Neler Yeni

Bilgisayarımın ekran kartı full güçte çalışıp kendiliğinden kapanıyor

ygwolf280

80+
10gün önce falan itopya'dan bir bilgisayar aldım ve hiçbir sorun çıkmadan kullandım bu süre içerisinde lakin 2 gündür yeni açıldığında bilgisayardan hiç olmadığı kadar normalinden fazla -ki yani ben oyun falan oynuyorum bu kadar ses gelmiyor- bir ses geliyor ve tüm fanlar aniden full güçte çalışır gibi çalışıyor hemen ardından ekran direkt gidiyor. İlk olduğunda power düğmesine basıp kapamıştım. Bilgisayarı yeniden açtığımda ise biraz oyun bakınıp 5 dakika falan sonrasında aynı şekil full güçte kapandı. Daha sonrasını hatırlamıyorum yine aynıları olmuştu(bir ara kendini bir kez 1 dakika içerisinde reslemişti ve açılmıştı daha sonrasında aynısını yapıp biraz bekledim resleyecek mi diye bu sefer 2 3 dakika sürdü) daha sonra tekrar aç kapa yaptığımda çalışmıştı. Daha sonra bugün sabah bilgisayarı açtığımda bir sıkıntısı yoktu olduğu gibi çalıştı daha sonrasında bilgisayarı kapadım. Bu akşam yeni eve geldiğimde tuşa basıp genel işlerimi halletmiştim eve 2 dakika sonra baktığımda yine aynı full güçte çalışıyordu. Daha sonra iste power tuşuna basıp yeniden açtım 2 dakika sonra yine aynı şekil tepki aldım ve son kez power tuşuna bastığımda şu anki olduğu gibi kullanabiliyorum. Sebebi ne olabilir endişelenmeli miyim ekran kartım hakkında?

Kendini sanki koruma moduna alıyor gibime geliyor anlamadım pek ilk defa bilgisayar aldım pek anlamıyorum. Bilgisayarımın özelliklerini aşağıya bırakıyorum.

• AMD Ryzen 5 7500F
  • Thermaltake Water 3.0 240 ARGB Sync 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu
  • GIGABYTE A620M GAMING X
  • GSKILL 32GB(2x16) Ripjaws S5
  • GIGABYTE GeForce RTX 4070 Ti Windforce OC 12GB
  • Thermaltake Versa T27 TG 750W 80+
  • Kingston 2TB Fury Renegade

ygwolf280

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı problem her bilgisayarı açtığımda birkaç kez devam ediyor elki driverlarda sorun vardır diye format atmaya çalıştım arkadaşın dediğini pek yapamadım ama ekran kartı pek belki oturmamamıştır diye söküp bi çıkardım bios piline dokunmadım.
Format atmaya çalışırken windows 11 usbsi vardı elimde onu kullandım fakat kurulumu yapıyorum yüklüyorum bilgisayar yeniden başlatınca kendini işte cihaz hazırlanıyor gerekli uygulamalar yükleniyor cihaz hazır duruma getiriliyor gibi şeklinde yazılar dönüyor en sonunda mavi ekran hatası yiyorum stop codu ise "CLOCK WATCHDOG TIMEOUT"

Şimdi tekrardan bir windows 10 usbsi hazırlıyorum onu yüklemeyi deneyeceğim endişelenmeli miyim?_

CharonIV

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Ahmet Ferdi KİRAZ
Aynı problem her bilgisayarı açtığımda birkaç kez devam ediyor elki driverlarda sorun vardır diye format atmaya çalıştım arkadaşın dediğini pek yapamadım ama ekran kartı pek belki oturmamamıştır diye söküp bi çıkardım bios piline dokunmadım.
Format atmaya çalışırken windows 11 usbsi vardı elimde onu kullandım fakat kurulumu yapıyorum yüklüyorum bilgisayar yeniden başlatınca kendini işte cihaz hazırlanıyor gerekli uygulamalar yükleniyor cihaz hazır duruma getiriliyor gibi şeklinde yazılar dönüyor en sonunda mavi ekran hatası yiyorum stop codu ise "CLOCK WATCHDOG TIMEOUT"

Şimdi tekrardan bir windows 10 usbsi hazırlıyorum onu yüklemeyi deneyeceğim endişelenmeli miyim?_
Driverleri silip tekrar güncelle herhangi bir oc yaptiysan varsayilan ayarlara döndür.

ygwolf280

80+
Şu an elim kolum bağlı windows 11 yüklemek için windowsu sildim ve yazdığım gibi hatayı alıyorum windows 11den önce windowsu kurmam lazım şimdi windows 10u indiriyorum.

OC yaptım mı bilmiyorum hani control centerdan yanlışıkla falan olabilir çünkü hiçbir şey anlamadım gigabyte'ın control centerından.
Driverleri silip tekrar güncelle herhangi bir oc yaptiysan varsayilan ayarlara döndür.

CharonIV

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Ahmet Ferdi KİRAZ
Şu an elim kolum bağlı windows 11 yüklemek için windowsu sildim ve yazdığım gibi hatayı alıyorum windows 11den önce windowsu kurmam lazım şimdi windows 10u indiriyorum.

OC yaptım mı bilmiyorum hani control centerdan yanlışıkla falan olabilir çünkü hiçbir şey anlamadım gigabyte'ın control centerından.
Bios ayarlarıyla oynadın mı hiç

ygwolf280

80+
Bios ayarlarıyla oynadın mı hiç
hayır sadece format atmak için boot önceliğinde aldım usbyi ki pek anlayamadım ama sonuç olarak windows yükleme ekranına geliyordum ve tpm açık mı diye kontrol ettim o kadar ki tpm açık mı onu bile anlamadım hayır oynamadım

CharonIV

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Ahmet Ferdi KİRAZ
hayır sadece format atmak için boot önceliğinde aldım usbyi ki pek anlayamadım ama sonuç olarak windows yükleme ekranına geliyordum ve tpm açık mı diye kontrol ettim o kadar ki tpm açık mı onu bile anlamadım hayır oynamadım
Baska bir ekran karti sansin varsa bir de onunla dene sorun ekran kartindami yoksa başka birparcadami anlarsin en azindan.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,077
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar

Minidump dosyası veya olay görüntüleyici geçmişi mevcut mu? İkisi de olsa daha iyi.

ygwolf280

80+
Baska bir ekran karti sansin varsa bir de onunla dene sorun ekran kartindami yoksa başka birparcadami anlarsin en azindan.
maalesef ilk bilgisayarım herhangi bir yedek parçam yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Minidump dosyası veya olay görüntüleyici geçmişi mevcut mu? İkisi de olsa daha iyi.
Dediklerinize windowsu açamadan yapamıyorum de mi?

Bilgisayarı kapamama rağmen hala renkleri çalışan işlemci soğutucum 4-5 gün önce falan kapadığımda tam sönüyordu bu sorunlar yaşandıktan sonra sorunlardan sonra açık kalıyordu

IMG_8633.jpg

Kimsenin elinden cevap gelmediğinde göre sorun nerede olabilir bilinmiyor galiba akşama doğru windows 10'u yüklemiş olurum yani umarım yüklenir inşallah. O zaman eğer tekrar sorunları yaşarsam 4-5 günümün hepsini sizlerle doğru bir şekilde derli bir şekilde toplayıp paylaşacağim konuyu güncelleyerek teşekkür ederim.

Son düzenleme:

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,077
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Dediklerinize windowsu açamadan yapamıyorum de mi?
Evet ama şöyle kurtarma diski yapınca Minidump klasörüne erişiliyordu sanırım biraz cmd biliyorsanız o dosyayı USB'ye oradan da başka cihaza alabilirsiniz.

ygwolf280

80+
Evet ama şöyle kurtarma diski yapınca Minidump klasörüne erişiliyordu sanırım biraz cmd biliyorsanız o dosyayı USB'ye oradan da başka cihaza alabilirsiniz.
Yok hayır ya maalesef bilemiyorum önceliğim şu an cidden windows falan kurmak herhalde zaten ekran kartında problem varsa kendisini gösterir diye düşünüyorum. Ek olarak şöyle bir şeyler karşılaşıyorum boot menüsünden bir şeyler seçince artık bilmiyorum hangisi çok açıp kapadım tekrardan yapmak istemiyorum
IMG_8635.jpg

ve boot menüm şöyle nasıl yapmalıyım ayarlamalıyım windows atarken bilmiyorum size de göstereyim
IMG_8636.jpg

hani diyorum acaba windows usbi mi yanlış yazdırdım usbm ile?

ek olarak tpm ayarı açık mı diye şöyle tpm bios ayarlarımıda bırakıyorum
IMG_8637.jpg
IMG_8638.jpg
IMG_8639.jpg

Top Bottom