Neler Yeni

Bir anda siyah ekran ve GPU fanları %100

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre Kara
Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak kendi ekran kartımla ilgili problemin kaynağı sizce ne olabilir cevaplarsanız sevinirim. Sistem boştayken 5-10 saat içinde sistem yük altındaykende 5-10 dakika içinde ekrandan görüntü gidiyor ve GPU fanları max hızda dönmeye başlıyor. Windows çökmüyor oyundayken oyunun sesleri gelmeye devam ediyor. GPU 70 derecenin üzerine çıkmıyor yani sorunun ısınma kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Bu durumu şu ana kadar 4 kere yaşadım ilk yaşadığımda kapatıp açtığımda düzeldi ve 1 hafta kadar tekrar etmedi ardından tekrar yaşadım fakat bu sefer kapatıp açsamda görüntü gelmedi tüm parçaları kabloları söktüm taktım yine gelmedi görüntü sonra rastgele aç kapa yaparken geri geldi görüntü 2 sefer bu şekilde tekrar açabildim. Fakat görüntü son kez gittiğinden beri ne yaparsam yapayım görüntü geri gelmedi ekranda no signal yazıp enerji tasarrufu moduna geçiyor. Kasanın power tuşuna basınca tüm fanlar dönüyor GPU fanları da dahil. GPU üzerindeki elektrik kablolarının bağlandığı soketlerin ışıkları da enerji verince normal bir şekilde yanıyor sonra sönüyor. Sorunun ne olduğunu bulamadım bir türlü, güç kaynağından şüpheleniyorum elektrikler gidip gelmişti kesintiden bir kaç gün sonra bu durumlar başladı artık düşük voltaj mı geldi yüksek voltaj mı bilemiyorum ama PSUnun dengesini bozmuş olabileceğinden ve ekran kartını besleyemedeğinden şüpheleniyordum ama görüntü tamamen gittikten sonra GPUdan da şüphelenmeye başladım. Sizce sorun ne olabilir? Sistemim 1.5 yıllık ve parçalar şu şekilde:
MB: B550M S2H
CPU: R5 5600X
GPU: Gigabyte Vision 3060TI OC
PSU: Gigabyte 650W 80+ Bronze
RAM: 16GB

SORUN BU VIDEODA Kİ ŞEKILDE BAŞLADI ARTIK KAPATIP AÇSAMDA GÖRÜNTÜ GELMİYOR NO SIGNAL DİYİP POWER SAVING MODA GEÇİYOR.

warymajesty

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
yunus günaydın
Bu sorunu araştırmıştım ama genel bir çözüm vs bulamadım. Gpu veya elektrik kaynaklı olduğunu düşünüyorum gpu güç girişini 6+2 den 8 pine çevirip çözenler de var gpu'yu servise yollayanlar da.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre Kara
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu sorunu araştırmıştım ama genel bir çözüm vs bulamadım. Gpu veya elektrik kaynaklı olduğunu düşünüyorum gpu güç girişini 6+2 den 8 pine çevirip çözenler de var gpu'yu servise yollayanlar da.
Ben de aynı şekilde yabancı kaynaklarda bayağı bir araştırdım fakat net bir çözüm bulamadım dediğim gibi elektrik kesintisi sırasında bir şey olduğunu düşünüyordum PSU'ya fakat artık hiç görüntü gelmediği için GPU'dan da şüpheleniyorum bugün parçaları kuzenimin sisteminde test edeceğim umarım GPU kaynaklı değildir problem.

warymajesty

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,191
İsim
yunus günaydın
Ben de aynı şekilde yabancı kaynaklarda bayağı bir araştırdım fakat net bir çözüm bulamadım dediğim gibi elektrik kesintisi sırasında bir şey olduğunu düşünüyordum PSU'ya fakat artık hiç görüntü gelmediği için GPU'dan da şüpheleniyorum bugün parçaları kuzenimin sisteminde test edeceğim umarım GPU kaynaklı değildir problem.
Umarım hocam. Testten sonra yazın da faydalanalım

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre Kara
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Umarım hocam. Testten sonra yazın da faydalanalım
Şu an test ettim kuzenimin 1650yi takınca görüntü geldi benim 3060ti ı onun sisteme takamıyorum güç kaynağının pinleri yetmiyor beslemek için. Sorun yüksek ihtimal ekran kartında belki çok düşük ihtimalle yine güç kaynağı ile ilgilidir 1650yi besleyebiliyordur 3060tiı besleyemiyordur o yüzden gelmiştir belki görüntü, bu ihtimali de elemek için birebir aynı sisteme sahip arkadaşımın kasasına da takıp test edicem eğer yine olumsuz sonuç alırsam garantiye göndermekten başka çarem kalmıyor gibi.

Top Bottom