor

aknRaiden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Akn Raiden
Başlıktada belirttiğim gibi bilgisayarım boştayken veya yükteyken farketmiyor bu sorunu sık yaşamıyorum ara ara oluyor olay şöyle;
Öncelikle bir video izlediğimi varsayalım, video izlerken aniden ses tekrarlanmaya başlıyor dırrrrr. gibi ondan sonra monitöre giden görüntü gidiyor ve kasaya baktığımda anakarttaki ram slotlarının hemen sağında yer alan ışık yanmaya başlıyor, kasadaki reset tuşuna basarak sistemi yeniden başlatıyorum ve sanki hiç bir şey olmamış gibi çalışıyor. Ek olarak AMD Radeon Software dan bildirim geliyor Wattman ile alakalı bir şey yazıyor. Bir keresinde oyun oynarken başıma gelmişti ve ekran kartı fanlarımdan ses gelirken ekrana görüntü gidince fanlardaki ses bi anda kesildi ben şahsen ekran kartının kendini kapattığını düşünüyorum fakat sizlerinde görüşünü almak istedim.

Bir de sistemi normal kullanırken ani drop giriyor donuyor ve kasada sabit disk aktivite ışığım sürekli yanıyor(sönmeden kesintisiz) 5-10 saniye sonra yanıp sönüyor ve her şey düzeliyor
Kafamı Kurcalayan bir şey: Bilgisayarı Kasım 2018 de aldım ve o günden beri kullanıyorum. Bu MSİ Mystic Light tan Msi Dragon Center'a geçiş yapınca bu ekran kartının kendini kapatma olayı başıma gelmeye başladı. Çünkü Dragon center devamlı bilgisayarımı Extreme Performance moduna alıyordu ve o ayarın olduğu sekmede ki Custom a tıkladığımda ise Voltaj değerlerine vs. müdahale etmeme izin veriyordu. Acaba MSİ ın programı voltaj değerlerimle oynadığı ve kaydettiği için mi ben Wattman arızası alıyorum aklıma şuan bu şüphe geldi. (Dün gece dragon center ı tamamen silerek Msi Center ı kurdum artık MSİ bunu kullanıyormuş fakat sorunum halen devam ediyor)

ANAKARTIM ve İşlemcim
MSİ B450M BAZOOKA- AMD RYZEN 5 2600
EKRAN KARTIM
MSİ RX580 ARMOR 8GB OC
RAM
2X8 16GB Gskill TridentZ
120GB SSD (Hi Level marka kaliteli olmadığını düşündüğüm bi SSD kullanıyorum, SSD de sadece Windows kurulu )
1TB Seagate Baraccuda standart hdd 7200rpm
Cooler Master 700w 80 Plus PSU

Sistemde Windows 10'un en son sürüm kurulu, ekran kartı driverım güncel

EDİT: Yazıyı yazdıktan sonra forumda geziniyordum ve yine ekranım karardı EzDebugLed ışığı yanmaya başladı reset attım pc yi
Bu arada HD Tune ile test yaptım bir sıkıntı gözükmüyor hem HDD de hem SSD de
EDİT:Bilgisayarın güç planı AMD Ryzen Balanced

EDİT 03.06.2021= Belirtmemişim ekleyeyim dedim Bilgisayarımın sıcaklıkları gayet normal ekran kartım yükte 75 i geçmiyor r5 2600 de rx580 rahat beslediğinden işlemcimde ısınmıyor
EDİT 05.06.2021= DDU ile ekran kartı driverımı sildim yeniden kurarkende isteğe bağlı olanı değil önerilen olanı kurdum. Chipset driverımı güncelledim. Tekrardan sorun yaşarsam ekleme yapacağım. PC’nin bi anlık donması ve sabit disk ışığının aralıksız yanmasının sebebi bence SSD den dolayı o yüzden şuan için ekran kartının wattman hatasına odaklanalım.
EDİT 12.06.2021=Bugün yeniden siyah ekran oldu ramin yanındaki lamba yandı ekran kartım kendini kapattı yani mecbut reset tuşuna basarak tekrar açtım pc yi halbuki ddu ile driverı silip recommended driverıda kurmuştum. Bu sefer wattman ile ilgili bildirimde gelmedi ama o bildirim geldiğinden önceki zaman ne oluyorsa aynısı oldu

EDİT:15.09.2022=
Evet bir süre sonra yeniden buradayım ve başka aynı sorunu yaşayanları bilgilendirmek istedim :D
SSD mi değiştirdim M2 ye geçiş yaptım. Bütün sorunlar çözüldü
Ekran kartımla ilgili probleminde Wallpaper Engine'den dolayı olduğunu öğrendim. Kullanmayı bırakınca düzeldi(korsandı)
Abdullah Abi'nin nvidia ekran kartlarının tercih edilmesi ile ilgili videosunda da bahsettiği gibi sanırım AMD ekran kartları ekstra yazılımlara karşı hassas.

Son düzenleme:

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
SSD kaynaklı büyük ihtimal, sağlık testi yapar mısınız ? (Aniden donup Wattman bildirimi gelmesi ekran kartı ile alakalı)

aknRaiden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Akn Raiden
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
SSD kaynaklı büyük ihtimal, sağlık testi yapar mısınız ? (Aniden donup Wattman bildirimi gelmesi ekran kartı ile alakalı)
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. HD Tune ile ikisinide taradım fakat bir sorun yoktu akşam tekrar test yapacağım ve bilgileri eklerim

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. HD Tune ile ikisinide taradım fakat bir sorun yoktu akşam tekrar test yapacağım ve bilgileri eklerim
O zaman ekran kartınız ile alakalı AMD'nin saçma sapan driver sorunları yüzünden Wattman hatası veriyor.

aknRaiden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Akn Raiden
O zaman ekran kartınız ile alakalı AMD'nin saçma sapan driver sorunları yüzünden Wattman hatası veriyor.
Ben her zaman recommended ın bir üstü olan isteğe bağlı driverları kuruyordum acaba ondan dolayı olabilir mi ? Bu arada konuma bir kaç husus ekledim göz atarsanız sevinirim

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Ben her zaman recommended ın bir üstü olan isteğe bağlı driverları kuruyordum acaba ondan dolayı olabilir mi ? Bu arada konuma bir kaç husus ekledim göz atarsanız sevinirim
Recommended driver'ı kurun hocam.

aknRaiden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Akn Raiden
Bir dahakine o şekilde yapacağım. Bu arada bende OCCT diye bir programla test yapmayı denedim 15 dakika boyunca ekran kartım stress altında kaldı fakat herhangi bir hata vermedi ki zaten oyun falanda oynadığım için biliyorum kartın FPS değerleri falanda normal

KebanFiru

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Hakan(KebanFiru)
Muhtemelen ondan dolayı. AMD'nin recomanded driverları bile sorun yaratabilirken, BETA olanlar kesin sorun çıkartıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir dahakine o şekilde yapacağım. Bu arada bende OCCT diye bir programla test yapmayı denedim 15 dakika boyunca ekran kartım stress altında kaldı fakat herhangi bir hata vermedi ki zaten oyun falanda oynadığım için biliyorum kartın FPS değerleri falanda normal
DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip recommended versiyonunu kurabilir misiniz?

aknRaiden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Akn Raiden
Muhtemelen ondan dolayı. AMD'nin recomanded driverları bile sorun yaratabilirken, BETA olanlar kesin sorun çıkartıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip recommended versiyonunu kurabilir misiniz?
Merhaba DDU ile ekran kartı sürücümü sildim ve recommended olan sürümü kurdum Edit olarakta ekledim ilginiz için teşekkür ederim… Tekrar sorun yaşarsam bildireceğim

Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Burak
Sorunum devam ediyor. Maalesef bir çözüm bulabilmiş değilim :(
bende aynı sorunu yaşıyorum youtube da video izlerken aniden görüntüm donuyor mouse imleci falan hareket etmiyor düğmesinden resetlediğim zaman wattman hata yazısı alıyorum oyun esnasında da aynı görüntü birden donuyor bazen de dediğiniz gibi drop yaşıyorum sesler tekrarlanıyo hemen düzeliyo ama sorunum devam etmekte ben de bir çözüm bulamadım

aknRaiden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Akn Raiden
bende aynı sorunu yaşıyorum youtube da video izlerken aniden görüntüm donuyor mouse imleci falan hareket etmiyor düğmesinden resetlediğim zaman wattman hata yazısı alıyorum oyun esnasında da aynı görüntü birden donuyor bazen de dediğiniz gibi drop yaşıyorum sesler tekrarlanıyo hemen düzeliyo ama sorunum devam etmekte ben de bir çözüm bulamadım
Cidden can sıkıcı bir durum
Bende henüz bir çözüm bulabilmiş değilim maalesef. Sanırım sorun kronik

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,792
Üyeler
138,408
Son üye
eak1907
Top Bottom