Neler Yeni

Yardım Bios yaptığım ayarları tutmuyor

Merhaba arkadaşlar bios yaptığım ayarı tutmuyor bios pili alın dediler pil bitmiş olabilir diye ama pil alıp değiştirmeme rağmen bios ayarları tutmuyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir Allahın kulu yok mu yardım edicek

Son düzenleme:

kingdaina

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Uzay Kıraç
Merhaba arkadaşlar bios yaptığım ayarı tutmuyor bios pili alın dediler pil bitmiş olabilir diye ama pil alıp değiştirmeme rağmen bios ayarları tutmuyor

bir Allahın kulu yok mu yardım edicek
Eğer BIOS pili değiştirmek işe yaramadıysa BIOS güncellemesi yapmalısın. Diğer bir çözüm CMOS temizlemek. Bunu da ŞURADAN yardım alarak yapabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer BIOS pili değiştirmek işe yaramadıysa BIOS güncellemesi yapmalısın. Diğer bir çözüm CMOS temizlemek. Bunu da ŞURADAN yardım alarak yapabilirsin.
bios u güncel hocam
ama CMOS temizlemeyi deniyeceğim birde

Sürüm düşürmek de alternatif bir çözüm olabilir tabii anakartın destekliyorsa
hocam anakartımda cmos yerini bulamadım
anakartımın marka modeli asus m5a97 r2.0

Sürüm düşürmek de alternatif bir çözüm olabilir tabii anakartın destekliyorsa
hocam hangi yöntemi denediysem olmadı maalesef 😞
yeminle usandım
neden böyle oluyor

Son düzenleme:

kingdaina

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Uzay Kıraç
hocam anakartımda cmos yerini bulamadım
anakartımın marka modeli asus m5a97 r2.0

hocam hangi yöntemi denediysem olmadı maalesef 😞
yeminle usandım
neden böyle oluyor
Anakart el kitabında yerini göstermesi lazım. Bios pilinin etrafında veya anakartın kenarlarında oluyor. Pinlerin yanında clr_cmos yazar zaten. El kitbında Cmos ile ilgili yönerge varsa ordan takip etmek daha yararlı olur hatta. Internetten Şu Yönergeyi buldum göz at istersen.

Anakart el kitabında yerini göstermesi lazım. Bios pilinin etrafında veya anakartın kenarlarında oluyor. Pinlerin yanında clr_cmos yazar zaten. El kitbında Cmos ile ilgili yönerge varsa ordan takip etmek daha yararlı olur hatta. Internetten Şu Yönergeyi buldum göz at istersen.
evet hocam o yönelgeyi bende buldum ama olmadı denemediğim yöntem kalmadı
hatta burada recep baltaşın dediğini dahi yaptım olmuyor hiçbir ayarı kayıt etmiyor

kingdaina

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Uzay Kıraç
evet hocam o yönelgeyi bende buldum ama olmadı denemediğim yöntem kalmadı
hatta burada recep baltaşın dediğini dahi yaptım olmuyor hiçbir ayarı kayıt etmiyor
Doğru yaptığından emin misin? Yönergedeki gibi jumperı 2-3 pinlerine takıp 10dk bekle, yönergede tekrar 1-2 ye aldıktan sonra pc yi açıp bios a gir diyor eğer bu işe yaramadıysa jumper 2-3 e tekrar takıp bekle ve değiştirmeden aç öyle dene ve pc ye reset attıktan sonra jumperı 1-2 pinlerine tak. Bu da olmuyorsa jumperı tamamen çıkar öyle dene. Fazla bir şey gelmiyor aklıma

Doğru yaptığından emin misin? Yönergedeki gibi jumperı 2-3 pinlerine takıp 10dk bekle, yönergede tekrar 1-2 ye aldıktan sonra pc yi açıp bios a gir diyor eğer bu işe yaramadıysa jumper 2-3 e tekrar takıp bekle ve değiştirmeden aç öyle dene ve pc ye reset attıktan sonra jumperı 1-2 pinlerine tak. Bu da olmuyorsa jumperı tamamen çıkar öyle dene. Fazla bir şey gelmiyor aklıma
tamam hocam deneyeceğim umarım işe yarar

yok hocam olmadı işe yaramıyor maalesef anlamadım gitti aceba anakart da mı bir sorun var eski bios a döndüğüme de bin pişman oldum çünkü sistemi tüm darma duman etti zor düzelttim

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,594
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
EE12C8B9-5E0B-4EC1-AF65-EAD781077B91.jpeg

Şu CLRTC pinlerinin üstünde plastik bir şey var mı?

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,594
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Top Bottom